Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, po nalogu vrhovnog javnog tužioca Zagorke Dolovac, preuzima istragu pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, kada je stradalo 15 osoba. Sagovornici portala Nova.rs kažu da bi ovo mogao da bude korak napred kada je reč o rasvetljavaju svih okolnosti tragedije i rekonstrukcije, ali je zabrinjavajuće to što se to čini tek tri meseca nakon tragedije i pod pritiskom javnosti.

Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac donela je odluku da se spisi predmeta o padu nadstrešnice u Novom Sadu dostave Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal, te da postupajući javni tužilac Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu bude privremeno upućen na rad i dalje postupanje u ovom predmetu u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, saopšteno je u sredu.

Po rečima bivše predsednice Vrhovnog suda Srbije Vide Petrović Škero, ovo jeste prvi korak u dobrom pravcu rasvetljavanja svih okolnosti tragedije, ali ne treba da bude jedini.

„Već je proteklo mnogo vremena, više od tri meseca, a do pre četiri dana se niko nije ni oglašavao o mogućoj finansijskoj istrazi, a onda je rečeno da je pokrenuta pod pritiskom javnosti. Pod kakvim pritiskom? Neke indicije, koje mogu poslužiti i kao dokaz, već se nalaze u dokumentaciji koja je objavljena, iako čak nije ni sva objavljena. Delimičnim uvidom sam videla da postoje podizvođači za podizvođače, u četvrtom stepenu i da su neke cene nerealne. Upravo to treba da proveri Javno tužilaštvo za organiovani kriminal i da vidi da li ima elemenata za pokretanje postupka. Oni imaju i kapaciteta i znanja da prepoznaju takve koruptivne radnje i zloupotrebe, neki od njih su prošli specijalizacije i nogu da uđu u trag i koruptivnim radnjama, ali i pranju novca. Sada ostaje da se vidi koliko će postupak trajati i kojom brzinom će se odvijati, jer ako prođe 15 godina od događaja, svi će ga, uglavnom, zaboraviti“, objašnjava Petrović Škero.

Ona navodi i da je JTOK pravo mesto za istragu i zbog nadležnosti koje ima.

„Postoje indicije da su u rekonstrukciju nadstrešnice umešani i visoki državni funkcioneri i nosioci javnih funkcija i za njih je nadležno upravo Javno tužilaštvo za organizovani kriminal. Oni treba da rade sada samostalno a ne pod pritiskom ili sugestijom izvršne vlasti, a rezultate njihovog rada tek treba da vidimo“, objašnjava Vida Petrović Škero za Nova.rs.

Bivša sudija Specijalnog suda Radmila Dragičević Dičić ističe da je premeštanje istrage dobar korak napred, ali je zabrinjavajuće što se to dešava tek tri meseca nakon tragedije.

„Ovo je nešto što je trebalo još i ranije da se dogodi, na šta je javnost i stručna javnost ukazivala, ali u svakom slučaju, bolje ikad nego nikad. To jeste korak napred i treba ga pohvaliti. JTOK ima iskustva ali i kapacitete da sprovede ozbiljna istragu kojom mogu da budu obuhvaćeni i visoki državni funkcioneri. Od početka se insistiralo i na pokretanju finansijske istrage vezane za rekonstrukciju zgrade železničke stanice u Novom Sadu i ovo je baš korak u tom pravcu“, objašnjava bivša sudija Specijalnog suda za Nova.rs.

Tvrdili da nadstrešnica nije rekonstruisana

Podsetimo, danas je saopšteno da je vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, nakon analize do sada prikupljenih dokaza i činjenica od strane Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i Vrhovnog javnog tužilaštva, a u vezi eventualnog izvršenja više krivičnih dela sa koruptivnim elementima u toku preduzimanja svih radnji pokretanja, planiranja, projektovanja, izvršenja radova i puštanja u upotrebu Železničke stanice Novi Sad pri tome ne ograničavajući svoje delovanje i na druge radnje i događaje koji se mogu pokazati kao povezani sa navedenim, donela odluku da se spisi tog predmeta dostave Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal. Takođe, odlučeno je da postupajući javni tužilac Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu bude privremeno upućen na rad i dalje postupanje u ovom predmetu u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal.

Nadstrešnica tek rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu srušila se 1. novembra u 11.52 časova a tom prilikom ubijeno je 15 ljudi, dok je dvoje teško povređeno i oni se još nalaze u bolnici. Državni zvaničnici, uključujući i predsednika Republike Aleksandra Vučića su, još dok su žrtve bile pod betonom, tvrdili da „jedino nadstrešnica nije rekonstruisana“. Kada su se pojavili snimci, dokumenti i svedoci, među kojima i inženjer Zoran Đajić, da govore neistinu, započeta je istraga o padu nadstrešnice i to tek pošto su počeli asovni protesti građana zbog korupcije.

Istraga o građevinskom delu rušenja

U početku je pokrenuta samo istraga o građevinskom delu rušenja nadstrešnie, ali su u javnosti isplivali i podaci da je taj posao od projektovanih 3,5 miliona evra narastao na neverovatnih 16 miliona, kao i da su u njemu učestvovale firme bliske režimu, kao „Starting“.

Na kraju je podignuta optužnica protiv 13 osoba, ali je neverovatna činjenica da se prvookrivljeni, bivši ministar za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu Goran Vesić brani sa slobode, dok se pojedini inženjeri nalaze u pritvoru. O finansijskoj istrazi nije bilo ni govora, sve dok, ponovo, inženjer Zoran Đajić, nije izneo u javnost podatak da je osoba potpisana u građevinskim knjigama firme „Starting“, Predrag Lukić, u to vreme već napustio tu firmu, te da je dokument koji je tužilaštvo objavilo zapravo otvara niz novih sumnji u celokupan postupak i objavljenu dokumentaciju.

Tada je, po prvi put, nagoveštena mogućnost da bude pokrenuta i neka vrsta istrage u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Novom Sadu, gde je inženjer Đajić ponovo saslušan. Tada se, po prvi put, oglasio i JTOK saopštenjem da proučava dokumentaciju vezanu za rekonstrukciju, a koja se objavljuje na nekoliko platformi.

Ipak, na kraju, zbog pritiska javnosti, predmet je završio, nakon više od tri meseca, tamo ge je trebalo da završi već 2. novembra, u Javnom tužilaštvu za organizovani krminal.