Mandat direktorki niške Hitne pomoći Snežani Radivojević istekao je još juna 2023, ali konkurs za izbor novog direktora još nije raspisan. DRI je otkrio niz nepravilnosti u radu te ustanove u vezi sa potrošnjom goriva, prevozom i platama. Revizori upozoravaju i da je Zavod potrošio preko 7,5 miliona dinara bez tendera, iako nije bilo opravdanja da se taj postupak zaobiđe.
Državna revizorska institucija je dala negativno mišljenje o finansijskim izveštajima niškog Zavoda za urgentnu medicinu, kao i mišljenje sa rezervom o pravilnosti poslovanja.
U izveštaju kao jednu od nepravilnosti navode to što je direktorka na toj funkciji i više od godinu i po dana nakon što joj je istekao mandat, a javni konkurs za izbor novog direktora nije raspisan.
DRI upozorava i da Zavod nije doneo strategiju upravljanja rizicima, kao i da je potrošio 7.593.000 dinara bez sprovedene javne nabavke, iako nije bilo razloga da se ona zaobiđe.
Bez tendera su plaćali čišćenje prostorija, telekomunikacione usluge, osiguranje, gorivo i toalet papir, pišu Južne vesti.
Prilikom isplate naknade troškova za dolazak i odlazak sa rada, Zavod je isplaćivao svim zaposlenima, gde je koristio poresko oslobođenje za sve zaposlene, bez obzira da li je zaposleni dostavio dokumentaciju za pravdanje naknade za dolazak i odlazak sa posla – piše u izveštaju.
Takođe, revizori su utvrdili da je niška Hitna ostvarila prihod od zakupa u iznosu od 1.408.000 dinara bez prethodno dobijene saglasnosti Grada Niša kao nosioca prava svojina nad tim nepokretnostima.
Zavod je potrošio i 1.804.000 dinara bez sklopljenog ugovora, i to za transport medicinskog otpada, za materijal za održavanje objekata, za popravku klima i štampača, za delove za računar, za auto-delove, za medicinski materijal, za polaganje specijalističkog ispita, za tonere i ketridže i za telefone, pišu Južne vesti.
167 miliona dinara Zavod je više isplatio naknadu predsedniku i zameniku predsednika Upravnog odbora, jer je isplaćivao naknadu za svaki mesec umesto po održanoj sednici – stoji u izveštaju.
Ta ustanova nije donela akt kojim bi uredila elemente za uvećanje plata iz ostvarenog prihoda, niti normativ potrošnje goriva, kako bi se znalo da li ima odstupanja u potrošnji.
Zaposleni su išli na službena putovanja bez godišnjih planova usavršavanja i bez saglasnosti rukovodilaca službe, a nalozi za ta putovanja ne sadrže sve potrebne informacije. Osim toga, za usluge za koje je te neophodno nisu izdavali fiskalne račune, navode iz DRI.
Na pitanja zašto je i kako došlo do tolikog broja nepravilnosti u radu, iz Hitne pomoći nisu odgovorili do objavljivanja teksta, pišu Južne vesti.
Međutim, iz DRI u izveštaju navode da je Upravni odbor doneo Pravilnik o organizaciji budžetskog računovodstva i finansijskom poslovanju, kao i Pravilnik o sticanju i raspodeli sopstvenih prihoda.
Odgovorna lica Zavoda za urgentnu medicinu Niš su u postupku revizije preduzela meru, tako što su donela Rešenje o obrazovanju komisije za izradu predloga plana potreba za koje se sprovode centralizovane javne nabavke za 2024. godinu koja je izradila plan potreba, na koje je Stručni savet Zavoda dao pozitivno mišljenje – piše u izveštaju.
Istaknuto je i da su uveli novi program “Iskra”, kojim su takođe otklonili određene nepravilnosti koje se tiču plata.
Uveli su i interni nalog za prekovremeni rad, u kome se obavezno navodi razlog prekovremenog rada, a kada je reč o javnim nabavkama, iz Hitne su precizirali za koje nabavke za njih sprovodi drugi naručilac, tačnije RFZO.