Nova vlada imaće deset novih ministara, što čini trećinu sastava, a praktično nema promena kada je reč o broju ministarstava u odnosu na prethodnu vladu.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Klačar: Šest razloga zašto je nova vlada “blago iznenađenje”
Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a, kaže za “Blic” da je za njega sastav nove vlade “blago iznenađenje” i navodi šest razloga za to:
- Očekivala se manja vlada, a “dobili smo uobičajenu koja će imati samo jednog člana manje u odnosu na prethodnu”.
- Obim promena je manji od očekivanih, pošto se još pre ostavke premijera Miloša Vučevića najavljivala rekonstrukcija vlade i promena barem polovine ministara.
- Deo spoljne politike je umesto eksperta poput Tanje Miščević preuzela politička ličnost kao što je Nemanja Starović. Političku kičmu vlade činiće isti ministri kao u prethodnoj vladi – Siniša Mali, Ivica Dačić i Bratislav Gašić.
- Milica Đurđević Stamenkovski je bez obzira na kritike dobila unapređenje, pošto je preuzela važno Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
- Zadržan je broj ministara bez portfelja, što znači da su “morali da se namire i koalicioni partneri”.
- U novoj vladi nema novih zvučnih imena, a “novi ministri su poznati uskom krugu ljudi”.
“Izostanak Vulina ima veze sa njegovom percepcijom u EU”
Klačar dodaje da je zanimljivo i ko neće biti u novoj vladi.
– Izostanak Aleksandra Vulina verovatno ima veze sa njegovom percepcijom u EU. Takođe, u novoj vladi nema ni Maje Popović koja je u prethodnom periodu trpela kritike od predsednika, kao ni Irene Vujović koja je u prošloj vladi bila potpredsednica, a nije se snašla u situaciji oko litijuma. Ministar više nije ni Dejan Ristić koji je imao problema u komunikaciji sa civilnim društvima i medijskim udruženjima – kaže Klačar.
“Stanković i Macut će se baviti dijalogom sa studentima”
Kako kaže, postavljanje Dejana Vuk Stankovića za ministra prosvete ukazuje na koji način će se nova vlada suočiti sa krizom.
– Očekivao sam da na toj funkciji bude ekspert kao Đuro Macut koji je nepristrasan i nije mnogo javno nastupao. Stanković ima nesumnjiv univerzitetski i akademski bekgraund, ali u startu nema poverenje druge strane, odnosno studentske zajednice. To ne znači da možda neće razumeti drugačije okolnosti i otvoriti dijalog. Mislim da će se dijalogom sa studentima baviti i premijer Macut – kaže Klačar.
Klačar dodaje da bi nova vlada mogla da otvori vrata i prevremenim izborima.
– Na mestima gde su bili eksperti u prošloj vladi nema političkih teškaša ili prepoznatljivih ličnosti. To može da znači da vlast čuva neka od imena za izbore – ocenjuje Klačar.
Cilj Vlade da se stabilizuje situacija
Klačar kaže da se uporedo sa novom vladom odvija i proces formiranja novog pokreta.
– To su kompatibilni procesi, ako se ima u vidu da su se čak četiri od 12 članova inicijativnog odbora Pokreta za narod i državu našla u novoj vladi zajedno sa premijerom. Vlada bi mogla da bude platforma za promociju novog pokreta – kaže Klačar.
Klačar smatra da će cilj nove vlade biti da se stabilizuje situacija i premosti period do nove vlade koja bi mogla da bude nakon prevremenih izbora 2026. godine ili redovnih predsedničkih izbora 2027. godine.
Lacmanović: Nova vlada verovatno neće imati pun mandat
Predrag Lacmanović, programski direktor agencije “Faktor plus”, ističe da najveći odjek ima izbor Dejana Vuk Stankovića za novog ministra prosvete.
– Ne sumnjam u njegove dobre namere, stručnost i kvalitet da uđe u dijalog sa studentima u blokadi, ali da bi problem bio rešiv potrebna je i volja druge strane – ocenjuje Lacmanović.
Lacmanović kaže da, što se tiče ostalih imena, u vladi “nema prevelikih iznenađenja”.
– Biće i eksperata i dokazanih ljudi iz prethodne vlade. Da sačekamo da prođe prvih 100 dana vlade, pa da vidimo rezultate. Svaka vlada koja ne radi dobro je negde oročena, bez obzira na to da li je planirano da ima pun mandat ili ne. S tim što ova vlada verovatno neće imati pun mandat jer su redovni predsednički izbori na programu 2027. godine – kaže Lacmanović.
Četiri osnovna cilja nove vlade
Lacmanović smatra da će pred novom vladom biti četiri osnovna cilja:
- stabilizacija situacije,
- saniranje ekonomskih posledica protesta i ekonomski rast,
- povratak đaka i studenata u klupe i amfiteatre,
- vraćanje institucijama i povratak dijaloga.