Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je negde između reagovanja na ekspoloziju na severu Kosova i relativizovanja protesta građana zbog tragedije u Novom Sadu, kada je stradalo 15 ljudi, obradovao penzionere novim povećanjem mesečnih primanja. Profesorka Ekonomskog fakulteta u penziji Danica Popović nema dilemu da je u pitanju politički potez smirivanja tenzija u društvu, ali upozorava da je ovo vrlo ozbiljna mera zbog koje je svojevremeno pala vlada Mirka Cvetkovića.

Tokom obraćanja javnosti koje je započeo oštrom retorikom prema vladi u Prištini zbog eksplozije u Zubinom Potoku, a završio verbalnim razračunavanjem sa građanima koji su širom Srbije protestima tražili pravdu za žrtve koje je ubila nadstrešnica renovirane Železničke stanice u Novom Sadu, predsednik države je saopštio vest o povećanju penzija.

Penzioneri će, kako je naveo, do 6. januara dobiti primanja uvećanja za 10,9 odsto, što je povećanje mesec dana ranije u odnosu na radnike u javnom sektoru. Ako uzmemo u obzir prosečnu penziju u našoj zemlji, to povećanje biće u proseku za oko 5.000 dinara po penzioneru.

Profesorka Ekonomskog fakulteta u penziji i kolumnistkinja nedeljnika “Radar” Danica Popović ističe da je u pitanju potez vlasti kojim mora da se skrene pažnja znatnog dela stanovništva sa pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, koja je ubila 15 ljudi. Dok građani širom Srbije traže odgovore ko je kriv za tu tragediju, povećanje penzija je, prema njenim rečima, potez kojim treba da se preokrene ta atmosfera.

“Ove godine privredni rast će biti oko 2,5 odsto, inflacija oko pet odsto. To je 7,5 odsto. Kada vi u takvoj situaciji dajete 10,9 odsto povećanja i to pre kraja godina, to je signal da kuća časti. Sa druge strane, dugoročno to je vrlo opasna mera, uvod u ono zašto je pala vlada Mirka Cvetkovića. Takvo povećeanje penzija je bilo tada, isto iz odgovarajućih političkih pobuda tog doba”, upoređuje profesorka Popović.

Objašnjava da je za povećanje penzija, koje obuhvata značajan deo stanovništva i koje je prema tome ozbiljno zahvatanje iz budžeta, potrebno oduzeti ta sredstva od drugih budžetskih korisnika, kao što su prosveta, zdravstvo, kultura….

Slaže se sa tezom da ovim i prethodnim povećanjima Vučić nikako, zbog inflacija i rasta cena, ne može da nadokanati penzionerima ono što im oduzeto još 2014. kada su smanjene penzije, ali upozorava da je ovde u pitanju mnogo ozbiljnija stvar.

“Aleksandar Vučić je povukao ozbiljan potez koji je potpuno politički i koji služi za pacifikaciju javnog mnjenja. Ne postoji nijedan drugi razlog da se to uradi i to sada. To je mera koja vodi ka dužničkoj krizi, ali takve poteze povlači jer je pitanje njegovog opstanka. Šta je njega briga šta će biti za dve godine, kada on mora sada ostane na vlasti”, ističe kolumnistkinja nedeljnika “Radar”.

Ovo povećanje, kako naglašava, imaće ozbiljne posledice nego ranije populistički potezi i davanja koje je vlast imala prema određenim grupama ove godine.

“Penzioneri su ovde za vlast potpuno nebitni, da li je njima bolje ili ne. Njih se sada umirilo, data im je igračka ispred nosa. Za sve nas je užasno opasan potez i iz njega se vidi da to neko radi u očajanju. Ne treba tome da se radujemo, jer nas posle toga očekuje inflacija, ako se bude išlo na rast cena, ili u drugom smeru velika dužnička kriza”, zaključuje Danica Popović.