Javni sukob između predsednika Visokog saveta tužilaštva  (VST)  Branka Stamenkovića i glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva (VJT) Nenada Stefanovića izazvao je pažnju javnosti nakon razmene optužbi za neprilično ponašanje, pokušaje uticaja na rad Visokog saveta tužilaštva i navodnu zloupotrebu medija. Dok Stamenković ističe da Stefanovićevi postupci narušavaju ugled pravosudnog sistema, Stefanović ga optužuje za neodgovorno vođenje institucije, što je otvorilo ozbiljna pitanja o odnosima unutar ključnih pravosudnih tela u Srbiji, ali i pravoj pozadini sukoba koji već neku vreme ne jenjava u srpskom pravosuđu.

Sve je počelo kada je Nenad Stefanović, glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uputio dopise predsedniku Visokog saveta tužilaštva Branku Stamenkoviću, zahtevajući hitnu reakciju na političke napade na samostalnost tužilaštva.

Stefanović je optužio Stamenkovića za nereagovanje na pretnje i zastoje u radu VST, tvrdeći da to stvara atmosferu linča pravosudnih funkcija. Pozvao ga je da se oglasi i osudi napade ili podnese ostavku, ukoliko nije spreman da se suoči s problemima.

“Ukoliko ne smogne snage da osudi očigledne napade na samostalnost VJT u Beogradu, Stefanovića lično i javnotužilačku organizaciju u celini, glavni javni tužilac u Beogradu je Stamenkovića pozvao da podnese ostavku na mesto predsednika VST i taj posao prepusti nekom ko će biti spreman da se bez straha uhvati u koštac sa aktuelnim problemima”, naveli su iz Višeg javnog tužilaštva.

„Nikada javni tužilac nije drugom javnom tužiocu uputio niz ovakvih uvreda“

Dan nakon što se Nenad Stefanović oglasio otvorenim pismom, predsednik Visokog saveta tužilaštva (VST) Branko Stamenković uzvratio je odgovorom u kojem je oštro kritikovao glavnog tužioca Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu. Stamenković je optužio Stefanovića za neprilično ponašanje i pokušaje neprimerenog uticaja na rad VST, ističući da Stefanović koristi medije naklonjene njemu za vršenje pritiska na Savet.

“Upravo Vaše ‘otvoreno pismo’ odiše svim epitetima koje ste meni pripisali i, koliko me sećanje služi za 28 godina rada u javnim tužilaštvima naše zemlje, nikada javni tužilac nije drugom javnom tužiocu, posebno onom višeg ranga, uputio niz ovakvih tvrdnji i, tako barem zvuči, uvreda”, poručio je Stamenković Nenadu Stefanoviću.

Branko Stamenković Foto: Medija Centar Beograd

Odbacujući optužbe o neaktivnosti Visokog saveta tužilaštva, Stamenković je naveo da je tokom njegovog mandata u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu izabrano 45 novih tužilaca, što čini 46% od ukupnog broja predviđenih mesta.

“Izbor pet javnih tužilaca po navedenom oglasu i raspisivanje novih oglasa za upražnjena mesta su u toku, ali verujem da ćete i sa 88 javnih tužilaca uspeti da se izborite sa kriminalom u okvirima Vaše nadležnosti”, rekao je Stamenković u pismu glavnom javnom tužiocu VJT Nenadu Stefanoviću.

Sukob ima znatno dublju pozadinu

Međutim, kako navodi izvor portala Nova.rs, sukob ima znatno dublju pozadinu. Branko Stamenković se smatra ključnim čovekom vrhovne tužiteljke Zagorke Dolovac i njenim najpouzdanijim saradnikom, dok Nenad Stefanović, s druge strane, otvoreno vodi borbu protiv Dolovac, nastojeći da osigura veću moć i uticaj u pravosudnom sistemu.

„Sukob datira još iz perioda kada je Stamenković bio na čelu Posebnog odeljenja za Visokotehnološki kriminal, koje se nalazi u okviru Višeg javnog tužilaštva. Stefanović je želeo da uspostavi apsolutnu kontrolu kako u VJT tako i u posebnim odeljenjima, čemu se Stamenković odupirao, smatrajući da ima apsolutnu autonomiju u odnosu na VJT . Čak i kada je smenjen sa te funkcije ostao je na čelu tužilačkog Saveta i tada su tenzije dodatno eskalirale. Posebno nakon jednog od sprovedenih procesa za izbor novih javnih tužilaca za VJT, kada Stefanović nije uspeo da rasporedi sve svoje ljude onako kako je nameravao. Tome je na put stala i vrhovna tužiteljka, koja je takođe član Saveta, svesna da Stefanović namerava da raspoređivanjem svojih kadrova proširi uticaj i postavi svoje ljude na ključne pozicije“, objasnio je izvor dobro upućen u dešavanja u tužilaštvu.

Naš izvor ističe i da Stefanović koristi svaku priliku da prozove Visoki savet tužilaštva zbog nereagovanja, ali to čini selektivno – isključivo kada su u pitanju lično on ili njegovi saradnici.

Kako je otpočeo „hladni rat“ Zagorke Dolovac i Nenada Stefanovića?

Visoki savet tužilaštva, kao samostalni organ zadužen za izbor i postavljanje tužilaca, postao je glavni teren sukoba između Zagorke Dolovac i Nenada Stefanovića. Unutrašnja podela unutar Saveta stvara blokade u radu, prekidanje sednica, odlaganje izbora tužilaca i poništavanje konkursa.

Kako je ranije rekao izvor za Nova.rs, Stefanović pokušava da rasporedi svoje ljude po tužilaštvima u Beogradu kako bi stekao apsolutnu kontrolu, ali za to nema podršku Dolovčeve i njenih saveznika. Iako u tome ima podršku izvršne vlasti, predvođene ministarkom pravde Majom Popović, nedostatak glasačke većine onemogućava realizaciju njegovih predloga.

Stefanović navodno ima ambicije da preuzme funkciju vrhovnog tužioca, ali Dolovčeva, koja je nakon smene vlasti i zadržala uticaj, ostaje ključna prepreka njegovim planovima.

Uprkos njegovoj lojalnosti vrhu vlasti i sprovođenju politički osetljivih poteza, njen tihi, ali čvrsti uticaj unutar sistema i dalje ga ograničava.

Ko je Nenad Stefanović?

Nenad Stefanović široj javnosti poznat je po nizu spornih poteza na čelu Višeg javnog tužilaštva, ali i po ćutanju o aferama koje su potresle sam vrh države. Stefanović se u fokusu javnosti našao i zbog progona tužiteljki Bojane Savović i Jasmine Paunović.

Nenad Stefanović

Tužiteljka Paunović je proterana iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije, zajedno sa koleginicom Bojanom Savović, u trenutku kada je otpočelo hapšenje osumnjičenih za zloupotrebe u EPS, predmetu na kom su obe radile. Viši tužilac Nenad Stefanović ih je premestio u Odeljenje za opšti kriminal i oduzeo im sve predmete na kojima su radile.

Obe su odlučile da javno progovore o svemu što se događa u VJT od trenutka kada je Stefanović stupio na njegovo čelo, a ubrzo im se pridružilo još nekoliko koleginica.

Od tog trenutka trpe progon i šikaniranje, kako Stefanovića, tako i njegovih najbližih saradnika.