Viši sud u Beogradu prvostepeno je oslobodio optužbe bivšeg ministra poljoprivrede Sašu Dragina za zloupotrebu položaja odgovornog lica u slučaju malverzacija sa đubrivom u “Azotari Pančevo”.

Suđenje u ovom postupku trajalo je gotovo 12 godina i danas je doneta prva presuda.

Presuda je doneta u polupraznoj sudnici Specijalnog suda budući da je na snazi potpuna obustava rada advokata, te gotovo nijedan branilac brojnih okrivljenih nije bio prisutan tokom javnog objavljivanja presude.

Inače, po zakonu stranke u postupku nisu obavezne da budu prisutne tokom izricanja presude, piše N1.

Okrivljeni Saša Dragin bio je prisutan, kao i tek još desetak drugih okrivljenih od ukupno više od 20. Osim svih njih, u odnosu na jedan broj okrivljenih postupak je razdvojen, a pojedini okrivljeni su u međuvremenu preminuli.

Oslobođeno još petoro njegovih saradnika

Osim Saše Dragina oslobođeno je optužbe još petoro njegovih saradnika, a osuđeno ukupno 19 na različite kazne za zloupotrebu položaja odgovornog lica.

Tužilaštvo za organizovani kriminal u ovom slučaju podiglo je nekoliko optužnica, koje su naknadno objedinjene pa se svim okrivljenima sudilo zajedno.

Bivšeg ministra poljoprivrede Tužilaštvo tereti da je učestvovao u malverzacijama sa đubrivom čime je navodno naneta šteta državnoj firmi koja ga proizvodi – „Azotari“ u Pančevu.

Prema navodima optužnice to se odvijalo u periodu od jula 2009. do oktobra 2011. godine, tako što je Dragin omogućio da određene firme od „Azotare“ kupuju đubrivo po povlašćenim cenama, suprotno tada važećim uredbama Vlade Srbije.

Zloupotrebama prilikom prodaje đubriva iz Azotare iz Pančeva, prema optužnici, državni budžet je oštećen za više od osam miliona evra.

Bivši ministar Dragin je uhapšen u novembru 2012. godine. U privoru je proveo devet meseci, a onda mu je određena blaža mera zabrane napuštanja stana uz obavezu nošenja elektronskog nadzora, koja je ukinuta nakon sedam meseci.

Dragin je tokom istrage odbacio optužbe rekavši da je kao resorni ministar težio da ministarstvo vodi agrarnu politiku koja je potpuno suprotna svemu što mu se stavlja na teret, a koja je bila bazirana na pomoći seljacima i porodičnim gazdinstvima.

Uhapšeno je bilo i nekoliko funkcionera iz „Azotare“, kao i brojni drugi biznismeni, vlasnici poljoprivrednih dobara i zaposleni u državnim firmama koje su poslovale sa fabrikom mineralnog đubriva iz Pančeva.

Hapšenja u slučaju „Azotara“ bila su deo istrage „24 sporne privatizacije“ na koje je ukazao Savet za borbu protiv korupcije, ali i Evropska komisija koja je od Srbije zatražila rešavanje 24 ključna predmeta korupcije.