On je u intervjuu za Njuzmaks televiziju podsetio da EU ima skup propisa i zajedničku međunarodnu politiku i da posmatra Srbiju kako bi procenila da li mogu da se slože oko određenih pitanja, među kojima su i sankcije Rusiji.
– Sa našeg stanovišta, Srbija se jasno opredelila za Zapad i nastavljanje podrške Ukrajini. Tu je humanitarna pomoć koja joj je data, kao i napori uloženi u obnovu električnog sistema u Ukrajini – istakao je on.
Hil smatra da bi neutralnost Srbije mogla da bude prednost za EU kada postane njena članica.
Pozitivni odnosi dveju zemalja
– Srbija je dobro poznata na globalnom jugu, gde ima mnogo veza. Neke od tih veza mogle bi da budu od pomoći Evropskoj uniji, kada Srbija postane njen član. Sa Srbijom možemo da razgovaramo o pitanjima dalekih zemalja, u Južnom Pacifiku ili na drugim mestima, i to ne smatram smetnjom. To bi čak mogla da bude i prednost – kaže on.
Govoreći o budućoj saradnji sa SAD, Hil ističe da se, iako je američka vlada trenutno u tranziciji, zajednički interesi ne menjaju sa administracijom.
Smatra da su Srbija i SAD usmerili odnose u vrlo pozitivnom pravcu.
– U vezi sa specifičnim politikama, moraćemo da sačekamo da se nova administracija izjasni. Imamo samo po jednog predsednika u određenom trenutku – navodi Hil.
“Teško je razumeti položaj Srbije”
Na pitanje šta bi poručio svom nasledniku, Hil kaže da bi naglasio činjenicu da SAD imaju jako dobre odnose sa Srbijom.
– Naglasio bih i da nam sa Srbijom najbolje ide kada slušamo, barem u 50 odsto slučajeva, ako ne i više. Često je vrlo složeno razumeti položaj Srbije u određenim pitanjima. Dosta je složenije nego što bi to prvi dani u Srbiji mogli da sugerišu. Kada stignete ovde, morate pažljivo da slušate, te stvari bih naglasio – rekao je Hil.
(Tanjug)