Emanuel Žiofre je pojasnio i kako će novi sistem onlajn prijave putovanja uticati na građane Srbije koji putuju u EU?
– Ovo je novi sistem koji će biti uveden za sve zemlje koje ne zahtevaju vizu za ulazak u Evropsku uniju. To se odnosi na Srbiju, zemlje Zapadnog Balkana, ali i na SAD, Veliku Britaniju i druge. Biće dva glavna dela ove promene. Prvo, srpski sistem će morati da obezbedi biometrijske podatke kada njihovi građani ulaze u EU. Ovo će olakšati proces jer će, nakon što se unesu biometrijski podaci, pasoš biti skeniran umesto da se pečati. Kasnije će biti potrebno da se podaci unesu online. Nakon toga, naredne tri godine biće moguće ulaziti i izlaziti bez problema. Još uvek nemamo tačan datum kada će sve ovo biti na snazi, verovatno sledeće godine. Ovaj sistem je deo napora da se sve organizuje i, dugoročno, učini lakšim za sve.
Nedavno ste uručili izveštaj EK o napretku Srbije predsedniku Aleksandru Vučiću. Izveštaj je prilično izbalansiran, ukazuje na određene dobre strane ali i na neke probleme. Kako ga Vi vidite?
– Mislim da je prvo važno razumeti da se nalazimo u ključnom trenutku proširenja. Postoji novi impuls u politici proširenja, kada je zaista važno uložiti veliki napor u reforme, jer postoji velika šansa za napredak i možemo zajedno raditi na ubrzanju procesa proširenja. Izveštaj odražava situaciju tokom godine tehnička vlada vodila zemlju pola godine. Zbog toga je napredak u mnogim oblastima bio ograničen, ili uopšte nije postojao. Ipak, primećen je određeni napredak u sektoru životne sredine, posebno u pogledu statistike, dok, na primer, u oblasti medija i javne uprave nije bilo napretka. Mislim da je sada zaista pravo vreme da se intenziviraju reforme. Takođe znamo da je usklađivanje spoljne politike važno, da je napredak u procesu normalizacije odnosa sa Prištinom i dalje ključan, kao i reforme u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije, jer su to reforme koje će omogućiti Srbiji da napreduje.