Kapela na Lovćenu će se desiti, ako ne za naše vreme onda će to dočekati buduće generacije, rekao je Joanikije gostujući na RT Balkan u odgovoru na pitanje da li ćemo dočekati opelo Njegošu na Lovćenu.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
– Ispuniće se Njegošev amanet. On je sebi podigao crkvu na Lovćenu. Kome smeta kapela koju su obnovili posle austrougarskog bombardovanja 1916. godine kralj Aleksandar uz zalaganje mitropolita Gavrila Dožića? – upitao je mitropolit Joanikije.
Istakao je da se slobodno može reci da nije bilo mitropolita Dožića, teško da bi kapela bila obnovljena.
– Ako nekom smeta kapela, mi možemo podići onakvu kapelu kakvu je podigao Njegoš – zaključio je vladika Joanikiije.
Mitropolit je rekao i da je Cetinjski manastir, sedište Mitropolije, stalno pod pritiscima onih koji Srpsku pravoslavnu crkvu vide kao opasnost. Podsetio je da već dve godine istaknute su crnogorske zastave na Manastiru, a ispred njega dežura policija.
– To su uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade. Misle da na taj način čuvaju Crnu Goru i postavili su te zastave na vrlo neprimeren način, suprotno Zakonu o državnim simbolima. Tu bruku gledamo dve godine. Ova država to trpi, neće da reaguje. Neprimereno je da se najveća svetinja u Crnoj Gori na taj način uznemirava. Meni nije do svađa i krvoprolića na Cetinju, pa makar trpio i poniženje – rekao je mitropolit Joanikije.
Pojasnio je da Mitropolija ima svoju istoriju, ali ima i krst koji nosi, da je Mitropolija egzarh (čuvar) Pećkog trona, da je tu titulu dobio mitropolit Vasilije Petrović od pećkog patrijarha Atanasija Drugog. Podsetio je da je Mitropolija jedina u kontinuitetu opstala od Svetog Save. Osnovana je kao Zetska episkopija, da bi u vreme cara Dušana uzdignuta na stepen mitropolije.
“Dijalog je važan”
U Cetinjskom manastiru kao najznačajnije relikvije čuvaju se kruna svetog Stefana Dečanskog i epitrahiji Svetog Save. Upitan zašto je odbio da bude ustoličen u Podgorici, već je insistirao da to bude na Cetinju, mitropolit je rekao da je za crkvu istorija veoma važna i da su na Cetinju od kraja 15. veka ustoličavani mitropoliti.
– Nisu se ni u tursko doba pomerali. Nismo mogli dozvoliti, po cenu mnogih neprijatnosti, da ustoličenje bude na nekom drugom mestu. To je bio momenat kada je bivši režim, koji je pogođen tim što je izgubio vlast, hteo da izazove veće incidente, da destabilizuju vlast koja se tek uspostavila. Tadašnji predsednik države bio je u tim akcijama sprečavanja mog ustoličenja, da je lično došao na Cetinje da da podršku onima koji su pravili nerede. Bilo pa prošlo, nikome ne zameram, ali ne mogu da zaboravim tako lako. Bog da prosti svima – rekao je Joanikije.
Podseća da je svuda u svetu kažnjivo sprečavanje verskih obreda (ustoličenje je verski obred). Dodaje da je “crkva morala da se bavi politikom onog momenta kada je politika počela da se bavi crkvom i njenim unutrašnjim ustrojstvom”.
– Mi smo morali imati odgovor, kao crkva, na takva dejstva političara. Gledali smo da sačuvamo identitet crkve, da sačuvamo njeno ustrojstvo – jedinstvo, naveo je mitropolit.
Smatra da je neprimereno što se danas politički protivnici nazivaju zlom i dodaje da se vlast smenjuje na civilizovan način, na izborima. Dodaje da je “važan dijalog, a da je najgore ukoliko se stvari izvlače iz konteksta i tako prekraja istorija”.
(Tanjug)