Pripremno ročište u postupku protiv Ljubomira Romanova, Milke Radosavljević, Entonije Radosavljević, Irene Radosavljević, Laure Radosavljević, Mirke Nikolić, Biljane Radosavljević, Roberta Konovalova i Cristijana Jovanovića, koji su optuženi da su novac stečen iz krađa ulagali u kupovinu nekretnina u Srbiji, održano je u petak u Specijalnom sudu. Portal Nova.rs imao je uvid u optužnicu protiv optuženih, inače porodice iz Obrenovca, u kojoj je detaljno opisano kojim su bogatstvom raspolagali, ali i šta je vođa bande ispričao u tužilaštvu.

Odbrana prvooptuženog Ljubomira Romanova poprilično je bila zanimljiva, pogotovo u delu gde je naveo da je nezaposlen, te da se izdržava radeći sa automobilima, satovima i nakitom, kao i da od toga mesečno zaradi oko 10.000 evra.

On je u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal negirao izvršenje krivičnog dela za koje se tereti, a odbranu je odlučio da iznese tek iz četvrtog puta, na zahtev svog advokata. Ponovo je rekao da cela njegova porodica nije kriva za ono što im se stavlja na teret. Istakao je da stvari koje su pronađene kod njih prilikom hapšenja predstavljaju njihovo porodično zlato, a među njima je i sat njegovog prijatelja koji mu ga je ostavio radi prodaje.

„Može da stavi sve na ruke da pokaže da je njeno“

Za zlato je rekao i da sve na ruke može da stavi njegova supruga da se vidi da je njeno.

Romanov, koji je proteklih godina nekoliko imena koristio, među kojima je i ukradeni identitet peruanskog advokata Alfreda Linda, u tužilaštvu je istakao da su zaplenjene vrednosti pokloni koje su, kao porodica, dobijali proteklih 20 godina i da su ceo život bili u Italiji, a da su u Srbiji poslednjih četiri ili pet godina. Tamo su, kako tvrdi, imali restorane, a kako je rekao, jedan i dalje radi.

Istakao je i da ceo život radi sa automobilima i da je prodavao satove i nakit. Ipak, na pitanje gde tužilaštvo može u Italiji da zatraži dokaze o tome šta priča, Romanov je rekao da će to kasnije izneti.

„Nisam ukrao ni jednu žvaku“

Tvrdio je da su oni bogata familija, da sve potiče od njegovog pokojnog dede koji je ceo život imao para, a da on malena vozi skupe automobile. Rekao je da nikad nije ništa ukrao, ni „jednu žvaku u Srbiji“.

„Činjenica da je njegova porodica trošila po restoranima ne znači ništa, jer je njegovo pravo da troši svoje pare, 1.000 ili 2.000 evra, velika su oni porodica“, navodi se u optužnici.

Kada mu je tužilaštvo reklo da sada ima priliku da opravda svoje prihode, predočeno mu je i da je nakit koji je pronađen kod njih izveštačen na čak 510.000 evra, na šta je Romanov ponovio da su oni bogata porodica.

Prodao bitkoine, pa zaradio milion evra

Tvrdio je da im je deda svima ostavio novac, ali je rekao i da je 2013. ili 2014. godine kupio 400 bitkoina, a potom dodao i da bitkoin vredi oko 70.000 evra. Optuženi Roman je rekao i da je 2017. prodao oko 100 bitkoina, te da je od toga zaradio milion evra. Naveo je i da ima restoran u Monte Karlu.

Takođe, ispričao je su sporne dukate dobili i na ćerkinoj svadbi od „milion dolara“ u Topčidercu. Iako nije predočio dokaze za svoje tvrdnje, optuženi Romanov je u svojoj odbrani naveo da postoje i da će ih izneti.

Za šta su optuženi?

Podsetimo, okrivljeni u ovom postupku terete se da su novac koji je potekao iz kriminalne delatnosti okrivljenog Ljubomira Romanova po Ujedinjenom Kraljevstvu i kriminalnom delatnošću okrivljenog Roberta Konovalova po Švajcarskoj ulagali u kupovinu većeg broja luksuznih nepokretnosti kao i kupovinu većeg broja skupocenih vozila ili drugih pokretnih stvari čime su u legalne novčane tokove ulagali nelegalan novac u iznosu od minimum 2.422.255,00 evra.

Tamara Eklston Tamara Ecclestone

Na meti ove bande našle su se brojne javne ličnosti u inostranstvu, poput Frenka Lamparda, bivšeg engleskog reprezentativca, zatim pokojnog Višaija Šrivadanapraba, bivšeg vlasnika FK „Lester“ i Tamaru Eklston, ćerku bivšeg vlasnika Formule 1 Bernija Eklstona i njenog supruga Džeja Rutlanda. Optuženi su u više zemalja označeni su kao lopovi.