U Skupštinskoj proceduri nalazi se predlog Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću. Predviđa brojna ograničenja za maloletnike, ali i nove obaveze za one koji organizuju igre na sreću. Igre na sreću postaju sve ozbiljniji biznis, u toj oblasti godišnji obrt je čak milijardu evra.

Šta je zajedničko Ronaldinju, Nikoli Jokiću, Vuku Kostiću i Severini, pita RTS. Javne su ličnosti koje u Srbiji više neće moći da reklamiraju kladionice. To predviđaju izmene zakona o igrama na sreću.

„Ono što smo novo predvideli da se povećavaju naknade, da se određuju neki određeni elementi koji utiču na to da imamo bolju kontrolu nad određenim segmetnima priređivanja igara na sreću, vodilo se računa i o primedbama koje se tiču uticaja te posebne industrije na mlade, na decu“, kaže Slavica Savčić iz Ministarstva finansija.

Uz veće namete, priređivači igara na sreću, imaće i dodatnu odgovornost. Uz zabranu oglašavanja u blizini škola trebalo bi da ističu i poruke o prevenciji bolesti zavisnosti.

Istraživanje bolnice u Drajzerovoj pokazuje da je više od 50 odsto onih sa dijagnozom patološkog kockara, prvi susret sa igrama na sreću imalo do 16. godine.

„Naravno da niko ne uđe u kladionicu ili kockarnicu u tom dobu sa idejom da će postati zavistan. Ne postanu ni svi zavisni, ali nekako je važno da budu suočeni sa rizicima koje kockanje i klađenje nosi i da znaju koje su to faze kada iz tog možda kontrolisanog prerasta u rizično i onda može prerasti u samu zavisnost“, kaže Olivera Sbutega iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti.

Stroža kaznena politika osim novčanih kazni predviđa i privremenu zabranu rada objekta gde se maloletnik kladio. Ako se ponovi, sledi trajna zabrana rada. Slična rešenja su predviđena i za onlajn klađenje. Neke javne ličnosti, umesto za reklamu, odlučile su se za edukaciju mladih.

„Naš fokus je na prevenciji, a to radimo preko tribina koje organizujemo širom Srbije. Mogu da kažem da smo mi i putem tih tribina svesni da je prevencija ono što ključ u tom poslu tako da smo se bazirali na tome da pošaljemo poruku igračima da je, da igre na sreću treba da budu zabava i da ostanu zabava“, kaže Dragan Škrbić, nekadašnji rukometni reprezentativac i aktivista Udruženja Agos.

Igre na sreću za državu su ozbiljan izvor prihoda. Naknade su godišnje 137 miliona evra, a resorno ministarstvo procenjuje da će u narednim godinama one biti skoro 176,5 miliona. Raste, međutim, i broj registrovanih patoloških kockara. Samo u Drajzerovoj je 1.200 otvorenih kartona – doktori su sigurni da je daleko više onih koji pomoć ne traže.