G. A. iz Zrenjanina, inače direktor odseka za ljudske resurse u kompaniji “Linglong”, uplatio je 80.000 dinara u humanitarne svrhe u zamenu za odbacivanje krivične prijave koja je protiv njega podneta zbog polnog uznemiravanja koleginice na poslu, a iz ove kompanije nisu odgovorili na pitanja Nova.rs o tome da li je sa osumnjičenim raskinut radni odnos.
Portal Nova.rs nedavno je otkrio da je u odnosu na G. A, inače kineskog državljanina, primenjen institut odlaganja krivičnog gonjenja, a ceo slučaj dogodio se oktobra prošle godine. Polno uznemiravanje se dogodilo na radnom mestu, a ceo slučaj epilog je dobio početkom ove godine.
Kako je iz Osnovnog suda u Zrenjaninu rečeno za Nova.rs, G. A. je uplatio 80.000 dinara u humanitarne svrha, te je tužilaštvo 3. januara ove godine donelo rešenje o odbačaju krivične prijave podnete protiv imenovanog.
Bez odgovora
Pokušali smo da saznamo od kompanije „Linglong“ šta su učinili po pitanju slučaja zaposlenog, kao i da li je sa njim u međuvremenu raskinut radni odnos. Ipak, do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore. „Linglongu“ smo danas ponovo uputili pitanja, ali je odgovor ponovo izostao.
Ono što je začudilo javnost jeste da je za ovo delo primenjen oportunitet. Advokat Nenad Tasić kaže da je odluka tužilaštva zakonita, ali ukazuje na jednu bitnu okolnost.
„Kada se radi o polnom uznemiravanju za koje je zaprećena novčana ili kazna do šest meseci zatvora, iako su formalno ispunjeni uslovi za oportunitet, jedino ispravno je da tužilaštvo pita oštećenu da li je saglasna da okrivljeni dobije oportunitet. Sve ostalo nije ispravno“, ističe za Nova.rs advokat Tasić.
Naglašava da zaposlene, koji su pretrpeli bilo kakav vid seksualnog zlostavljanja, štiti i Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu, međutim, praksa je pokazala da on ne daje velike rezultate.
„Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu obavezuje poslodavca da je dužan da zaštiti svog zaposlenog. Nažalost, primena ovog zakona nije dovela do nekih većih rezultata, odnosno u sprečavanju ovakvih slučajeva. U svakom slučaju, nisam imao uvid u konkretan predmet, ali naglašavam da tužilac u ovakvim slučajevima ne sme da donese naredbu o odlaganju krivičnog gonjenja, a da pre toga nije pitao oštećenu da li je saglasna sa tim“, ističe naš sagovornik.
U senci afera
Podsetimo, fabrika „Linglong“, koja se bavi proizvodnjom guma, više puta se pojavljivala u medijima u negativnom kontekstu.
Kako je naš portal ranije pisao, poslovanje kineskog proizvođača guma je praćeno kontraverzama već godinama, a zbog zagađenja koje njihovi pogoni. Ipak, kada je reč o Srbiji, o njoj se govorilo i u kontekstu sumnji da krši osnovna ljudska prava vijetnamskih radnika koji su tu dovedeni kao jeftina radna snaga. Zbog toga su se našli i na radaru brojnih organizacija.
Pojedini radnici tvrdili su da su im oduzeti pasoši, ograničeno im je kretanje, a neki od njih nisu ni znali gde zapravo idu da rade, pa su se pobunili.