Alija Balijagić, dvostruki ubica iz Crne Gore, prema poslednjim informacijama, lociran je u selu Orašac kod Brodareva. Balijagić se sumnjiči za ubistvo brata i sestre Milanke i Jovana Madžgalja u selu Sokolac, a ovo nije njegov prvi sukob sa zakonom s obzirom da ima dosije pun krivičnih dela. Prema nezvaničnim informacijama, Balijagić se pominjao u istrazi ubistva mlade Aleksandre Petrović iz Priboja, koje se dogodilo 2002. godine i koje je do danas nerasvetljeno.
Policije Crne Gore i Srbije danima intenzivno traga. Balijagić već danima beži. Sumnjalo se da se krije u napuštenim objektima, a prednost u odnosu na policiju davalo mu je to što dobro poznaje teren, pogotovo u okolini sela Sokolac gde je izvršio zločin.
Prema poslednjim informacijama, sumnja se da je u Srbiji i navodno je lociran u Orašcu.
Kako je naš portal pisao, policiji u Srbiji je prijavljeno da Alija Balijagić primećen na više mesta u Srbiji.
Prva informacija, kako je saopštio ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, bila je od lovaca koji su službenicima MUP-a ispričali da su ga sreli sa puškom na ramenu. Lovci su ga prepoznali po fotografiji koja se ovih dana može videti u svim regionalnim medijima, a Balijagić im je kazao da je i on lovac.
Od ranije poznat policiji
Kako crnogorska Pobjeda piše, Alija Balijagić je od ranije poznat kao prestupnik, sklon najtežim krivičnim delima, a smatra se osobom sa psihičkim poremećajima. Sem silovanja i niza krađa koje su mu se stavljele na teret, Balijagić se dovodio u vezu sa jednim zločinom koji se dogodio u Srbiji.
Reč je o ubistvu 17-godišnje Aleksandre Petrović iz Priboja. To je za Vijesti rekao bivši načelnik SUP Priboj Dragan Ješić, ističući da iako se dovodio u vezu sa ubistvom, ali da je krivična prijava je podneta protiv NN lica.
Sa druge strane, iz tužilaštva su rekli da su protiv Balijagića preduzimali određene radnje.
„U vezi ubistva maloletne A.P. iz Priboja dana 26.11.2002. godine Okružnom javnom tužilaštvu u Užicu podneta je od strane SUP-a Užice krivična prijava protiv NN učinioca krivičnog dela ubistvo. U vezi izvršenja istog krivičnog dela prema Aliji Balijagiću nije pokretan krivični postupak niti je isti imao svojstvo osumnjičenog. Policija i sud su po zahtevu i predlogu tužilaštva u vezi Alije Balijagića preduzimali određene istražne radnje“, saopšteno je iz tužilaštva u Užicu.
Kako je ubijena Aleksandra?
Gimnazijalka Aleksandra Petrović (17) ubijena je 25. novembra 2002. godine u Priboju, a ubica do danas nije pronađeno. Telo mlade devojke pronađeno je u podrumu zgrade u Ulici Limska 6 kojoj je živela sa porodicom, glava joj je bila razbijena, a do danas se nije pojavio trag koji bi ukazao na ubicu Aleksandre.
Kobnog dana, Aleksandra se vratila kući iz škole, da bi nakon nekog vremene otišla do prodavnice. Ipak, kako je vreme odmicalo, a ona se nije vraćala, porodica je odlučila da je potraži.
Otac mlade devojke, Petar, na samom ulazu u podrum je primetio tragove krvi. Ušao je dole i tada video telo svoje ćerke u lokvi krvi.Krv je bila čak i po zidivima, a Aleksandra nije davala znake života. Pretpostavke su da je Aleksandra, po povratku kući, napadnuta, a potom mučki ubijena.
Njen otac Petar govorio je za medije o pomenutom zločinu i tada otkrio čudan detalj.
„Aleksandra je imala 25 udaraca u glavu, zidovi su bili isprskani krvlju, ubica je uvukao telo tri metra u podrum. Skinute su joj čizme, a čarape nikada nisu pronađene. Policija je najpre tvrdila da je ubistvo izvršeno drškom pištolja, a kriminalistički tehničar je u Limu pronašao cepanicu, na kojoj su bile dve dlake, za koje je utvrdio da je njome ubijena. Te noći su desetine ljudi, koji nisu bili službena lica, ulazili u podrum, a policija je kasnije, umesto da obezbeđuje mesto zločina – spavala u kolima“, ispričao je njen otac Petar, za Večernje novosti.
Istaga ovog zločina nije iznedrila osumnjičenog, a porodica devojke je tvrdila da je ona bila loša, te da zbog toga ubica nije pronađen.
Porodica se čak obratila i ambasadi Francuske u Beogradu, pošto su roditelji ubijene Aleksandre imali i francusko državljanstvo. Kako je Blic pisao pre nekoliko godina, francuska ambasada ponudila je usluge kriminalističke laboratorije u Lionu, gde je i sedište Interpola, i to samo nekoliko dana nakon zločina.
Ipak, srpski istražni organi su to najpre odbili. Tri godine kasnije su ipak poslali dokaze, ali je već bilo kasno – iz Francuske je stigao odgovor da su uništeni.