Iako telo Ane Knežević još nije pronađeno, dokazi protiv njenog bivšeg supruga Davida Kneževića, optuženog za njenu otmicu i ubistvo, sve su brojniji. Istraga španske policije i FBI-ja otkrila je niz tragova koji ukazuju na pomno isplaniran zločin – lažni pozivi, ukradene tablice, sumnjive kupovine i snimci nadzornih kamera deo su mozaika koji ga povezuje s njenim nestankom. Uprkos njegovim pokušajima da prikrije tragove i zločin, dokazi neumoljivo izlaze na videlo, sve jasnije otkrivajući šta se zaista dogodilo.
Pretraživao put od Madrida do Tare
Najnoviji dokaz koji je porodica Ane Knežević dostavila istražiteljima mogao bi doneti novi preokret u potrazi za njenim telom. Naime, otkriveno je da je David Knežević, nekoliko dana pre nego što je iznajmljenim rent-a-kar automobilom sa zamenjenim tablicama otputovao u Madrid, preko gugla istraživao put od Madrida do Nacionalnog parka Tara.
“Porodica je prikupila i istražiteljima dostavila dokument na 32 stranice u kom se, između ostalog citiraju zabrinjavajuće onlajn pretrage, mesec dana pre nestanka Ane Knežević. On je 8. januara prošle godine na internetu pretraživao – „mešanje izbeljivača i hemijske reakcije amonijaka”, zatim je šest dana kasnije, 14. januara, tražio uputstvo za put iz Madrida do Nacionalnog parka Tara u Srbiji“, preneli su lokalni portali sa Floride.
Sumnjive kupovine i jezivi citati
Među dokumentima se, kako dodaju, navode i dokazi da je jedini osumnjičeni za njenu otmicu i ubistvo 25. januara 2024. kupio „tešku rastegljivu foliju i lepljivu traku, laptop i podigao 10.000 dolara gotovine iz banke“.
“Što se tiče motiva ubistva, dostavljeni dokumenti ukazuju da su imali nesuglasice oko novca i da su se oko toga i razvoda raspravljali preko aplikacije za komunikaciju vats ap. Nova dokumentacija uključuje i rokovnik u kom je zapisivao citate Staljina. Među njima je i jedan koji glasi: “Smrt rešava sve probleme. Nema čoveka, nema problema“, otkrivaju nove dokaze do kojih je došla porodica.
Snimci nadzornih kamera, zamagljena sočiva i zapečaćana brava
Vlasti navode da je 2. februara, neposredno pre 21:30, muškarac nalik Davidu Kneževiću zabeležen na nadzornim kamerama kako nosi kacigu i sprejem zamagljuje sočivo sigurnosne kamere.
Tužioci tvrde da je isti muškarac potom lepio selotejp na bravu ulaznih vrata kako bi onemogućio ulazak u zgradu. Kasnije je snimljen kako izlazi iz lifta s koferom.
Dva dana kasnije, španski vatrogasci su obišli zgradu, ali nisu pronašli tragove Ane Knežević. Policija je kasnije utvrdila da su nestali njen telefon, laptop i punjači.
Analizom snimaka, istražitelji su identifikovali marku spreja korišćenog za zamagljivanje kamere. Trag ih je doveo do prodavnice u Madridu, gde je muškarac sličan Kneževiću istog dana kupio upravo taj sprej, kao i dva rola selotejpa.
Aninim prijateljima slao lažne poruke, Kolumbijki tražio prevod za lažnu priču
Vlasti tvrde da je 3. februara David Knežević imao neobičan zahtev za ženu iz Kolumbije koju je upoznao na aplikaciji za upoznavanje u oktobru. Želeo je da prevede poruku na „savršeni kolumbijski“ za prijatelja u Srbiji koji piše scenario koji uključuje lik iz Kolumbije.
Tužioci tvrde da mu je u njihovom WhatsApp razgovoru žena rekla, na španskom jeziku: „Znaš da ne govorim engleski.. Morala bih se osloniti na prevodioca.“
Kako navode mediji, on joj je tada poslao poruku: „Upoznao sam nekoga divnog. Ima vikendicu oko 2 sata od Madrida. Idemo tamo sada i tamo ću provesti nekoliko dana. Skoro da nema signala. Pozvaću te kad se vratim. Poljupci.“
„Još jedan!“ rekli su tužioci da je rekao ženi nedugo zatim.
„Juče posle terapije, trebala mi je šetnja i on mi je prišao na ulici! Neverovatna povezanost. Kao nikada do sada,“ David Knežević je zatražio od nje da prevede na kolumbijski španski, što je ona učinila, navode sudski dokumenti.
Zatim joj je poslao fotografiju avionske karte iz Srbije za Bogotu zakazanu za 19. februar. To je let koji tužioci tvrde da nikada ne bi realizovao.
Kako navode istražitelji, u jednom trenutku žena je rekla svojoj majci o muškarcu iz Srbije koga je upoznala onlajn.
Želeći da sazna više, majka žene je pretražila Kneževića na internetu i videla članak o njegovoj nestaloj supruzi, a zatim još jedan koji sadrži jednu od tekstualnih poruka, navodi se u prijavi.
Međutim, vlasti su rekle da članak nije pripisivao poruku kolumbijskom sporednom liku u filmskom scenariju. Umesto toga, navodno ju je poslala Ana Marija Knežević.
Poruke su izazvale uzbunu u vreme njenog nestanka, a prijatelji nisu verovali da ih je ona napisala.
Ukradene tablice, zatamljena stakla
Sudski dokumenti otkrivaju da je David Knežević 27. januara leteo iz Majamija u Tursku, zatim otišao u Beograd, gde je boravio do 30. januara, da bi se 5. februara vratio u SAD – dan nakon nestanka njegove supruge.
Vlasti su takođe utvrdile da je iznajmio pežo 308, koji je trebao da vrati 15. marta. Kada je vozilo vraćeno, agencija je primetila da su stakla zatamnjena, okviri registarskih tablica promenjeni, a dve nalepnice uklonjene.
Tokom iznajmljivanja, vozilo je prešlo 7.677 kilometara. U istom periodu, jedan čovek je prijavio krađu registarskih tablica, koje su kasnije snimljene u blizini stana Ane Marije Knežević i na španskim naplatnim rampama 2. i 3. februara – postavljene na pežo 308.
Policija i tužilaštvo sumnjaju da je Knežević iznajmio automobil u Beogradu, odvezao se njime do Madrida, tamo presudio ženi i njeno telo stavio u kofer, a zatim ga se rešio na nepoznatoj lokaciji.
Naterao radnicu da se lažno predstavi kao Ana Knežević
Takođe, sudski dokumenti otkrivaju da je 4. marta žena, koja se predstavila kao Ana Marija Knežević, pozvala osiguravajuću kompaniju da otkaže tri polise.
Tokom razgovora čula su se deca u pozadini, iako Ana Knežević nema decu.
Sudski dokumenti navode da su istražitelji kasnije saznali da je broj telefona bio u vlasništvu Davidovog preduzeća i da je Knežević naveden kao vlasnik za taj broj telefona.
Zaposlena u Kneževićevom preduzeću rekla je pravosudnim organima da je 24. aprila David Knežević zatražio od nje da imitira njegovu suprugu kako bi otvorila novi bankovni račun, kada joj je i dao broj osiguranja Ane Marije Knežević kao dokaz, navode sudski dokumenti.
„Zaposlena žena je tokom telefonskog razgovora obavestila Kneževića da se oseća nelagodno da imitira njegovu bivšu suprugu jer je ona nestala,“ naveli su istražitelji u prijavi.
„Na to, Knežević joj je rekao da to ‘nije ozbiljno’ i da je to potrebno da bi zaposleni bili plaćeni.“
Navodno joj je Knežević rekao, „Ne mogu pozvati, jer zvučim kao muškarac.“
Na sudu izjavio da nije kriv
Podsetimo, David Knežević uhapšen je tri meseca nakon nestanka njegove supruge, i to u trenutku kada je sleteo u Majami iz Beograda.
Na sudu je izjavio da nije kriv i da nije odgovoran za smrt svoje supruge.
Tokom istrage, Više javno tužilaštvo u Beogradu saslušalo je brojne svedoke i pribavilo druge dokaze, po zamolnici američkih vlasti.