U velikoj akciji policije i tužilaštva, sa istražnim organima Nemačke i Kipra, razbijen je lanac internet prevara putem kol centara, od kojih je jedan bio u Beogradu. Prevareno je više od 120 osoba, koje su izgubile oko 12 miliona evra, a prevaranti su pozivali građane da ulažu u kripto valute. Ovo nije prvi put da se otkrivaju ilegalni kol centri u Srbiji.

“U zajedničkoj akciji Višeg javnog tužilaštva, Posebnog odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala i Službe za borbu visokotehnološkog kriminala Uprave za tehniku sa istražnim organima SR Nemačke i Kipra, 23.10.2024. godine, razbijen je međunarodni lanac Internet prevara putem takozvanih kol centara koji pozivaju na investiranje u kripto valute“, naveo je ministar policije Ivica Dačić.

Dačić je dodao da je tom prilikom u Beogradu pronađen nelegalni kol centar u kojem je zatečeno više desetina zaposlenih, za koje su u toku provere da li su učestvovali u prevarnim radnjama, saopšteno je iz MUP-a. Prema navodima u zvaničnom saopštenju Evropola, za sada je identifikovano oko 120 žrtava koje su izgubile oko 12 miliona evra.

Međutim, dalje procene nemačkih istražitelja pokazuju da je mnogo više žrtava širom sveta, a da je prevara iznosila najmanje 300 miliona evra.

Ovo nije prvi put da su otkriveni ilegalni kol centri u Beogradu.

Tako je prošle godine, u akciji Evropola, zatvoreno desetine ilegalnih kol centara iz kojih su prevaranti lakovernima uzimali novac, a njih 11 nalazilo se i na teritoriji Srbije. Kako je naš portal tada pisao, od 11 kol centara u Srbiji, dva su bila u Nišu a devet u Novom Pazaru. Prevaranti su koristili najnoviji način prevare, koji je aktuelan poslednjih godinu dana. To su, kako ih nemačka policija naziva, „šok pozivi“, kada se prevaranti predstavljaju kao policajci i koriste šok, odnosno iznenađenje, onog sa druge strane slušalice.

Žrtve su uglavnom iz Nemačke i Austrije, a u pitanju su penzioneri.

I pre toga je bilo hapšenja, a 2020. godine su takođe privedeni Srbi jer su putem kol centara varali ljude.

Ipak, čini se da je Srbija proteklih godina postala raj za ilegalne kol centre.

Srbin razotkrio šemu prevare

O prevarantskim kol centrima u Srbiji pre nekoliko godina je pisao BIRN u velikom istraživačkom tekstu u kojem je do detalja otkriveno kako je funkcionisala prevara.

Tada je pomenuto ime Izraelca Gala Baraka koji se povezivao sa velikim hapšenjem grupe iz 2020. godine, a i tada su među privedenima bili i Srbi. Barak je čak i osuđen zbog varanja ljudi. Barak je prvi kol centar za prevare otvorio davne 2015. godine u Tel Avivu, a potom je širio svoj posao. Nakon Turske, firme je otvorio u Bugarskoj, a zatim 2017. godine u Srbiji.

kompjuteri, skola

Kriminalna hobotnica Baraka otkrivena je 2019. godine zahvaljujući srpskom državljanina Aleksandru Ignjatoviću.

Ignjatović je otkrio nemačkoj policiji kako su kol centri iz Beograda uključeni u prevaru tešku preko 200 miliona evra u kojoj građani širom Evrope ulažu novac u nepostojeću online trgovinu stranim valutama.

#related-news_1

„Decembra 2018. Aleksandar Ignjatović je pozvao kriminalističku policiju u nemačkom gradu Vizbadenu i rekao im da ima saznanja o kol centrima iz Srbije i Bugarske koji varaju desetine hiljada građana širom zapadne Evrope tražeći od njih da ulože svoju ušteđevinu u nepostojeću online trgovinu stranim valutama. Rekao je da je spreman da o tome svedoči uz uslov da se garantuje bezbednost njemu i njegovoj porodici. Dva meseca kasnije, u februaru 2019. Ignjatović se dva puta sreće sa oficirom za vezu u nemačkoj ambasadi u Beogradu i predaje mu beležnicu sa svojim zapažanjima, važnim datumima i događajima koji bi mogli da se iskoriste kao dokazi“, pisao je BIRN.

Ipak, Ignjatović je nađen mrtav u hotelskoj sobi u Sofiji, par meseci pre nego što je trebalo da bude glavni svedok na suđenju.

Kako je funkcionisao kol centar u Ziri?

Inače, kako smoo pisali, Gal Barak je jedan kol centar u Beogradu otvorio davne 2017. godine. Reč je o firmi Cactus Marketing, a pomenuti kol centar je bio smešten na četvrtom spratu hotela Zira.

“Meni je posao predstavljen kao neki vid kockarnice, gde se gubi i dobija novac, a najviše se računa na ljudsku gramzivost”, rekla je pre nekoliko godina za BIRN Katarina Kojić, tadašnja direktorka Cactusa.

Otrkriveno je i kako funkcionisao posao u pomenutoj firmi – postojale su dve vrste agenata – jedni koji su zvali ljude i sklapali ugovore (agenti za konverziju), i drugi koji su im uzimali pare (agenti za zadržavanje).

Kako je BIRN pisao, Ignjatović je svedočio da bi po dolasku na posao agenti za konverziju dobijali spiskove od 200 do 500 ljudi koje je trebalo da zovu.

Oni koji pristanu da ulože novac, bili bi prebačeni u nadležnost takozvanih “agenata za zadržavanje” koji su imali zadatak da ih nagovore da uplate što više novca.