Snimak nadzornih kamera sa Pravnog fakulteta koje su zabeležile događaje u noći između 13. i 14. januara, sa dočeka julijanske Nove godine, umesto u policiji i tužilaštvu, završio je u režimskim tabloidima, gde je zloupotrebljen i iskorišćen kao municija za prizemnu propagandu kako bi se ceo događaj minimizirao. Studenti su opet nadmudrili one koji su pokušali da izigraju njihovo poverenje, pa je snimljen onaj ko je snimao – policajac ili neko ko se tako predstavljao i koji je, najverovatnije, taj materijal dostavio tabloidima. Prema rečima Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava, curenje snimka u režimske tabloide trebalo bi da ispita Sektor unutrašnje kontrole (SUK).
Na studentskom snimku se vidi čovek kako mobilnim telefonom beleži kadrove sa monitora na kojima se emituje snimak događaja iz hola Pravnog fakulteta u Beogradu, kada su studenti u blokadi napadnuti od strane mladih osoba. Uz snimke koji su autentični, režimski mediji i političari lansirali su priču koja nije autentična, a to je da su se studenti Pravnog fakulteta, valjda pijani, potukli među sobom. Ipak, režimsku verziju događaja ruše činjenice, medicinsku pomoć zatražilo je šestoro studenata, ali ne i napadači. Privedeni napadači nisu studenti Pravnog fakulteta u Beogradu, uostalom i Prvo osnovno javno tužilaštvo pokrenulo je istragu protiv četvorice napadača i nijednog studenta Pravnog fakulteta koji učestvuje u blokadi.
View this post on Instagram
Napad na studente je prošao, srećom, bez težih posledica po akademce, ali su ti događaji mnogo ozbiljniji i opasniji nego što se na prvi pogled čini. Kršenje zakona i propisa ove zemlje postaje sve bezobzirnije, očitije i učestalije. Policajci, makar neki od njih, se više čak ni ne trude da prikriju da krše zakon i da učestvuju u propagandnoj kampanji režima uperenoj protiv studenata i svih ostalih koji protestuju, pa je tako i snimak umesto među dokazima, završio u tabloidima. Iako je u pitanju kršenje zakona i propisa na najbrutalniji način, Sektor unutrašnje kontrole MUP Srbije nije reagovao, niti je reagovalo nadležno tužilaštvo.
Pribavljanje snimaka kamera za video nadzor je u 21. veku jedna je od prvih stvari koju policija uradi, uz uredne naloge tužilaštva i suda i pri tome se vlasnicima kamera za video nadzor uvek naglašava da eventualne kopije snimaka nikako ne dostavljaju medijima. To se uvek pravda interesima istrage, ali onda, policija, pre završetka istrage, pre eventualnog podizanja optužnice, te iste snimke dostavlja prorežimskim medijima.
„Svedoci smo da poverljivi podaci iz istraga „cure“ i to u režimska glasila i tabloide i to je ozbiljan problem i paksa koja traje godinama. Time se i narušava istraga i uznemirava javnost i to je neprihvatljivo. Što se tiče konkretnog slučaja sa Pravnog fakulteta, bilo bi dobro da studenti podnesu prijavu Sektoru unutrašnje kontrole MUP Srbije i zapitaju ih kako je moguće da snimak, koji je izuzeo policijski službenik, inspektor koga su oni identifikovali, završi u tabloidima? Ako on taj snimak nije dostavio tim medijima, onda treba SUK da ustanovi ko jeste i na koji način se to dogodilo. Policije raspolaže sredstvima, konkretno Odeljenje za visokotehonološki kriminal, koje može tačno da utvrdi ko je i kada radio nešto sa snimkom, potrebna je samo dobra volja. Takođe bi trebalo da se obrate i Zaštitniku građana, da ga obaveste šta se dogodilo i da ga takođe pitaju da li je taj policijski službenik, ili Ministarstvo unutrašnjih poslova, prekršilo neki propis ili zloupotrebilo položaj. Nije sigurno da će bilo ko od nadležnih institucija uopšte reagovati na to, ali će makar studenti imati pisani dokaz da su im se obraćali i da su, sa svoje strane, preduzeli sve. Takođe, moram da naglasim da još ima mnogo časniih i poštenih policajaca i moguće je da će neki od njih istupiti u javnost i reći šta se radi“, kaže Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava.
Nekoliko zakona prekršeno
O pomenutom slučaju kontaktirali smo i advokata Rodoljuba Šabića koji ističe da je jasno da je u pomenutom slučaju došlo do kršenja zakona.
„To je već suvišno komentarisati. Već je otužno ponavljati da se u „saradnji“ organa vlasti sa tabloidima svakodnevno krši više zakona. Podaci koji su drugim medijima po pravilu nedostupni kao „poverljivi“ stižu do „Informera“ i grupe provladinih tabloida neverovatnom brzinom. I to ne samo video zapisi od značaja za tok krivičnog postupka nego i drugi, još delikatniji podaci, kao lični podaci i dokumenti iz baza podataka državnih organa koji se, po pravilu, u kombinaciji sa ružnim klevetama zloupotrebljavaju za obračun sa oponentima vlasti, odnosno njihovo diskreditovanje. Kršenjem Zakona o zaštiti podataka i ličnosti i mnoštva drugih zakona – od Zakona o krivičnom postupku, preko Zakona o pravima pacijenata, pa na dalje, vlast zapravo svakodnevno krši i pretvara u karikaturu niz ustavnih garancija“, kaže za portal Nova.rs advokat Šabić, bivši poverenik za informacije od javnog značaja Republike Srbije.
Napadači osumnjičeni za nasilničko ponašanje
Prvi osnovni sud u Beogradu je doneo rešenje kojim je određen pritvor R.M. M.S. K.M. i B.M, osumnjičenima za incident na Pravnom fakultetu tokom dočeka julijanske Nove godine, a zbog „postojanja sumnje da su izvršili krivično delo Nasilničko ponašanje iz čl. 344 st. 2 u vezi st. 1 Krivičnog zakonika“.
Pritvor je određen prema svakom osumnjičenom u trajanju od 30 dana jer, kako kažu, osobite okolnosti ukazuju da će „ometati postupak uticanjem na saučesnike i svedoke, za koje znaju gde se okupljaju“.
Pritvor je određen prema svakom osumnjičenom u trajanju od 30 dana jer, kako kažu, osobite okolnosti ukazuju da će „ometati postupak uticanjem na saučesnike i svedoke, za koje znaju gde se okupljaju“.
Prvi osnovni sud u Beogradu je doneo rešenje kojim je određen pritvor R.M. M.S. K.M. i B.M. osumnjičenim za incident na Pravnom fakultetu tokom dočeka julijanske Nove godine, a zbog „postojanja sumnje da su izvršili krivično delo Nasilničko ponašanje iz čl. 344 st. 2 u vezi st. 1 Krivičnog zakonika“.