Viši sud u Novom Sadu prošle nedelje ponovo je odbio predlog tužilaštva da se bivšem ministru Goranu Vesiću odredi pritvor, što je treći put da ovakav zahtev nije prihvaćen. Sud je u obrazloženju naveo da predlog tužilaštva ostaje nejasan i nedovoljno obrazložen, jer nisu pružene nove činjenice koje bi ga potkrepile. Ova situacija stvara utisak prebacivanja odgovornosti između tužilaštva i suda, jer se nameće pitanje kako je moguće da tužilaštvo po treći put podnosi neadekvatan predlog. Dok advokat Borivoje Borović smatra da je reč o “igranki kojom se zamajava javnost”, advokat Vladimir Terzić ukazuje da u pomenutom slučaju imamo ili nestručnog tužioca ili nestručan sud.
I dok javnost zahteva odgovornost za tragediju u Novom Sadu, odluka o pritvoru bivšem ministru Goranu Vesiću, koji je dozvolio otvaranje Železničke stanice bez upotrebne dozvole, i dalje lebdi u vazduhu. Vesić je u pritvoru proveo tek nekoliko dana, da bi bio pušten na slobodu.
Iako se tužilaštvo žalilo na odluku o ukidanju pritvora, stiče se utisak da je ta odluka samo prebacivanje vrućem krompira iz ruke tužilaštva u sud i obrnuto. Za to vreme, bivši ministar je i dalje na slobodi.
Advokat Borivoje Borović u razgovoru za Nova.rs ukazuje na to da postupak nije ravnopravan za sve učesnike, te tvrdi da Viši sud u Novom Sadu deluje u skladu sa željama vrhovne vlasti.
“Ako je pritvor određen drugim okrivljenima prema osnovama koje smatram nezakonitim, onda je pritvor trebalo odrediti svima kako bi svi učesnici bili ravnopravni. Sud u Novom Sadu očigledno donosi odluke u skladu sa željama vrhovne vlasti u ovoj zemlji“, objašnjava advokat.
Borović ističe da je u ovom slučaju evidentan uticaj političke vlasti na tok postupka.
“Kada je tužilaštvo prvi put predložilo pritvor i kada je pritvor određen, odmah smo dobili saopštenje u kojem je istaknuto da je tužilaštvo preuranilo sa svojim stavovima i da se očekuje odluka suda. Već tada je bilo jasno da će sud ukinuti pritvor Goranu Vesiću. Pritvor je, inače, mera obezbeđenja, ali u ovom slučaju postoji očigledna neravnopravnost. Na istoj optužnici nalaze se još dve osobe u kućnom pritvoru, dok se moja klijentkinja majka četvoro maloletne dece nalazi u pritvoru. U konkretnom slučaju, očigledan je uticaj političke vlasti”, objašnjava advokat.
Advokat Borivoje Borović izražava sumnju da se tužilaštvo sve više ponaša kao da je samostalno, dok istovremeno unapred zna odluke suda.
“Bojim se da je sud prekoračio svoja ovlašćenja, jer se bavio pitanjima koja nisu vezana za pritvorske osnove, već za radnje izvršenja okrivljenog, što ukazuje na prejudiciranje u pravnoj stvari,” zaključuje advokat.
„Ne možemo imati poverenje u odluku suda“
Sa druge strane, advokat Vladimir Terzić objasnio je za Nova.rs da se u ovom slučaju pritvor ne određuje onima koji su povezani sa političkim vrhom, naglašavajući da su upravo te veze rezultat njihovog postavljanja na uticajne pozicije.
“Ako je za neke ‘niže’ hijerarhijski, uslovno rečeno, optužene određen pritvor, a za ove koji su da kažemo, u ‘višoj kategoriji’ nije, onda nešto očigledno ne štima. Ne ostavljam ni promil šanse da se radi o rešenju koje je potpuno zakonito, jer u situaciji kada predsednik republike kaže da je neko njegov prijatelj i baš se prema tom prijatelju ne odredi pritvor ili se odredi na nekoliko dana, gde ne znamo ni da li je bio u zatvorskim prostorijama, odnosno pritvorskoj jedinici u Novom Sadu ili je bio u upravnoj zgradi, ne možemo da imamo poverenja u institucije. Čak i takve indicije postoje, da uopšte nije bio smešten u zatvoru“, kaže advokat Terzić.
Naš sagovornik ističe da u ovakvoj situaciji, apsolutno ne možemo imati poverenje u odluku suda.
“U takvoj situaciji, apsolutno ne možemo imati poverenje u odluku suda. Očigledno da je ona proizvod osluškivanja šta je milo nekome iz izvršne vlasti, ovde konkretno predsedniku republike”, kaže advokat.
„Očigledno je da je postojao nekakav pritisak da se ne određuje pritvor“
Terzić naglašava i da u ovom slučaju, kada je predlog za pritvor odbijen već tri puta, ili imamo nestručnog tužioca ili imamo nestručan sud.
“Ja ne verujem u slučajnosti, ovde je očigledno da je postojao nekakav pritisak da se ne određuje pritvor. Jer ukoliko bi pukao komandni lanac kod optuženih, plašim se da bi tokom sudskog postupka koji bi bio pritvorski za sve optužene, mogli dobiti vrlo kvalitetne informacije koje bi išle još ka vrhu, u smislu kako se došlo do takvih propusta u izgradnji, odnosno rekonstrukciji te železničke stanice“, dodaje on.
Advokat Vladimir Terzić ističe i da bi, ukoliko bi pukao komandni lanac kod optuženih u ovom slučaju, konačno bio otvoren i pravac koji bi se ticao korupcije, a tada bi taj predmet završio na pravom mestu, gde je i trebao od početka, a to je u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal.
Optužnica protiv osumnjičenih
Podsetimo, nekadašnji ministar Goran Vesić uhapšen je nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i u pritvoru je proveo nekoliko dana.
Vesić se, nakon štrajka glađu, našao na slobodi 27. novembra, pošto mu je ukinut pritvor.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je podiglo 30. decembra optužnicu protiv 13 osoba, uključujući i Gorana Vesića, nakon čega je zatraženo da se on ponovo vrati u pritvor. Taj zahtev je odbijen dan kasnije, a istog dana je tužilaštvo uložilo žalbu, koja je takođe odbijena.
15 poginulih, dvoje povređeno
U padu nadstrešnice u Novom Sadu, podsećanja radi, poginulo je 15 osoba, među kojima je i dvoje dece.
Kobnog 1. novembra nastradali su Sara Firić (6), njena sestra Valentina Firić (10) i njihov deda Đorđe Firić (53) iz Kovilja, Milica Adamović (16) iz Kaća, Nemanja Komar (17) iz Stepanovićeva, Anđela Ruman (20) iz Stare Pazove, Miloš Milosavljević (213) iz Knićanina, Stefan Hrka (27) iz Beograda, Sanja Ćirić Arbutina (35) iz Kaća, Goranka Raca (58) iz Novog Sada, Vukašin Raković (69) iz Bukovca, Mileva Karanović (76) iz Kaća, Đuro Švonja (77) iz Stepanovićeva, Vasko Sazdovski (45), državljanin Republike Severne Makedonije, iz mesta Sveti Nikola i Anja Radonjić (24) iz Paraćina.