Elektroprivreda Srbije (EPS) konačno je krenula u zatvaranje dve najstarije termoelektrane, “Kolubare A” i “Morave” i raspisan je tender za idejno rešenje za konzervaciju i procenu uticaja na životnu sredinu, prenosi danas RTS.

I struka i nadležni su saglasni da je smanjenje proizvodnje struje iz uglja obaveza na evropskom putu, ali uz očuvanje stabilnog snabdevanja.

Najstarija termoelektrana, „Kolubara A“, ima snagu 271 megavat, a izgrađena je pre gotovo sedam decenija u okviru rudarskog basena Kolubara.

„Morava“ u Svilajncu manje je snage, ali sa mogućnošću da sagoreva različite vrste uglja i u pogonu je više od pola veka.

Tender je početak njihovog gašenja.

Izvršni direktor za investicije i razvoj u EPS Aleksandar Jakovljević kaže da analize predstavljaju samo prvi korak u dugom procesu i treba da im pokažu, sa jedne strane na koji način i koje aktivnosti treba da sprovedu da bi sproveli konzervaciju vitalnih delova postrojenja, a s druge koje su mogućnosti da se postojeće lokacije iskoriste.

„U tom smislu EPS već radi na pripremi investiciono-tehničke dokumentacije da se na lokacijama termoelektrana `Kolubara` i `Morava` izgrade solarne elektrane“, lazao je Jakovljević.

Tim aktivnostima Srbija ispunjava obaveze iz Pariskog sporazuma i usklađuje sa zahtevima EU o smanjenju sve skuplje proizvodnje električne energije iz uglja i plaćanju taksi za zagađenje.

Program menadžer za energetiku u Misiji EU u Srbiji Gligo Vuković objašnjava da je to prva mera koju koristi EU u cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine, ali i smanjenje emisije štetnih gasova za 55 odsto do 2030. godine.

„S tim u vezi potpuno je nekompatibilno imati intezivnu upotrebu uglja u ovakvim okolnostima. Srbija je u tom smislu donela odluku da do 2030. procenat električne energije iz obnovljivih izvora ne bude manji od 45 odsto i da bude bude klimatski neutralna do 2050. godine“, istakao je Vuković.

***