Gašić je za Tanjug rekao da je nabavka višenamenskih aviona “rafal” četvrte generacije nešto što u kvalitativnom i u svakom drugom smislu Vojsku Srbije svrstava u red najmodernijih vojnih sila sveta.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Ministar je podsetio da je sličan ugovor u Jugoslaviji potpisan krajem 80-ih godina, kada su od Sovjetskog Saveza nabavljeni “migovi-29”.
– Naravno, savremeni trendovi traže i najbolje, najkvalitetnije u ovom trenutku. Naš Generalštab i stručni ljudi iz Vazduhoplovstva dali su svoje mišljenje da bi “rafali” četvrte generacije bili nešto najoptimalnije, najkvalitetnije, što u ovom trenutku Vojska Srbije treba da ima. Naravno, tu nije samo kupovina letelica, tu je i kupovina naoružanja i svega ostalog što prati takvu nabavku – objasnio je Gašić.
“Ne odričemo se starih letelica”
On je dodao da to ne znači da ćemo se odreći svojih starih letelica i da je od 2012. godine mnogo uloženo u sredstva i opremanje Vojske Srbije, da se puno radilo na “migovima-29”, a podsetio je na to da je 2012. godine postojao samo jedan ispravan “mig-21”.
Naveo je da je ekonomski napredak zemlje u najvećoj meri doprineo stvaranju uslova da se povećaju ulaganja u Vojsku Srbije, jer je na nivou državnog rukovodstva uspostavljen konsenzus da je pitanje odbrane zemlje preduslov svakog napretka i razvoja.
– Novi višenamenski borbeni avion “rafal” obezbediće dugoročnu zaštitu vazdušnog prostora Republike Srbije i doprineti sveukupnoj bezbednosti naše zemlje i građana – dodao je on.
Gašić je istakao da treba imati u vidu da su višenamenski borbeni avioni kakav je “rafal”, samo deo sveobuhvatnog sistema kontrole i zaštite vazdušnog prostora u koji spadaju i savremeni radarski i raketni sistemi protivvazduhoplovne odbrane.
“Prethodna godina rekordna”
Govoreći o poslovnim rezultatima u Odbrambenoj industriji Srbije u 2024. godini, ministar je rekao da je prethodna godina rekordna.
– Više od 1,4 milijarde dolara su imali ukupan promet fabrike namenske industrije u 2024. godini, što je za 70 odsto više nego 2023. godine. Neko će da kaže da je to u trenucima kada imamo ovoliko ratnih žarišta širom sveta, nešto što se očekuje. Međutim, ono o čemu mi jako vodimo računa jeste kvalitet novih oruđa i usvajanje novih sredstava koja treba da uđu u Vojsku Srbije. U ovoj godini smo imali 38 novih oruđa i oružja koja su usvojena u Vojsku Srbije iz domaćeg razvoja. Vojska Srbije u proteklih deset godina, praveći paralelu sa migovima, u svim ostalim segmentima bitno je napredovala u odnosu na period pre deset godina – istakao je Gašić.
Podsetio je da je 1999. godine namenska industrija Srbije bila potpuno razorena, dok danas u njoj radi više od 15.000 ljudi.
Govoreći je rekao i da Vojska Srbije u ovoj godini može da očekuje da dobije mnogo toga i dodao da je vrhovni komandant VS Aleksandar Vučić najavio da će Srbija dobiti još jedan broj raketnih sistema koji su najkvalitetniji i najmoderniji u svetu.
– Radimo na opremanju pre svega vojnika sa novim puškama. Ne želimo da kada nam dođe vojnik na služenje vojnog roka, dobije istu pušku koju je imao njegov deda kada je služio vojsku. Plan je vrlo ambiciozan i zahvaljujem se i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i vladi na podršci koju nam pružaju – istakao je Gašić.
Dodao je da je u operativnu upotrebu u 2024. godini uvedeno više od 70 različitih vrsta savremenog naoružanja i ponovio da je 38 bilo iz domaće proizvodnje, zahvaljujući naporima Vojnotehničkog instituta i Odbrambene industrije Srbije.
Među najznačajnijim domaćim sistemima Gašić je izdvojio oklopne transportere BOV OT i nove varijante “Miloša”, kao i novu vrstu municije 155 mm povećanog dometa.
– Opremljeni smo i borbenim oklopnim vozilima sa povećanom balističkom zaštitom poput “Lazara-3”, a vatrena podrška jedinice Kopnene vojske uvećana je modernizacijom postojećih sistema “oganj” i “gvozdika”. Završena je izrada nulte serije bespilotnog vazduhoplova ‘vrabac’, a proizvedena je i znatna količina letelica ‘komarac – istakao je ministar.
On je dodao da veliki deo od milijardu i četiristo miliona dolara prihoda namenske industrije čini izvoz, ali da su želeli da Vojska Srbije ima prioritet u svemu.
Gašić je istakao da je Srbija zemlja koja apsolutno poštuje sve međunarodne pravne okvire kada je u pitanju izvoz oružja i vojne opreme.
– Zato što je bilo polemike u prethodnom periodu oko toga. Apsolutno, samo tamo gde je dozvoljeno, Srbija se toga apsolutno drži. Mi ne možemo za neku treću, četvrtu, petu stranu da garantujemo šta će ona sa tim da radi – rekao je on i dodao da je važno da to građani Srbije čuju.
(Tanjug)