Fon der Lajen je osokolila Milojka Spajića, premijera Crne Gore rečima da “može ostvariti sve ako se održi fokus na pristupanju i ako se sve političke snage okupe oko istog cilja”.

Imajući u vidu da je Fon der Lajen pohvalila i napredak Srbije na evropskom putu pojavila se nada da bi članice bivše SR Jugoslavije mogle možda zajedno da uđu u EU?

Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike smatra da će se Srbija “teško ukrcati u voz kojim Crna Gora ide ka EU” i to iz tri razloga:

  1. Srbija za razliku od Crne Gore ima problem teritorijalnog integriteta
  2. Naša država se nije usaglasila sa spoljnom politikom EU što je Crna Gora učinila
  3. Srbija nije dobila od EU IBAR izveštaj o ispunjenosti privremenih merila za oblast vladavine prava, a Crna Gora jeste.

I za Crnu Goru i za Srbiju 2030. godina realniji datum?

S tim što Subotić ne veruje ni da će Crna Gora stići da uđe u EU već 2028. godine.

Strahinja Subotić smatra da je realnije da Crna Gora i Srbija postanu deo EU 2030. godine

– Da bi ušla 2028. godine u EU Crna Gora bi morala da završi sve reforme do 2026. godine jer ratifikacioni proces traje godinu i po do dve. Zato je meni realnije da Crna Gora ispuni sve uslove do 2028. godine kako bi ušla u EU 2030. godine pod uslovom zemlja bude stabilna na unutrašnjem političkom planu – ocenjuje za “Blic” Subotić.

Naš sagovornik dodaje da je 2030. godina realniji datum i za ulazak Srbije u EU.

– U idealnim uslovima Srbija bi mogla do tada da se nađe u EU ako se usaglasi sa svim zakonskim propisima, reši pitanje Kosova i Metohije i usaglasi spoljnu politiku sa EU do 2028. godine da bismo postali deo EU 2030. godine. Naravno, najveća prepreka je normalizacija odnosa Beograda i Prištine koja traje već dve decenije, ali ne daje rezultate – zaključuje Subotić.

“Važno je da je EU shvatila da izostavljanje Srbije predstavlja veću štetu za uniju”

Slobodan Zečević, direktor Instituta za evropske studije, pak smatra da evropski put Srbije i Crne Gore zavisi, pre svega, od EU. Kako kaže, važno što je EU shvatila da izostavljanje Srbije izvan EU predstavlja veću štetu za uniju jer “BRIKS vreba svoju šansu kao projekat koji bi trebalo da poremeti dominaciju Zapada”.

Slobodan Zečević smatra da je "važno da je Eu shvatila da je izostavljanje Srbije izvan EU veća šteta za uniju"

– Evropska unija smatra da što pre treba da reši probleme u svom dvorištu. Ja se nadam da Srbija može da bude spremna za punopravno članstvo do 2029. ili 2030. godine, ali je za to potrebna politička volja unutar Unije. A isto tako, potrebno je da mi usvojimo standarde i menjamo društvo u skladu sa tim standardima – analizira Zečević.

“Kapacitet za ispunjenje uslova za članstvo postoji”

Dodaje da “kapacitet za ispunjenje uslova za članstvo postoji, a da je onda pitanje za građane Srbije da li žele da budu deo EU”.

– Građani opravdano imaju nepoverenje. Mi od 2000. godine pričamo da ćemo biti deo članstva i stalno smo imali obećanja od kojih nije bilo ništa. Kada građani vide konkretne rezultate od saradnje sa EU u privredi, ekologiji i politici, promeniće stav. Ovaj sada je posledica trenutnog odnosa EU prema Srbiji – navodi Zečević.

Kako kaže, u tom kontekstu je bitno pitanje Kosova.

– Srbija i Evropska unija su, na neki način, poklopile interese Briselskim sporazumom. Kao što je interes EU da Srbija bude deo članstva, tako moraju da prepoznaju važnost opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, jer taj narod pripada evropskoj civilizaciji i kulturi – zaključuje Zečević.