Na sednici Visokog saveta tužilaštva izabran 51 novi tužilac za beogradska osnovna tužilaštva, a tužiteljka Jasmina Paunović ocenjuje za Danas da brojna aktuelna dešavanja, kao i “brzinski” izbor velikog broja tužilaca, bacaju senku na njihov izbor.
Ova sednica je do sada odlagana čak četiri puta, a juče je konačno održana i na njoj je izabran 51 tužilac za Prvo, Drugo i Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu.
Pre ove sednice u javnosti su se pojavile sumnje u objektivnost odabira novih tužilaca, a potom je u medijima objavljeno i pismo grupe kandidata za beogradska tužilaštva u kojem se zahtevalo da se sa glasanja izuzmu ministarka pravde Maja Popović, koja je takođe član VST koju je postavila Skupština Srbije, kao i advokat Vladimir Simić.
Oni su u pismu naveli da Vladimir Simić mora biti izuzet, jer je protiv njegove supruge Mirjane Savčić Simić, koja je šeg kabineta Maje Popović, podneta krivična prijava Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije, ali da je ta prijava na čudan način odbačena.
Ministarstvo pravde je demantovalo ove navode, a zatim i VJT u Beogradu, navodeći da je proverama utvrđeno da protiv Mirjane Savčić Simić nikada nije podneta nikakva prijava.
Jasmina Paunović kaže da iako smo poslednjih meseci svedočili medijskom „ratu“ između glavnog javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića i predsednika VST Branka Stamenkovića, sada možemo sa zaključimo da je on bio „priprema terena“ za sednicu VST-a.
„Ovim ‘ratom’ dva tabora, s jedne strane Nenada Stefanovića i ministarke pravde u ostavci, a sa druge Branka Stamenkovića i Vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, gde su eksponenti bili upravo ova dva predstavnika, pokušano je da se „zametnu tragovi“ njihovog zajednickog cilja. To je pre svega brzinski, grupni izbor ogromnog broja tužilaca, kao zajednickih kadrova“, kaže Paunović.
Ona dodaje da je nesporno da je potreban izbor tužilaca već duži vremenski period, jer su zbog prethodno pogrešne kadrovske politike, pojedina osnovna tužilastva ostala opustošena brojem potrebnih kadrova, čak par godina, te joj je nejasno šta se to u međuvremenu promenilo, da bi na današnjoj sednici u paketu bilo izabrano preko 50 tužilaca.
„U današnjoj konstalaciji odnosa, koji se odvijaju u društvu: veliki protesti građana, blokade studenata, protesti na svim nivoima, štrajk advokata, te posebno status ministarke pravde u ostavci, koja obavlja u ovoj fazi samo hitne i neodložne obaveze, koje ne trpe odlaganje, sve zajedno predstavljaju okolnost koja baca senku na današnji izbor“, navodi Paunović za Danas.rs.
Ona se osvrnula i na pismo grupe kandidata za nove tužioce koje se prema njenim rečima može se smatrati kao pismo NN lica, što zahteva posebnu pozornost u smislu sadržine.
„Sam potpis (ili bez potpisa) ne utiče na sadržinu, već naprotiv, obavezuje na utvrđivanje istinitosti navedenih redova. To znači da su morali po „službenoj dužnosti“ da se izuzmu sednice VSTa dok se ne utvrde činjenice koje se odnose na samu sadržinu pisma“, kaže tužiteljka.
Paunović kaže da je odgovor koji na navedeno pismo daje Nenad Stefanović paušalan i nerazumljiv, te se kao takvom ne može pokloniti puno poverenje.
„On navodi da ‘uvidom u KT i KTKO upisnik VJT-a nisu podnošene krivične prijave protiv šefice kabineta ministarke pravde, niti vođeni krivični postupci, niti doneto rešenje o odbacaju..“ Pitanje je, šta se dešava sa upisnikom KTRKO, gde se ne donosi rešenje o odbačaju krivične prijave već službena beleška. U takvim predmetima se ne obaveštava podnosilac prijave o njenom ishodu. Takođe, mi kroz ovaj odgovor sem ‘nisu tačni navodi’ nemamo drugu argumentaciju, koja bi potkrepila ovaj demanti“, kaže Paunović i dodaje da je neozbiljno tražiti potpis sadržaja navedenog pisma, od tužilačkih saradnika čija sudbina upravo zavisi od onih koji su glavni akteri sadržaja pisma.
„Ovde se ne radi o njihovom , kako kaže, Nenad Stefanović, integritetu, već o samozaštiti od odmazde, jer njih, mlade ljude, koji uviđaju nepravdu i negativnu selekciju, nema ko da zastiti“, napominje Jasmina Paunović.