Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći o slučaju teškog povređivanja studentkinje Sonje Ponjavić u Ruzveltovoj ulici u Beogradu, rekao, između ostalog, da policija ne može da obezbeđuje neprijavljeni skup. Advokat Ivan Ninić u razgovoru za Nova.rs ističe da MUP, ali i predstavnici vlasti, ne bi trebalo da se kriju iz formalnih začkoljica, jer je policija dužna da obezbeđuje svako okupljanje.
Predstavnici vlasti i prorežimski mediji, nedeljama, a sada već i mesecima targetiraju studente i građane koji protestuju zbog smrti 15 ljudi koji su 1. novembra prošle godine poginuli kada je na njih pala nadstrešnica nedavno renovirane Železničke stanice u Novom Sadu. U četvrtak je teško povređena studentkinja Sonja, na koju je naleteo vozač koji je velikom brzinom išao trotoarom probijajući blokadu. Sada zvaničnici krivicu prebacuju na same studente, koji „ne prijavljuju skupove“.
Tako je Vučić prilikom obraćanja nakon napada na studentkinju rekao sledeće: „Molim i sve koji organizuju nezakonite skupove da nas bar neformalno obaveste gde će ih organizovati, da bismo mogli da im pružimo policijsku zaštitu – i od automobila i od autobusa, kao i od svih drugih učesnika u saobraćaju“.
Ipak, prema rečima advokata Ivana Ninića, MUP bi morao svakako da obezbeđuje skupove.
„Skupovi koje studenti organizuju na raskrsnicama su opšte poznata stvar, jer su obelodanjeni u sredstvima javnog informisanja, a čak i da nisu obelodanjeni, policija ima saznanja o aktivnostima studentskih organizacija i konkretnih fakulteta. Na svim tim raskrsnicima mogu se viditi policijski službenici u civilu, što znači da pripadnici Odeljenja za javni red i mir prate te događaje, sačinjavaju određene zabeleške i preuzimaju ulogu informisanja Ministarstva unutrašnjih poslova o situaciji na terenu. Njihov je posao da budu proaktivni i da unapred znaju koje aktivnosti i u kojoj meri će studenti preduzimati“, objašnjava advokat Ivan Ninić.
Ukazuje na bitnu okolnost.
„Uostalom, ceo bezbednosni aparat bavi se organizacijom ovih skupova i blokadom raskrsnica, tako da, bez obzira da li je skup prijavljen ili ne, policija mora proaktivno da reaguje i ima obavezu da uputi patrolu saobraćajne policije koja je u smeni konkretnog dana i pokriva konkretni policijski reon, da obezbedi raskrsnicu i i reguliše saobraćaj. Kao što su prisutni pripadnici MUP u civilu, Odeljenja za javni red i mira, tako je moguće i obezbediti tri, četiri saobraćajna policajca na svakoj raskrsnici, naročito što je broj najprometnijih raskrsnica u Beogradu poznat i ovi protesti studenata traju sedmicama unazad“, objašnjva Ninić.
Advokat ima i ozbiljna pitanja za Ministarstvo unutrašnjih poslova.
„Postavlja se pitanje koji je posao policije i zašto ih plaćamo kada ne može da obezbedi raskrsnice, krijući se iza sramnih, formalnih objašnjenja i začkoljica da je potrebna formalna prijava. Ovi skupovi nemaju organizatora i to su studenti u startu rekli, oni su neformalni i dužnost je policije je da u okviru svog posla obezbedi studente. Kako je moguće da danas na beogradskim ulicama postoje brojne patrole saobraćajne policije i policajci koji su izašli na ulice i regulišu saobraćaj, a juče ih nije bilo dovoljno? To je apsurd i neko u MUP treba da preuzme odgovornost za ovu situaciju. Nismo juče čuli nikog iz saobraćajne policije da se oglasio, a nismo čuli ni načelnika Policijske uprave za grad Beograd, kakve je aktivnosti preuzela PU za grad Beograd? Mi sada treba da verujemo da nema nikakve komunikacije između inspektora iz javnog reda i mira i saobraćajne policije? To onda govori da policijski aparat nije sinhronizovan, da ne funkcioniše i da ne može da osigura bezbednost svih građana o ovoj zemlji. Ivica Dačić nam uvek poručuje kako niko nije došao na šalter da podnese prijavu, nemoguće da je policija toliko neobaveštena o tome šta se dešava na terenu i da reaguje uvek kada bude kasno. Šta će nam i takav ministar i takva policija?“, pita se advokat.