– Radi se o tome da demonstranti žele institucije koje funkcionišu, bilo da se radi o vladavini prava ili nekoj drugoj oblasti – rekla je u intervjuu za NIN Anke Konrad, navodeći da ambasade zemalja EU aktuelne proteste u Srbiji prate pažljivo.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
– Kao ambasade zemalja EU u Beogradu, prošle nedelje izneli smo stav da se mora čuvati pravo na slobodu izražavanja, na slobodu okupljanja, da ne dođe do nasilja. A u vezi s tim očekujemo takođe da, uzimajući u obzir moguću upotrebu, kako mnogi tvrde određenog zvučnog oružja, da se vrlo brzo i transparentno rasvetli da li su ove optužbe opravdane ili ne – kazala je ona.
“Ne možemo da sprovodimo reforme umesto Srbije”
– Ne možemo da sprovodimo reforme umesto Srbije, to tako jednostavno ne funkcioniše. Ali, na kraju krajeva, ne podržavamo zvaničnike na nekim funkcijama, mi podržavamo ljude u Srbiji – dodala je ona.
Na pitanje da li vidi mogućnost da Srbija postane članica EU bez priznanja nezavisnosti Kosova, Anke Konrad je kazala da je bitno uzeti u obzir svih 35 poglavlja o pristupanju, a da je kao poslednji važan taj koji je dogovoren u Ohridu 2023. godine, a tiče se normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
– Na kraju, normalizacija odnosa je bio osnov i da Savezna Republika Nemačka i Nemačka Demokratska Republika postanu članice Ujedinjenih nacija. Bila je to normalizacija odnosa, a ne puno priznanja – navela je Anke Konrad.
(NIN)