Postupak protiv Darka Šarića i ostalih optuženih za planiranje ubistva Nebojše Joksovića se bliži kraju, a juče je u Specijalnom sudu u Beogradu bilo izricanje završnih reči i tužilac je za optuženog Pljevljaka zatražio 15 godina zatvora. Optuženi se terete za diskreditaciju i planiranje ubistva ključnog svedoka saradnika u drugom postupku protiv narko-bosa Šarića, suđenju za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu. Šarić je tada osuđen na 14 godina zatvora, a upravo je njegov bivši prijatelj i bliski saradnik Joksović imao presudnu ulogu u donošenju te presude.
Česta fraza u mafijaškim filmovima je da ubica žrtvi govori reči: „Ništa lično“, ali u slučaju Darka Šarića i njegovog školskog druga Nebojše Joksovića, sve je vrlo lično. Naime, Šarić i Joksović su prijatelji iz detinjstva, blisko su sarađivali u švercu tona i tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu i zarađivali milione, ali je onda došao kraj unosnom poslu. Italijanska policija, ali i Evropol su pokrenuli akcije „Balkanski ratnik“ i „Loptice“ i praktično razmontirali kriminalnu organizaciju Darka Šarića.
Mnogi su pohapšeni, Darko Šarić se dao u bekstvo, a Nebojša Joksović je izabrao treći put – posle hapšenja 2010. godine, postao je svedok saradnik, ključna figura u sudskom procesu protiv Darka Šarića i ostalih. Prema nekim informacijama, Joksović je bio ljut jer su ga „drugovi“ izdali, niko mu nije uplatio ni 50 evra za zatvorsku kantinu, a počele su i pretnje od članova grupe. U svakom slučaju nije odmoglo to što su mu oproštena sva krivična dela u zamenu za svedočenje protiv svojih bivših kompanjona.
Suđenje Šariću i njegovoj grupi je bio maratonski proces u kome su se dešavale i neke neuobičajene stvari – od samog čina predaje Šarića srpskim vlastima, što je svojevremeno iskorišćeno u propagandne svrhe i predstavljeno kao hapšenje moćnog Pljevljaka, iako se je on zapravo svojevoljno doputovao posle postignutog dogovora, do neobičnog sastanka u Bezbednosno-informativnoj agenciji gde se „pregovaralo“ o tome na koliku kaznu treba da dobije Darko Šarić i ko je sudija koji ometa dogovor.
Protok vremena išao je na ruku Šariću i ostalim optuženima, pa je tako preminuo zaštićeni svedok Mile Jerković, koji je već bio bolestan, pa mu ni boravak u Americi nije pomogao. Ipak, ključni svedok, Nebojša Jokosović je bio dobrog zdravlja, pa je Šarić rešio da stvar uzme u svoje ruke.
Brutalna „upozorenja“
Joksović je i ranije „dobijao upozorenja“, pa je tako 24. avgusta 2015. godine ispaljena raketa iz „zolje“ na štampariju u njegovom vlasništvu u beogradskom naselju Žarkovo. To je bio drugi put da je „zoljom“ gađana štamparija, jer je sa čak tri projektila to urađeno i u maju 2011. godine. Na meti se našao i njegov kafić „La prinćipesa“, takođe u Žarkovu, kada je bačena ručna bomba „kašikara“ u junu 2012. godine.
Najbrutalniji napad se dogodio 3. jula 2012. godine, kada je u beogradskom naselju Bele vode, u Ulici braće Vučković, oko 14 časova aktivirana bomba postavljena pod automobil koji je u tom trenutku bio u pokretu. Radojica Joksović (32), sinovac svedoka saradnika, poginuo je na mestu.
Do danas ubistvo Radojice Joksovića i napadi na štampariju njegovog strica nisu razjašnjeni i ne zna se ko stoji iza toga. Ali, pojavili su se dokazi u vezi drugog slučaja, upravo onog zbog koga se sudi Darku Šariću i ostalim optuženim. Dokazi su stigli iz inostranstva, a to je prepiska sa Skaj ECC aplikacije iz koje se, po tvrdnjama tužilaštva, vidi da je Darko Šarić naručio ubistvo Joksovića i da je nudio čak milion evra za njegovu likvidaciju.
Plan za likvidaciju na Drinskoj regati
Naime, znalo se da je Joksović ljubitelj Drinske regate, pa su napadači smislili da kupe snajper i postave zasedu na obali Drine i da odande ispale smrtonosne hice. Šariću je prosleđena i fotografija snajpera, koju je načinila osoba pod Skaj nadimkom „Kurjak“. Ali, ovog puta se sudbina ili neko drugi, umešala i spasla svedoka saradnika, jer je Drinska regata te godine otkazana.
Kako se navodi u optužnici, Šarić i saradnici smišljali su i prefinjenije planove kako da izađu na kraj sa svedokom saradnikom, a to nije bila likvidacija, već diskreditacije.
Oni su hteli da pokažu da je Joksović, nakon dobijanja statusa svedoka saradnika, nastavio da se bavi kriminalom i da je pripremao ubistvo Gorana Nikolaševića, svedoka u postupku protiv Šarića. Njemu je u avgustu 2020. godine dignut u vazduh džip, a Šarićevi ljudi su pokušali da plasiraju informaciju da iza tog napada stoji zapravo Nebojša Joksović, koji bi tako mogao da izgubi ako ne status svedoka saradnika, onda makar policijsku pratnju. Kao direktnog izvršioca u ovom napadu tužilaštvo je označilo još jednog starog znanca policije, Uroša Mišića, navijača Crvene zvezde osuđenog za napad bakljom na žandarma.
Na optužnici advokat i policajci
Zanimljivo je da se na ovoj optužnici nalazi i Šarićev advokat Dejan Lazarević, za koga je tužilac naveo da je „napravio salto mortale koji ga je odveo drugu stranu zakona“.
Lazarević je takođe okrviljen da je učestvovao u planiranju likvidacije Nebojše Joksovića i tužilaštvo za njega traži 10 godina zatvora. U završnoj reči, čije je detalje objavio Kurir, tužilac je naveo i da su oni bili iznenađeni sa kojom lakoćom je „advokat Dejan Lazarević učestvovao u planiranju ubistva Joksovića sa Šarićem“, dodajući da nije postupao u skladu sa advokatskim kodeksom već je „prešao na drugu stranu“.
„Advokat Lazarević, koji je položio advokatsku zakletvu, napravio je salto mortale koji ga je odveo na drugu stranu zakona. Iznenadilo nas je sa kakvom lakoćom jedan advokat planira ubistvo snajperom“, kazao je u svojoj završnoj reči tužilac Goran Jović.
Darko Šarić, koji se u tom trenutku nalazio u pritvoru i advokat Lazarević, negirali su da su posedovali kriptovane telefone. Sa druge strane, tužilac je rekao smatra da je tokom suđenja dokazano da je Šarić koristio telefon sa aplikacom „Skaj“ tokom boravka u najčuvanijem pritvoru koji se nalazi u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.
Osim Šarića i advokata Dejana Lazarevića optuženi su i Bojan Stanojković, Danilo Odović, Aleksandar Bošković, Nikola Spasojević, policajci Danilo Stojanović i Milutin Radovanović i Duško Mirković, kao i Stefan Andrejić, Marko Vukić, Uroš Radovanović (nekada se prezivao Mišić), Milan Vučinić, Arsa Šarić i Duško Šarić.