Iz kabineta Đuraškovića su saopštili da će on na sednici predložiti donošenje sedam zaključaka, a prvi se odnosi na podnošenje ostavki političkog rukovodstva bezbednosnog sektora, kao čin preuzimanja objektivne odgovornosti.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Kako su naveli, Đurašković je inicirao održavanje sednice uzimajući u obzir da se Cetinje po drugi put, u periodu od dve i po godine, suočilo sa nezapamćenom tragedijom, ali i “da smo svedoci još jednog neadekvatnog postupanja policije i celog bezbednosnog sektora“.
Iz kabineta Đuraškovića su kazali da se drugi zaključak odnosi na zahtev za nezavisnu međunarodnu forenziku (rekonstrukciju događaja) sa ciljem utvrđivanja eventualne personalne odgovornosti i konkretnih propusta u radu bezbednosnog sektora.
Treći zaključak čije donošenje će predložiti Đurašković odnosi se na analizu (ne)preduzetih radnji, (ne)podnešenih predloga zakonskih rešenja, podzakonskih akata, odluka i mera iz oblasti za koju je nadležan bezbednosni sektor države u periodu od 12. avgusta 2022. do 1. januara ove godine.
Đurašković će predložiti i uspostavljanje Centra bezbednosti na Cetinju i jačanje kadrovskih i tehničkih kapaciteta, povećanje broja policijskih službenika i uvođenje kvartovskih policajaca u skladu sa standardima i praksom Evropske unije.
On će predložiti da se na hitnoj sednici donesu i zaključci koji se tiču uspostavljanja savremenog sistema video nadzora na teritoriji celog Cetinja i formiranja posebnih operativnih timova na nivou zdravstvenih, socijalnih i institucija gradske uprave i policije, čiji bi zadatak bio prepoznavanje devijantnog ponašanje građana.
(Dan)