Glasine o mogućoj podeli Kosova podgrejao je Džejson Štajbuam, bivši šef kabineta američkog kongresmena Eliota Engela i koautor izveštaja o Kosovu. Kako je rekao, nova američka administracija predsednika Donalda Trampa može da vrati u igru pitanje razmene teritorije između Kosova i Srbije. Inače, Engel, kao i Štajnbaum su albanski lobisti u SAD, ali i prištinska vlast se do sada oštro protivila toj ideji.
– Donald Tramp sebe smatra najvećim svetskim pregovaračem. Moja pretpostavka je da će on predložiti razmenu teritorija. I izvršiće pritisak na obe strane da to prihvate – kazao je Štajnbuam.
I Džon Bolton, bivši američki ambasador u Ujedinjenim nacijama i savetnik za nacionalnu bezbednost u administraciji predsednika SAD Donalda Trampa u prvom mandatu, izjavio je nedavno da se Amerika nada da bi “Beograd i Priština mogli zajednički da nađu rešenje prihvatljivo za obe strane, uključujući razmenu teritorija”.
Ipak, u situaciji u kojoj dijalog Beograda i Prištine trenutno ne postoji, a u svetu besne dva rata, vrlo je nezahvalno prognozirati kako će se i koliko Vašington baviti kosovskim pitanjem.
Janjić: Tramp neće menjati američku politiku i neće dozvoliti kupovinu vremena
Dušan Janjić, predsednik Upravnog odbora Foruma za etničke odnose, ne očekuje da će podela Kosova ponovo biti na tapetu.
– Mislim da će Tramp nastaviti američku politiku po kojoj je Kosovo nezavisna država. S tim što Tramp više neće dozvoliti kupovinu vremena niti odugovlačenje sa formiranjem Zajednice srpskih opština – ocenjuje Janjić za “Blic”.
Kako kaže, nova američka administracija neće čekati da se Priština odobrovolji i osnuje ZSO.
– Ako treba napraviće sastanak sa predstavnicima srpske zajednice i formirati ZSO. Neće dozvoliti nikakve izgovore Prištine. Vidimo da se Vjosa Osmani već prilagođava Trampu pa je rekla da će Priština moći da primeni sve samo ako dobije garancije – navodi Janjić.
“Aljbin Kurti moraće da se prilagodi Trampu”
Kako kaže, i Aljbin Kurti, kosovski premijer, moraće da se prilagodi Trampu.
– Jednom je već smenjen kada je terao inat. Moguće da će na izbore na Kosovu Osmani samostalno izaći, ako to učini Kurtija onda nema u vlasti. Americi je, zapravo, svejedno ko je na vlasti u Prištini. Ko god da pobedi sa njim će da se radi. Vašington će oživeti i Fond za kapitalni razvoj i to sa velikim ekonomskim projektima – zaključuje Janjić.
Profesor Ustavnog prava: Moralo bi da se ide na savetodavni referendum
S druge strane, Vladan Petrov, profesor Ustavnog prava, ocenjuje da je “svaka razmena teritorija sa stanovišta našeg Ustava nešto što bi moralo da se sprovede u proceduri koja bi podrazumevala promenu Ustava” i to ne samo u “Preambuli nego i normativnom delu koji uređuje da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije i da predstavlja autonomnu teritorijalnu zajednicu”.
Kako kaže, Srbija bi morala da organizuje savetodavni referendum ukoliko američka administracija stavi na sto ideju o razmeni teritorija.
– U tom slučaju bi moralo da se ide na savetodavni referendum, gde bi se građani izjasnili o jednoj takvoj ideji, odnosno rekli da li je većina građana Srbije uopšte spremna da podrži pregovore o tome. Pitanje promene Ustava ne bi trebalo da bude prvo, nego prvo treba da ide referendum – rekao je Petrov za “RT Balkan”
Dodaje da ideja o podeli Kosova “nosi sa sobom potrebu da se preispitaju i neka druga pitanja, a to je pitanje Rezolucije 1244 koja garantuje suverenitet Srbije na Kosovu, da li mi možemo ostati na liniji poštovanja Rezolucije 1244, da li ulazimo u pitanje redefinisanja čitave naše političke strategije, jer Kosovo bi onda bilo shvaćeno kao teritorija koja može da se deli i da se razmenjuje”.