“Sada je veliko pitanje da li su sindikati organizacije koje se bave sindikalnim pitanjima, standardom svojih članova i zahtevima o kojima razgovaraju sa vladom Republike Srbije dugi niz godina, još od kada je Aleksandar Vučić bio predsednik vlade, ili su sada političke organizacije i to ćemo videti koliko sutra”, rekla je Brnabić na TV Pink.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Istakla je da je kristalno jasan zahtev sindikata prosvete i da to zna zato što je pregovarala sa njima i potpisala okvirni dogovor kada je bila premijerka, a da je sada to preuzeo Miloš Vučević kao novi predsednik vlade.
“Bori se zaista uz svesrdnu podršku predsednika Aleksandra Vučića da se to ispuni, bez obzira što je ovde postalo prirodno i potpuno podrazumevajuće da rastu plate svake godine, rastu penzije svake godine, bez obzira što imate dva svetska sukoba koja traju i treći koji počinje, svet koji se raspada”, rekla je Brnabić.
Ona je navela da je nemačka vlada tek četvrta vlada koja je pala u posljednjih 75 godina u toj zemlji, da je francuska prva vlada pala nakon 62 godine u toj zemlji, da je kanadski premijer Džastin Trudo podneo ostavku, u Rumuniji je ukinut prvi krug predsedničkih izbora, a u Južnoj Koreji su uhapsili predsednika zato što je uveo vanredno stanje.
“Dakle, potpuno se svet raspada. Ali mi se svi trudimo, svi se ponošamo kao da je sve u redu”, istakla je Brnabić.
Kako je rekla, u zapisnicima sa pregovora se vidi da oni nisu tražili da se sa republičkim prosekom izjednači i nenastavno osoblje i kadar sa šestim stepenom, u koji spadaju nastavnici praktične nastave, a da joj je zanimljivo što se to pitanje potencira u nekim opozicionim medijima.
“Vlada Republike Srbije je, po onim informacijama koje ja imam, i svaka im čast na tome, i premijeru Milošu Vučeviću, i ministru financija Siniši Malom, i bez da su sindikati to tražili, uračunala one sa šestim stepenom. Tako da je to već završeno. Žao mi što moram da razočaram Šolaka (Dragana) i njegove medije i njegovu opoziciju, ali Vlada koja razmišlja u interesu tih radnika, i sada se obraćam učiteljicama, učiteljima, da je vlada sama o tome razmišljala”, rekla je Brnabić.
Kao primer pritiska na prosvetne sindikate, Brnabić je navela da je redovna profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković na mreži X napisala da nije vreme za prihvatanje pomoći Vlade.
“Tako je bilo i za poljoprivrednike, dakle oni instrumentalizuju grupe ljudi za sopstvene interese, a to je: ‘Vi nas dovedite na vlast. Narod nas neće, ali nam vi pomozite, vi idete u štrajk, vi rizikujete sve, vi rizikujete vaše poslove, vi rizikujete vaše karijere, vi rizikujete buduće znanje ove zemlje, vi rizikujete ko će sutra da nas leči, ko će sutra da bude advokat, ko će da bude novinar, vi rizikujete sve, vi rizikujete poljoprivrednice, nemojte prihvatite nove subvencije, dodatne subvencije, nemojte prihvatite bolje uslove za vašu porodicu, vi sve bojkotujete da bi nas doveli na vlast’. Eto to oni kažu. I to je instrumentalizacija”, rekla je Brnabić.
Na primedbu da je predstavnica Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nataša Medenica na današnjem sastanku u rektoratu u Nišu rekla da sindikat neće učestvovati u pregovorima prosvetara i Vlade dok se studentski zahtevi ne ispune, Brnabić je odgovorila da taj sindikat nije reprezentativan.