On je rekao da je iste večeri kada se nesreća dogodila premijeru Milošu Vučeviću rekao šta planira da uradi i o tome obavestio predsednik Aleksandra Vučića.
– Te večeri je bilo najvažnije da se spase što više ljudi i u tom smislu smo zaista svi bili odlučni u tome da pomognemo spasiocima i da budemo tu, da se doveze neophodna mehanizacija kako bi se makar još neki život spasao. Bilo mi je veoma teško tih dana jer sam bio predmet napada pre svega na društvenim mrežama i hajke koja se vodila i zato sam čekao sam da prođe Dan žalosti i tada sam podneo ostavku – rekao je Vesić u prvom javnom nastupu od podnošenja ostavke, u emisiji “Direktno sa Minjom Miletić”.
Šta je rekao Vučić
Vučić je, kako je ispričao, rekao da “poštuje i razume moju odluku i podržao me u tome, iako kao ministar nisam potpisao ni jedan dokument”.
– Ni na koji način, niti sam mogao da učestvujem u izgradnji, u određivanju, u procenjivanju kvaliteta radova, u projektovanju. Ne samo u mom periodu, već i u prethodnom periodu, s obzirom da se to dogodilo u resoru na čijem se ja čelu nalazim, mislim da je moralno i da je odgovorno da podnesem ostavku jer na taj način pokazujemo da smo društvo u kome jednostavno postoji princip odgovornosti kada se nešto dogodi – rekao je Vesić, dodavši da oseća moralnu odgovornost kao neko ko se nalazi na čelu resora zaduženog za saobraćaj u Srbiji.
Govoreći o eventualnim novim ostavkama, Vesić je rekao da ne želi da o tome priča, već da svako treba sam da odluči i donese odluku.
– Svako sam donosi odluku, da li smatra da je na čelu nekog preduzeća ili na čelu nekog resora koji je na neki način učestvovao u tome, da li treba da donese takvu odluku ili ne. Nije na meni da ja sada pozivam nekog drugog da to uradi. Ja sam samo apelovao na sve one druge koje na sličan način imaju indirektnu odgovornost, jer su na čelu nekog resora, preduzeća ili institucije koja je na neki način učestvovala u celom ovom procesu da smatram da je prirodno da oni pokažu da imaju tu vrstu odgovornosti da kažu da treba da podnesu ostavke. Ali nije moje da o tome pričam, niti moje da pozivam bilo koga – kazao je Vesić.
Prozivanje je bilo neprimereno
Rekao je da nije bilo potrebe da ga bilo ko, pa čak i kolege iz stranke, prozivaju i pitaju da li ima moral.
– Moralnost znači pravednost, a pravednost znači da pravda odgovara onoj koji su zaista krivi. U takvoj teškoj situaciji treba sačekati jer to nije tako jednostavno. Trebalo je sačekati nekoliko dana i videti šta će se dogoditi. Jednostavno, to je za mene bilo neprimereno, ali u svakom slučaju nadam se da su sada razumeli da je to bilo pogrešno – istakao je Vesić govoreći za “Euronews Srbija”.
Tvrdi da ministarstvo, ne samo u njegovom, već i u mandatu njegovih prethodnika, ni na koji način nije moglo da bude uključeno u projektovanje i izvođenje radova, jer to je posao investitora.
Kaže da je konzorcijum kineskih kompanija China Railway International Company odgovoran za izbor firmi koje su radile na ovom projektu.
– One su prema ugovoru koji je potpisan 2017. godine, oni su izvođači radova, investitor je Infrastruktura železnice Srbije, a finansira Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i prema tom ugovoru oni biraju podizvođače, zašto dobijaju saglasnost od nadležnih, ali suštinski je izbor njihov. Oni su izabrani na osnovu međudržavnog ugovora, mada moram da vam kažem da je China Railway International Company jedna od najboljih kompanija na svetu kada je u pitanju izgradnja pruge i oni su zaista respektabilna kompanija, izradili su hiljade i hiljade kilometara brzih pruga širom sveta – rekao je Vesić.
Oni su izabrali svoje podizvođače, a nadzor su birali investitor i finansijer na tenderu, dodaje Vesić.
– Nadzor je Konzorcijum četiri kompanije, među kojima su glavne kompanije Utiber, mađarska kompanija i francuska kompanija ŽIS. S tim što kineske kompanije, prema tom ugovoru iz 2017. godine, osim što su gradile, one su bile zadužene i za projektovanje. I tu imate jednu kinesku kompaniju koja je bila glavna za projektovanje, koja je kao svog podizvođača uzela Saobraćajni institut CIP, koji je inače pre toga radio idejni projekat, znači pre potpisivanja ugovora, a to se dešavalo sve 2017. godine, tako da je CIP prvo radio idejni projekat, na osnovu onog projektnog zadatka koju su dobili od Infrastrukture, a onda su Kinezi nastavili da rade sa njima kada su potpisali ugovor – objasnio je Vesić.