U akciji policije danas je uhapšeno 15 osoba, a osim bivšeg direktora EPS-a Milorada Grčića i Aleksandra Papića, nekad najbližeg saradnika Nebojše Stefanovića, privedeni su i direktori i vlasnici još nekoliko privatnih firmi. Sve one su dobijale brojne milionske poslove od države, između ostalog i od Ministarstva unutrašnjih poslova, kojem su nabavljale čak i forenzički softver za veštačenje glasa.

Milorad Grčić i još 14 osoba jutros su uhapšeni zbog postojanja “osnovane sumnje” da su zloupotrebili službeni položaj i ovlašćenja u vezi sa javnim nabavkama za EPS i oštetili to tada javno preduzeće za više od 100 miliona dinara i u tom iznosu sebi pribavili imovinsku korist.

Kako je rekao glavni javni tužilac Nenad Stefanović, pojedini se terete za davanje i primanje mita u vidu novčanih poklona, koje su prikrivali izvršenjem krivičnog dela pranje novca.

Osim Grčića i službenika EPS-a, uhapšeni su i Aleksandar Papić, nekad najbliži saradnik bivšeg ministra Nebojše Stefanovića i faktički vlasnik firme Tim Systems, zatim Toni Apostolović, direktor tog privrednog društva, kao i odgovorno lice u njemu NV. Uhapšen je i i direktor PD Intellsec M.B, PD HRC Horeca M.M, kao i K.M, P.G, M.R. i I.R.

Pomenute firme sada su u stečaju ili blokadi i velikim dugovima. Kompanija Tim Systems i ranije se pominjala, a u centru pažnje javnosti našla se nakon što je objavljeno da je preko nje Aleksandar Papić davao mesečnu apanažu Vladimiru Đukanoviću u iznosu od 240.000 dinara. Te optužbe na račun Đukanovića izneo je bivši ministar Nebojša Stefanović.

Tim Systems danas je u stečaju. Iako bi javne nabavke trebalo da budu transparentne, na Portalu javnih nabavki u ovom trenutku ne može se naći mnogo ugovora. Ipak, u jednoj Odluci o dodeli ugovora na tenderu EPS-a, upravo toj Papićevoj firmi u konzorcijumu sa još dve dodeljen je posao nabavke sistema za kontrolu i evidenciju pristupa za motorna vozila, koji je vredan 44,9 miliona dinara bez PDV ili oko 400.000 evra. Zanimljivo je i da su na tu javnu nabavku javio samo jedan ponuđač.

Kako je ranije objavio Insajder, i Državna revizorska institucija je tokom 2018. i 2019. utvrdila brojne nepravilnosti kada je reč o Elektroprivredi Srbije, između ostalog i da nazivi tnedra nisu odgovarali stvarnosti. Po istom principu posao od EPS-a je dobila i firma Tim system, a u pitanju je posao podrške informacionog sistem VMware u vrednosti od 240 miliona dinara.

Kako je primetio Revizor, u ovom postupku javne nabavke, u konkursnoj dokumentaciji u delu tehničkih specifikacija su navođeni nazivi licenci, bez navođenja reči „ili odgovarajuće“ što nije u skladu Zakonom, a primećeno je i da su u delu konkursne dokumentacije kojim je definisan predmet javne nabavke upotrebljavane i reči i izrazi na engleskom jeziku, poput „Nabavka usluge Technical Account Manager-a“, što takođe, nije u skladu sa Zakonom.

Ugovori sa kliničkim centrom na Dedinju

Ali Tim Systems nije radio samo za EPS. Tokom maja meseca 2021. ta firma sklopila je tri ugovora sa Kliničko-bolničkim centrom “Dragiša Mišović – Dedinje”. Za taj klinički centar Papićeva kompanija u konzorcijumu održavala je računovodstveno finansijski softver, zatim održavanje softvera za upravljanje dokumentacijom i server, a pružala je i tehničku podršku, konsultantske usluge i stručnu pomoć. Ukupna vrednost ugovora iznosila je oko 3,7 miliona dinara sa PDV-om.

Zanimljivo je da je Tim Systems dobio posao održavanja informacionog sistema sa modulima u konzorcijumu sa još jednom firmom posao od oko osam miliona dinara od Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita .

Sa EPS-om je sarađivala i firma Intellsec. Kako je BIRN objavio, preko te kompanije je EPS 2019. nabavio softver za zaštitu 20 mobilnih telefona vredan gotovo 230.000 evra, a dobilo je te i naredne godine još tri vredna tendera, u okviru kojih su nabavljeni oprema i softveri kakvi se mogu naći u prislušnim centrima obaveštajnih službi.

Kako je BIRN objavio, među njima su programi za prikupljanje ličnih podataka, minijaturni audio-snimači za skrivenu upotrebu, dronovi, kamere visoke osetljivosti za prepoznavanje lica, lokatori, ometači signala… Među nabavljenim softverima su, na primer, i oni koji služe za prikupljanje i analizu ličnih podataka, lozinki sa društvenih mreža, dekodiranje učitanih podataka… Ovakvi se programi koriste u istragama, pa je za korišćenje neophodno imati zakonska ovlašćenja.

Kompanija Intellsec je dobijala poslove i od MUP-a. Tako je, primera radi, u avgustu 2021, sa još jednom firmom za policiju nabavljala forenzički softver za veštačenje glasa. Vrednost ugovora iznosila je oko 2,3 miliona dinara bez PDV. Ista firma je u decembru 2021. pobedila na tenderu za javnu nabavku usluga “Elcomsoft Mobile Forencisc Bundle – licence”, a u februaru za uslugu “Elcom desctop forensic bundle – licence”.