Elektroprivreda Srbije nije dostavila podatke o platama direktora, članova Izvršnog i Nadzornog odbora redakciji portala i novina “Nova”, iako je Poverenik za informacije od javnog značaja doneo rešenje da to učini u roku od pet dana, bez odlaganja. Svi rokovi su prošli, a iz EPS-a nema odgovora. Ovo nije prvi put da ta kompanija, koja je vlasništvo svih građana Srbije, ne postupa po nalogu Poverenika.

Redakcija “Nove” je u februaru ove godine uputila zahtev Elektroprivredi Srbije da nam dostavi podatke o platama generalnog direktora, članova Nadzornog i Izvršnog odbora te kompanije, koja je u stopostotnom vlasništvu države, odnosno građana Srbije. EPS je odbio da dostavi te podatke uz obrazoloženje da oni više nisu javni funkcioneri i da bi time povredili njihovo pravo na privatnost i zaštitu podataka o ličnosti. Nova.rs se zbog ovakvog odgovora u aprilu žalila Povereniku za informacije od javnog značaja.

Prošlog petka stiglo nam je rešenje kojim Poverenik nalaže EPS-u da bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet dana od dana prijema ovog rešenja, dostavi tražene informacije, odnosno kopije dokumenata u kojima su iste sadržane, iz kojih se može saznati visina zarade generalnog direktora, kao i visina naknade koju primaju članovi Nadzornog i Izvršnog odbora tog društva.

Poverenik je između ostalog zaključio da je pogrešio prvostepeni organ (EPS) kada je odbio predmetni zahtev navodeći da bi time bilo povređeno pravo na privatnost lica na koje se informacije odnose s obzirom da traženi podaci predstavljaju podatke o ličnosti i dostava javnosti bi predstavljala povredu podataka o ličnosti.

“Ovo stoga što u konkretnom slučaju tražene informacije u vezi sa visinom zarade i direktora i naknada koje se isplaćuju iz javnih sredstava, a ne u vezi sa njihovim privatnim životom, te je u konkretnom slučaju ispunjen uslov da se tražene informacije učine dostupnim javnosti, s obzirom da je obim privatnosti navedenih lica uži u odnosu na tzv. ‘obične građane’. Osim toga, zarade i naknade se isplaćuju iz javnih sredstava, te u odnosu na sve informacije koje se odnose na raspolaganje javnim novcem postoji jak interes javnosti da zna”, piše između ostalog u Rešenju Poverenika.

Rešenje Poverenika ima ukupno četiri strane, doneto je 11. decembra ove godine, odnosno pre 16 dana. “Nova” je ovim povodom kontaktirala direktorku Sektora za odnose s javnošću EPS-a, a putem SMS-a nam je odgovorila da će to proveriti sa Sektorom za informacije od javnog značaju, da vidi da li su to dobili. Na naknadne pozive i poruke više nije odgovarala.

Naknade u proseku 7.200 evra

Od trenutka kada je EPS postao akcionarsko društvo, njegovi direktori, članovi Nadzornog i Izvršnog odbroa nisu u obavezi da dostavljaju te podatke Agenciji za sprečavanje korupcije. Jasno je međutim da su plate daleko veće nego što su bile, pogotovo što su u Nadzorni odbor ušli norveški stručnjaci. Spekulisalo se da njihove naknade iznose čak 20.000 evra, što je informacija koju je izneo Dragoslav Ljubičić, glavni poverenik Sindikata EPS-a “Nezavisnost”, ali je to demantovano.

Međutim, ako se uzmu u obzir podaci iz finansijskog izveštaja za 2023, može se zaključiti da svaki član Nadzornog odbora u proseku prima oko 7.200 evra, ali je jasno i da nisu isto plaćeni stručnjaci iz Norveške i, na primer, predstavnik Sindikata EPS-a. Gotovo je izvesno da članovi NO koji su došli iz inostranstva primaju veću naknadu.

U svakom slučaju, zakon predviđa novčane kazne, doduše blage, za rukovodioce organa javne vlasti, u ovom slučaju direktora EPS-a Dušana Živkovića, koji ne postupaju po nalogu poverenika. Kazne se kreću od 20.000 do 100.000 dinara.

Da podsetimo i na rukovodstvo EPS-a. Generalni direktor je Dušan Živković, jedini član Skupštine je Dubravka Đedović Handanović, ministarka energetike, dok su članovi Nadzornog odbora Oluf Ulset, Vladan Živanović, Per Sanderud, Dejan Ostojić , Hilde Baken, Igor Petković, Miodrag Ranković. Članovi Izvršnog odbora su: Dušan Živković, Aleksandar Bjeličić, Savo Bezmarević, Aleksandar Jakovljević, Milan Laković, Hristina Radovanović, Zoran Teofilović.

Sudeći po spisku organa koji nisu postupili po rešenju Poverenika ili ga o tome nisu obavestili, zaključno sa 30. novembrom ove godine, EPS je čak 18 puta odbio da dostavi informacije od javnog značaja, iako mu je to naloženo.