Dačić je naveo da je na redovnom godišnjem sastanku predstavnika Evropske unije na čelu sa predsedavajućim Mađarskom i komesarkom Evropske unije za unutrašnje poslove i migracije Ilvom Johanson sa ministrima država Zapadnog Balkana analizirana situacija u vezi sa ovom regionom u okviru politike Evropske unije.
Prioritet je bilo sagledavanje situacije u vezi sa međunarodnom saradnjom oko borbe protiv organizovanog kriminala, ilegalne trgovine narkoticima, trgovine oružjem kao i pitanje iregularnih migracija, precizirao je Dačić.
Istakao je da su evropski zvaničnici veoma pozitivno ocenili sve napore koje su srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova i država Srbija preduzeli na planu sprečavanja iregularnih migracija zajedno sa Mađarskom.
Skoro je 70 odsto manje tih iregularnih prelazaka granice u odnosu na prethodnu godinu. Tako da je ta ilegalna ruta prema Mađarskoj praktično zatvorena. Međutim, javljaju se drugi pravci naročito prema Bosni i Hercegovini pa se čak upravo zbog te oštre kontrole koja postoji u Srbiji traže i druge rute kojom se Srbija izbegava, što je nama naravno pozitivna činjenica, kazao je ministar.
Reformska agenda jedna od tema
Prema njegovim rečima, na sastanku na kome su bili prisutni i predstavnici Evropola, FRONTEKSA, Evropske agencije za borbu protiv droga i SISAKA, zaključeno je da treba nastaviti sa svim tim aktivnostima.
Kako je saopštio MUP, tema sastanka, kako je dodao, bila je i reformska agenda koja je važna za ispunjavanje plana rasta, značajnog za ceo Zapadni Balkan.
Iskoristio sam događaj da kažem šta smo pozitivno uradili i na polju borbe protiv organizovanog kriminala, razbijanja organizovanih kriminalnih grupa, bilo da je reč o ilegalnoj trgovini narkoticima, ilegalnim migracijama ili o nelegalnoj trgovini oružjem, rekao je ministar Dačić.
Dodao je da je na marginama sastanka razgovarao Johanson, kojoj je, imajući u vidu da je ovo kraj njenog mandata, zahvalio na tome što su građani Srbije sa Kosova i Metohije na njen predlog stekli pravo da sa srpskim pasošima ostvare pravo na vizinu liberalizaciju, kao i povodom sporazuma koji je Srbija potpisala sa FRONTEKSOM.
Ministar je dodao da je Johanson bila nosilac i predlagač značajnih donacija koja je srpska granična policija dobila od Evropske Unije.
Dačić je naveo da je iskoristio sam priliku i da se sastane sa crnogorskim kolegom Danilom Šarinovićem.
“Rekao sam mu da mislim da nije dobro da je poslednji bilateralni sastanak ministara unutrašnjih poslova Srbije i Crne Gore bio pre pet godina, da bliskost dve zemlje, bliskost dva naroda i problemi sa kojima se suočavamo u ovom našem resoru unutrašnjih poslova nameću sigurno potrebu jedne intenzivnije saradnje između ministarstva i naše dve policije, kazao je Dačić koji je Šaranovića pozvao da do kraja godine dođe u zvaničnu posetu Srbiji zajedno sa timom unutrašnjih poslova i policije.
Borbi protiv organizovanog kriminala i različitih oblika ilegalne trgovine
Dačić je rekao da je taj poziv uputio kako bi dva ministarstva zajedno napravila planove o borbi protiv organizovanog kriminala i različitih oblika ilegalne trgovine bilo da je reč o narkoticima ili migrantima.
Imamo i dosta tema koje su vezane za vanredne situacije, za međusobnu pomoć kada takve situacije postoje u Srbiji ili Crnoj Gori, zatim pitanja što boljeg osposobljavanja graničnih prelaza, funkcionisanje granične policije kako bi bio olakšan prelaz granice”, naveo je Dačić
Podsetio je da je u ovoj godini bilo više od šest miliona prelazaka državne granice Srbije i Crne Gore, što govori o povezanosti dve zemlje i naroda.
Nama je interes da što bolje sarađujemo da bismo pohapsili sve članove organizovanih kriminalnih grupa koji koriste i Srbiju u Crnu Goru kao neku svoju logistiku za razne kriminalne aktivnosti, u ovom slučaju sada i širom sveta, i zato je važno da naše dve policije i naša dva ministarstva imaju što bolju saradnju, zaključio je Dačić.