Osim povećanja penzija, penzionerima od januara sledi i dodatak do iznosa od 65.716 dinara koji će se isplaćivati u narednih godinu dana. Da li je ovo pravi način da se pomogne sugrađanima ili je to samo još jedan pokušaj vlasti da se skrene pažnja sa aktuelnih dešavanja u državi? Kada bi i u Srbiji konačno mogle da budu uvedene i socijalne penzije? Ovo su neka od pitanja u jutarnjem programu “Probudi se” za Nadeždu Satarić iz udruženja Amity.
Penzioneri će od Nove godine svakog meseca dobijati dodatak koji će se uz penziju isplaćivati zaključno sa novembom 2025. godine. Satarić komentariše da li ju je iznenadila ova vest.
Osim što znamo da će dodatak uz penziju biti do iznosa od oko 65.000 dinara, drugi detalji nisu poznati. Gošća „Probudi se“ objašnjava zašto baš do tog iznosa i da li može da pretpostavi koji je bio kriterijum.
U Srbiji ima oko milion 650 hiljada penzionera, a prosečna penzija je nešto više od 45.000 dinara. Obično se svako povećanje plata i penzija popmpezno najavljuje. Utisak je da je vest o dodatku na penzije stigla neočekivano i u tišini. Država ovoga puta ovu vrstu pomoći nije toliko glorifikovala, te Satarić analizira da li je ovo zaista pravi način da se pomogne najstarijima.
„Dodatak na penziju je kao novogodišnje deljenje paketića i šarenih laža, šta ćemo posle?“ pita se Satarić.
Osim pomoći penzionerima, država je na sva zvona najavila i pomoć mladima pri kupovini prvog stana. Članica udruženje „Amity“ komentariše koliko ove ekonomske mere imaju veze sa onim što se trenutno dešava našem društvu nakon tragedije u Novom Sadu.
Socijalna garantovana penzija namenjena je najugroženijim građanima. To je nadoknada za ljude koji nikada neće moći da ostvare penziju, a ceo život marljivo rade, npr. žene na selu. Dugo se priča o socijalnim penzijama, te Satarić pojašnjava šta je urađeno po tom pitanju i koje su to kategorije stanovništva koje bi imale pravo na socijalnu penziju i koliko bi ona mogla da iznosi.
Ranije je iz Ministarstva za brigu o selu najavljeno da pravo na ovu penziju imali bi muškarci od 65 godina i žene od 63,8 godina starosti.
Socijalna penzija postoji u oko 100 država, među kojima je i susedna Hrvatska. Satarić ističe kada očekujete da to bude realizovano i kod nas i koje su prepreke za njeno ostvarivanje.
Za kraj gošća TV Nova objašnjava kako bi trebalo da izgledaju mere koje bi trajno rešile pitanje siromaštva među penzionerima u Srbiji.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.