“Ono što će svakako u velikoj meri obeležiti odnose Srbije i novog, starog, predsednika SAD je pitanje Kosova i Metohije, jer teško možemo zamisliti gori položaj srpskog naroda od ovoga koji je trenutno na KiM i pored sve naše dobre volje i popuštanja”, rekao je Gujaničić za Tanjug i naglasio da po pitanju KiM treba zauzeti jasniju poziciju i tu tražiti put za saradnju sa Trampom.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Gujaničić je rekao da je potrebno sačekati malo jer Srbija sigurno nije na listi prioriteta.

Moramo jasno da definišemo šta želimo od Trampa

“Moramo jasno da definišemo šta želimo od Trampa. Imamo apsolutno najproblematičnije pitanje koje nas sve boli i to je pitanje KiM i teškog položaja srpskog naroda koji je izložen svakodnevnom progonu, a koje će biti u fokusu”, rekao je Gujaničić.

Prema njegovim rečima, tu je i pitanje Republike Srpske i budućeg odnosa američke politike prema našem entitetu u Bosni i Hercegovini.

“Imamo i novootvoreno najneuralgičnije pitanje sankcija prema NIS-u gde bi trebalo naći rešenje. Teško je da sva pitanja možemo rešiti u jednom dahu tako da će se verovatno rešavati sukcesivno. To su procesi dugog trajanja”, kazao je Gujaničić.

Na pitanje da li možemo da očekujemo nešto bolji odnos i bolji status nego što smo ga imali kaže da je to široko i kompleksno pitanje.

“Vidimo da je dominantno mišljenje u našoj javnosti da smo dosta uložili u odnos sa novim starim američkim predsednikom i da očekujemo da nam se nešto u političkom smislu od toga vrati”, rekao je Gujaničić.

“Tramp se postavio skoro kao živa istorijska ličnost”

Na pitanje kako vidi inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp sastanu Beogradu, kaže da je to zanimljiv predlog.

“Ukoliko bi se ostvario, to bi bio određeni spoljno-politički uspeh van svake sumnje”, rekao je Gujaničić koji je govorio i o očekivanjima od politike SAD u naredne četiri godine, prvim potezima nove američke administracije, mogućem unapređenju odnosa Sjedinjenih Država i Srbije.

Gujaničić je ocenio da je inauguracija bila zanimljiva ceremonija i da se Tramp postavio skoro kao živa istorijska ličnost, da je obećao zlatno doba Amerike maltene stvorivši nultu godinu od njegovog povratka na vlast.

Naveo je da političko iskustvo ukazuje i sugeriše da političari obično najradikalnije mere do kojih im je najviše stalo preuzimaju na početku mandata kada su sveži na funkciji, i kada imaju najveću podršku birača i javnosti, tako da se to može očekivati i od Trampa.

“Tako da, realno je očekivati ako sledimo tu logiku da će Tramp svoje najradikalnije poteze do kojih mu je najviše stalo preduzimati na početku mandata, biće, u tom smislu, vrlo zanimljivo od 2025. godine”, kazao je on i naveo da su svi u pripravnosti koji će to biti Trampovi prvi potezi.

“Nijedan američki predsednik nije dočekan sa tolikom sumnjom”

Kaže da će Tramp odmah svima staviti do znanja da se ne šali i da su njegove političke namere ozbiljne, jer ga institucionalno trenutno ništa ne sprečava jer ima apsolutnu većinu u svim institucijama.

Prema njegovim rečima, Trampova najava da će se obratiti video linkom učesnicima Svetskog ekonomskog foruma u Davosu biće prilika da se čuju njegove smernice gde će se i na koji način kretati politika.

Dodao je da postoje velika očekivanja ali i zebnja od Trampove politke, posebno kod evropskih zvaničnika.

“Verovatno nijedan američki predsednik kao Tramp nije dočekan sa tolikom sumnjom i zebnjom, pa čak skoro i sa strahom mnogih evropskih političara”, rekao je on i podsetio da je Tramp prvobitno najavljivao da će okončati rat u Ukrajini za 24 sata ali da je kasnije shvativši kompleksnost čitavog sukoba, to pomerio na period od šest meseci.

“Verujemo da će do nekih razgovora ubrzo doći, ali to će biti samo početak jednog dugog procesa koji će trajati mnogo duže nego što možemo da zamislimo, bez obzira na dobru volju”, rekao je Gujaničić.

“Treba pustiti neke stvari da odleže, pa da vidimo koliko realno Trump može”, kazao je on i dodao da je nezamislivo da Trumpov mandat može proći u klasičnom tonu.

Pitanje u vezi sa najavama da će fokus nove administracije biti na energetici i energentima kaže da se svaka promena energetske politike vele sile kao što su SAD nužno mora odraziti na svim meridijanima sveta.

(Tanjug)