Većina građana Srbije odlazi u banku samo kada im “gori pod nogama” i to nevoljno jer banke su na lošem glasu zbog niza predrasuda. Nasuprot ustaljenom mišljenju, banka nije “nužno zlo”. Naprotiv.

Jaz između bankarskih klijenata produbljuju predrasude o načinu na koji banke posluju, manjak transparentnosti i bezbednosti, čuvena sitna slova u kojima se krije “neka prevara”… Taj jaz banke neretko pokušavaju da smanje agresivnim kampanjama i reklamama koje “iskaču iz frižidera”, a na kraju, korisnik ostaje zbunjen i nesiguran šta da radi i kome da veruje.

Hajde da raskrinkamo najveće prerasude o bankama i otkrijemo šta je zapravo istina.

Predrasuda broj 1: Banka samo želi da uzme Vaš novac

Ovu frazu se sigurno čuli mnogo puta. Do takvih razmera se ustalila u našem svakodnevnom govoru da se tretira kao nepobitna istina. Ali da li je tako?

Istina: Banka ne želi da Vas “opljačka”

Odgovor je ne. Banka, kao i svaka firma, želi da ostvari profit, ali nema interes da Vas “opljačka”. Dugoročno, ova strategija bila bi loš izbor za banku jer bi dovela do gubitka klijenata.

Naprotiv, banke se trude da se prilagođavaju potrebama klijenata i usluge osmišljavaju tako da korisnici na raspolaganju imaju različite tipove računa, kredita i usluga različitog cenovnog ranga, u skladu sa svojim potrebama.

Na primer, ProCredit banka omogućila je svojim klijentima nekoliko tipova besplatnih računa za čije otvaranje i održavanje nije potrebno izdvojiti novac. Pored besplatnog računa, za odrasle ova banka nudi besplatne tekuće račune i kartice za decu od 11 do 26 godina.

Savet je da pažljivo razmotrite da li je neko zaduživanje dugoročno opravdano jer ukoliko jeste banka je idealan partner. Banka vam može pomoći da podignete nivo životnog standarda i ostvarite svoje planove za koje je neophodna finansijska podrška bilo da je reče o kupovini stana, renoviranju kuće ili kupovini automobila…

Predrasuda broj 2: Najvažnije stvari pišu sitnim slovima

I ovu frazu ste mnogo puta čuli. Slično kao i prva, gotovo da se ne dovodi u pitanje da li je tačna.

Istina: Sitna slova ne postoje

Zapravo, obaveza banke je da svaku stavku u ugovoru jasno napiše i ne sme da dovodi klijente u zabludu. Svakako, obaveza klijenata je da uvek pročitaju ugovor od početka do kraja i traže pojašnjenje ukoliko im nešto nije jasno, dok banke treba klijentima da daju dovoljno vremena da prouče predlog ugovora.

Čak i zakon vrlo striktno propisuje šta sve od informacija banka mora da prikaže korisnicima, a propisana je i veličina fonta tako da sitna slova definitivno ne postoje.

Predrasuda broj 3: Banke namerno koriste ”nerazumljiv jezik”

Ova predrasuda je varijacija na prethodnu. Uglavnom se veruje da je korišćenje stručnih bankarskih termina strategija koju banke koriste da zbune klijente kako bi pristali na nešto što im možda ne odgovara. Šta uopšte znači “bonitet” ili “efektivna kamatna stopa” i zašto se “dan dospeća” ne kaže “dan kada treba platiti”?!

Istina: Banka ne sme da vas dovodi u zabludu

Banke imaju svoj jezik, ali to ne znači da pokušavaju da vas prevare. Od svog kreditnog savetnika ili službenika sa kojim razgovarate treba da zatražite objašnjenje svakog termina koji vam nije jasan. U banci rade obični ljudi koje srećete svaki dan i koji govore istim jezikom kao i Vi.

Takođe, možete se informisati i na blogu banke. Na primer, ukoliko imate bilo kakvu dilemu od čega zavisi da li možete dobiti pozajmicu od banke ili kako se računa oročena štednja, odgovore možete potražiti na blogu ProCredit banke.

Predrasuda broj 4: Banke nisu bezbedne, kartice izbegavati

Skepticizam prema plaćanju platnim karticama, posebno kada je u pitanju kupovina preko interneta, toliko je rasprostranjen da se može nazvati evergrinom među bankarskim predrasudama. Mnogi i dalje veruju da plaćanje karticom sa sobom nosi rizik da vam sav novac nestane sa kartice ili da neko ukrade vaše lične podatke.

Istina: Plaćanje karticom nikada nije bilo bezbednije

Banke danas uložu mnogo truda i sredstava u sisteme bezbednosti koji čuvaju vaše podatke i novac. Primenjuju se najsavremeniji standardi i procedure bezbednosti

transakcija, ali i Vi morate znati kako da se bezbedno ponašate na internetu.

Istina o bankama koju treba da znate

Istina koju treba da znate je da saradnja sa bankom ima smisla – pod uslovom da izaberete pravu banku koja najbolje odgovara Vašim potrebama.

Izbor banke je ključan u definisanju vašeg iskustva sa bankarskim uslugama i benefita koje možete ostvariti za sebe.

Ako izaberete banku koja nudi mogućnost personalizovanog pristupa klijentima i brzo reaguje na vaše nove potrebe, u dogovoru sa bankom možete da osmislite kako da novac koji vam je potreban dobijete pod najpovoljnijim uslovima – bilo da renovirate kupatilo ili kupujete nov nameštaj.

Bitan kriterijum prilikom izbora banke trebalo bi da bude i transparentnost u komunikaciji i otvoren odnos sa savetnikom, koji ljubazno odgovara na sva pitanja i želi da vam stručno pomogne u odabiru najbolje opcije za Vas.

Na kraju, cilj je da odaberete banku kojom ćete biti zadovoljni i sa kojom ćete želeti da imate dugororočnu saradnju i stalnu podršku za svoje planove pretvorite u stvarnost.