Ministar spoljnih poslova Marko Đurić u svom obraćanju je rekao da međunarodni principi moraju da se poštuju jednako i dosledno.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; } 8.4.2025. Njujork – Izjava Marka Đurića

On je nakon sednice istakao da je ubeđen da nema alternative dijalogu.

“Srbija će uvek biti na strani dijaloga, ali ne smemo zaboraviti da dijalog znači učešće dveju strana”, rekao je Đurić.

Od Gervale nismo čuli ni reč o posvećenosti dijalogu

Đurić izrazio je na sednici Saveta bezbednosti UN zabrinutost i žaljenje zbog toga što se od ministarke spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donike Gervale nije čula ni jedna jedina reč o posvecenosti dijalogu ili primeni do sada postignutih sporazuma u okviru dijaloga uz posredovanje EU.

Đurić je, replicirajući na govor Gervale, rekao da je umesto toga ona iznela niz optužbi na račun Vlade Srbije i UNMIK-a.

“To je neprihvatljivo i zapravo šalje veoma lošu poruku o odnosima prema Misiji koju su tamo poslali generalni sekretar UN i ovo veliko telo”, istakao je Đurić.

Donika Gervala

On je dodao da privremene institucije u Prištini ponovo koriste priliku da se obrate članicama Saveta bezbednosti optužujuci Srbiju za navodni genocid na KiM i istakao da je to narativ bez osnova koji Priština često koristi u dnevnopolitičke svrhe.

Ističući da pojam genocid ne treba zloupotrebljavati nigde i nikako, Đurić je naveo da ga posebno ne bi trebalo koristiti u političke i senzacionalističke svrhe.

On je naveo da su takva retorika i tvrdnje bez ikakvih dokaza, da su neozbiljne i neutemeljene u stvarnosti.

Đurić je istakao da, ako se govori o etničkom sastavu na Kosovu i Metohiji devedesetih godina 20. veka i danas, sada je Srba veoma malo, a većinsko je albansko stanovništvo, a Srbi koji su ostali svakodnevno trpe napade, diskriminaciju, pretnje, što je sve zabeleženo u izveštajima UNMIK-a i drugih međunarodnih organizacija.

On je ukazao da se ne sme dozvoliti jednoj strani da negira zločine i žrtve u srpskom narodu i podsetio na stradanje Srba u Starom Gackom, zatim pobijenu srpsku decu u Goraždevcu, žrtve kod Radonjickog jezera i u Klečkoj, kao i na 200.000 Srba koje je tzv. OVK proterala sa Kosova i Metohije.

Đurić je naglasio da je samo 1,9 odsto od proteranih Srba uspelo da ostvari održiv povratak, a da ostali ni danas ne mogu da se vrate na KiM.

Šta je ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio na sednici Saveta bezbednosti UN o položaju Srba na KiM, možete pročitati OVDE.