Zahtev Vladimira Đukanovića, branioca Predraga Koluvije, prvookrivljenog u postupku Jovanjica, da se pred sudom sasluša i Bratislav Gašić, sadašnji ministar odbrane, a nekadašnji šef BIA, deo je unutrašnjeg obračuna u SNS-u, smatra novinar nedeljnika Radar Vuka Cvijića.

Cvijić za N1 kaže da taj sukob traje već oko godinu dana.

„Provlači se to, ne onako spektakularno kako je bilo u obračunu sa Nebojšom Stefanovićem, nekadašnjim ministrom i policije i odbrane, ali sada polako to već eskalira. Uostalom, taj predlog je dao jedan od jastrebova SNS-a, Vladimir Đukanović, koji je u svim predmetima koji imaju dodira i značaja za ovu vlast. I čini se, posmatrajući s polja, da je on kontrolor. Uostalom, on je poslao i poruku, čini se Gašiću, iako nije napisao ime, o Brutu, kako je on pisao da postoji Brut među naprednjacima. To da mi živimo u nekoj despotskoj vlasti, nama je jasno, ne moraju da nam kažu“, objašnjava novinar nedeljnika Radar.

Kada je u pitanju uzrok neslaganja, odnosno napada jedne struje na Bratislava Gašića, Cvijić navdi da misli da tu nisu politički razlozi i razlozi u ideologiji.

„Ono što do nas dolazi je da su to uvek svađe oko plena i moći unutar tog tabora. Oni monolitno nastupaju, tamo da nema različitih mišljenja, ali itekako ima borbe za moć, uticaj, a i plene onda. Čini mi se da su dva razloga zašto je tako nastupio Đukanović, naravno ne u svoje ime, svi znamo u čije ime on nastupa i koga svi oni zovu šefom i kakva je poruka poslata. Zavisi od toga da li će se Gašić pojaviti i zaista biti saslušan u sudu ili je ovo samo poruka upozorenja. Ako će biti saslušan, pretpostavljam da se od njega očekuje bezpogovorna odanost i u takvim prilikama, kao što smo imali prilike da vidimo sa Dijanom Hrkalović koja je bila uhapšena, pa i u tim trenucima je na tim prvim saslušanjima pokazivala bezpogovornu odanost Vučiću, kad nije ni pitana govorila o poštovanju njega i njegove porodice. Kada je promenila advokata Đukanovića, onda je sve pošlo nabolje za nju, puštena je, brani se sa slobode, nema više tabloidnih napada, zapravo je ona postala glasnogovornica ove vlasti u tim istim tabloidima, mislim i u elektronskom izdanju koji su je napadali“, objašnjava on.

Pozivu da se sasluša Gašić prethodile su teške optužbe inspektora koji su otkrili Jovanjicu.

„Saslušan je inspektor Mitić koji je rekao da je postojala intencija, kako je rekao, da se uhapsi Bratislav Gašić i Škero, šef Beogradske BIA. Imamo te poruke između Koluvije i Gašića i Gašić je rekao da je to bila samo čestitka. On je javno odgovarao. Mislim da je to sve pogrešno, zato što prvo on može o tome da govori javno, ali pre toga je morao o tome da govori u tužilaštvu i sudu. Prvo u tužilaštvu da objasni tamo šta je radio i to bi bila jedna sveobuhvatna istraga, koja nije tako sprovedena“, navodi Cvijić, dodajući da je Gašić bio predmet samo policijske istrage i da je o tome svedočio pomenuti inspektor.

Sagovornik N1 podseća da je i predsednik u jednom trenutku branio Bratislava Gašića.

„Kada se govori o njegovoj ulozi, kada je Gašić rekao da su razmenili samo tu jednu poruku: ‘ove godine nećemo slaviti’, predsednik je rekao: ‘siguran sam da Bata Gašić nije uradio ništa protiv zakona’. Branio ga je u javnosti. Branio ga je više puta. Branio ga je u slučaju one tragedije kada je pao helikopter. Ali, podsetimo se, tako je branio i Stefanovića za GIM. Stefanović je dobro prošao, ali neki njegovi bliski saradnici nisu. Oni su u kirgistanskom zatvoru“, kaže Cvijić, podsećajući na slučaj državljana Srbije koji su uhapšeni u Kirgistanu, a što je otkriveno kada je žena jednog od njih, odnosno profesora Mašinskog fakulteta, objavila to.

O tom slučaju se potom oglasilo jedino Ministarstvo spoljnih poslova i to sa zakašnjenjem od meseca dana, odnosno tek kad je izašla supruga uhapšenog profesora, potvrđujući da su dvojica državljana uhapšena, ali krijući identitet drugog.

„U pitanju je Mladen Petković, koji je, kako svi znamo, bio direktor Krušika i zatim direktor Zastava oružja kada je uzbunjivač Aleksandar Obradović otkrio da je bilo najviše tih koruptivnih ugovora sa firmama Slobodana Tešića, sa GIM-om itd. I umesto da se tada sprovede istraga, on je nagrađen sa još pet godina, do prošle godine, u maju je bio direktor Zastava oružja. I oba ta preduzeća, te fabrike, su doživela rekordne minuse, nikada nisu doživela takve minuse u trenutku kada je njihovo oružje bilo traženo“, objašnjava on.