Gojković je nakon toga poručila da je Vojvodina bila i ostala jedna od evropskih baza multietičnosti.
“Kada verujete u ideale, onda je svaki cilj dostižan. Svi mi moramo da budemo ponosni i na to što se veličina potvrdila čistotom pobede, Vojvodina je ostala jedna od najdragocenijih evropskih baza multietičnosti. Pođednako pripada svima koji u njoj žive i spremna je da otvori vrata svim ljudima dobre volje”, rekla je Gojković na svečanosti u Pokrajinskoj vladi.
Ona je ocenila da je 25. novembar jedan od najvažnijih datuma u čitavoj istoriji srpskog naroda, kao i da je tog dana 1918. dosanjan san o jedinstvu jednog naroda.
“Svi velikani osnaženi mudrošću Matice srpske trasirali su put ujedinjenja našeg naroda i postavili temelje moderne srpske države. Negovanje kulture sećanja važni su za stabilnu današnjicu. Samo oni koji poštuju duhovnu zaostavštinu, imaju se čemu nadati u budućnosti”, kazala je Gojković.
Uručene Novembarske povelje
Prema njenim rečima, skupština koja je proglasila prisajedinjenje je vrhunac duge borbe srpskog naroda za oslobođenje, a time je pokazano da Srbija ne pristaje na bilo koji vid ropstva.
Predsednica Pokrajinske vlade uručila je Novembarske povelje, a dobitnicima nagrada i priznanja čestitala na svemu što su uradili.
Najviše priznanje Vojvodine, “Mihajlo Pupin” dobio je profesor Aleksandar Anđelković za oblast mašinsko inženjerstvo.
“Nadam se da ću nastaviti da radim sve bolje i bolje. Da ću prenositi svoje znanje studentima. Zahvaljujem se na prepoznavanju pre svega Fakulteta tehničkih nauka, a onda i mene samog”, rekao je Anđelković.
Dobitnici ostalih nagrada su Borislava Perić Ranković, Dušan Dejanac, Svetlana Marković, Slađana Bodiroga i kompanija “Sheet project”.
U Novom Sadu je 25. novembra 1918. godine održana Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena na kojoj je doneta odluka o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji, a koji je Odlukom Skupštine Autonomne pokrajine Vovodine proglašen datumom od pokrajinskog značaja, saopštila je Pokrajinska vlada.
Odluku o prisajedinjenju je pre 106 godina jednoglasno donelo svih 757 poslanika koji su u Novi Sad stigli iz 211 opština Bačke, Banata i Baranje, a dan ranije, istovetna odluka je, takođe jednoglasno, doneta i na Velikom narodnom zboru Srema održanom u Rumi.
Kraj spomen-ploče na Trgu slobode u Novom Sadu, venac su položili i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i predstavnici Vlade Srbije.
Povodom godišnjice Prisajedinjenja venac je pložen i pored spomenika političaru i novinaru Jaši Tomiću, koji je 25. novembra 1918. godine, kao jedan od lidera Srba u nekadašnjoj Austrougarskoj, na Velikoj narodnoj skupštini pročitao odluku o prisajedinjenju.
(Tanjug)