Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) nazvao je hapšenje gradonačelnika Obrenovca i bivšeg v.d. direktora EPS Milorada Grčića i biznismena Aleksandra Papića kozmetičkim, marketinškim trikom i pokušajem predsednika Aleksandra Vučića da se distancira od Srpske napredne stranke (SNS), pred stvaranje Pokreta za narod i državu.

Milorad Grčić i Aleksandar Papić su uhapšeni u velikoj akciji policije i tužilaštva zbog sumnje da su malverzacijama oštetili EPS za 100 miliona dinara. U akcije je privedeno više od 10 osoba.

Po rečima Zorana Gavrilovića, Srbija od 2012. godine pada na listi Tranparensi internešenal (Transparency International) i sada je dostigla istorijski minimum. Po indeksu korupcije nalazi se na 105. mestu, a porazno je da se samo Bosna i Hercegovina nalazi iza naše zemlje, Kosovo i Metohija je ispred. Stoga i najnoviju vest, o hapšenju bivšeg v.d. direktora EPS-a Milorada Grčića i kontroverznog biznismena bliskog SNS Aleksandra Papića vidi kao samo kao novi marketinški trik.

„Ovo je hapšenje kozmetičke prirode, reklamni trik koji je upućen biračkom telu Aleksandra Vučića. Od njegovog dolaska na vlast korupcija je u porastu i to nije čak ni politička korupcija, već ona vezana isključivo za njegovu vlast i za tog jednog čoveka. Mi imamo neverovatnu situaciju, da su ljudi sveni korupcije, ali da je vezuju za Srpsku naprednu stranku, dok Aleksandra Vučića vide u boljem svetlu. Zbog toga je on prešao na neku borbu protiv korupcije, jer mu sada smeta SNS i pokušava da se distancira od njih, da se „opere“ stvarajući neki novi pokret. On bi sada da se stavi na čelo narodnog protesta protiv korupcije koji su pokrenuli studenti i da se predstavi kao najveći borac protiv korupcije, koji, kao, nije znao šta se dešava“, objašnjava Zoran Gavrilović iz BIRODI-ja.

„Država se tek sad setila da ima korupcije“

Paradoskalna stvar je, smatra Gavrilović, što su u Srbiji korumpirani čak i oni koji bi trebalo da se bore protiv korupcije, pa se tako predsednik Saveta za borbu protiv korupcije već osam godina nije oglašavao.

„Tek kada je javnost ustala, država se setila da ima korupcije, mi smo na 105. mesto, iza Kosova i Metohije, jedino u regionu ispred Bosne i Hercegovine. Čak i one institucije koje postoje, ne rade svoj posao, pa bi i postojanje Saveta za borbu protiv korupcije trebalo preispitati. Ovde se sve svelo na ličnu vlast, da predsednik, što bi rekli studenti, izvan svojih ustavnih ovlašćenja, donosi odluku o tome koga će tužilaštvo i policija krivično-pravno goniti. Upravo je ta, autokratska vlast, kolevka korupcije“, objašnjava Gavrilović.

Idealne uslove za korupciju je upravo stvorila vlast, oličena u jednom čoveku, koji sada poziva na „borbu protiv korupcije“.

„Pa kod nas je Vlada Republike Srbije odbila da dostavi dokumentaciju o rekonstrukciji dela pruge od Beograda do Novog Sada, ministarstvo ga nije dalo. Zato je ovo hapšenje, Grčića i Papića, za koje cela javnost zna, samo estradna borba protiv korupcije. Da li će, na primer, biti ispitano kako je funkcionisao prorežimski sajt i dnevne novine „Objektiv“ (vlasništvo uhapšenog Aleksandra Papića), da li je tu bilo pranja novca, kako je funkcionisala? Upravo deo medija služi da bi se prao novac, ali su oni i jataci, da sakriju one koji su odgovorni, kao što je na primer firma „Starting“ u slučaju pada nadstrešnice. To su pretorijanski mediji koji su napali i članove anketne komisije koja je formirana da istraži sve okolnosti tragedije u Novom Sadu“, objašnjava Gavrilović.

Po njegovim rečima, upravo je Aleksandar Vučić omogućio pojedincima da budu privilegovani, a to se često oličavalo u kršenju zakona i to je dovelo do toga da na kraju studenti izađu na ulice u znak protesta.

„Sada Vučić pokušava da se distancira od svojih saradnika iz SNS-a, partije koju je stvorio ali koja mu smeta, sada će on postati najveći kritičar SNS-a, kao da su Milorad Grčić i Aleksandar Papić bili vlast, a on opozicija“, objašnjava Zoran Gavrilvoić iz BIRODI-ja.

Podsetimo, u velikoj akciji policije i tužilaštva uhapšeni su kontroverzni biznismen Aleksandar Papić, gradonačelnik i bivši v.d. direktor EPS-a Milorad Grčić, kao i drugi osumnjičeni, koji se terete da su oštetili malverzacijama to preduzeće za 100 miliona dinara.