U saopštenju Evropske službe za spoljne poslove o sertifikovanju političkih partija na Kosovu i Metohiji ističe se da izborni proces treba da bude transparentan, kredibilan i oslobođen političkog uplitanja.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Svi kandidati koji ispunjavaju uslove treba da imaju priliku da učestvuju na slobodnim i poštenim izborima, koji su u potpunosti u skladu sa kosovskim zakonima – navedeno je u saopštenju.

Naglašava se da odgovornost za očuvanje demokratskih garancija leži na svim članovima CIK-a, bez obzira na njihovu političku pripadnost i dodaje da se ovako fundamentalno pitanje ne sme politizovati i koristiti kao stavka u predizbornoj kampanji.

– Očekujemo da Centralna izborna komisija (CIK), čija je uloga u nadgledanju izbora ključna, sada svim primenjivim mehanizmima obezbedi inkluzivan, kredibilan i transparentan izborni proces, omogućavajući kosovskim biračima da jasno izraze svoje izbore – navedeno je u saopštenju.

Nesertifikovanje zbog političkih stavova “ozbiljan korak unazad”

Podseća se da su EU i države članice u zaključcima Saveta EU od 17. decembra istakle pozitivne pomake na KiM u vezi sa izbornim okvirom, na osnovu preporuka EU, a uoči izbora 9. februara, ali se napominje da bi nesertifikovanje političke stranke zbog političkih stavova, a ne zbog pravnih procedura, predstavljalo ozbiljan korak nazad.

Centralna izborna komisija u Prištini 23. decembra nije overila prijavu Srpske liste za izbore, pošto su dva člana CIK iz Pokreta Samoopredeljenja glasala protiv.

Srpska lista je potom podnela žalbu izbornom panelu za žalbe i predstavke, koji je 25. decembra prihvatio žalbu i naložio CIK-u da overi prijavu Srpske liste i listu njenih kandidata za učešće na izborima 9. februara 2025. godine.

Pokret Samoopredeljenje uložio je žalbu na odluku izbornog panela, a vrhovni sud u Prištini odbacio je tu žalbu i naložio centralnoj izbornoj komisiji da overi prijavu Srpske liste i listu njenih kandidata.

(Tanjug)