Zvanični podaci USAID-a pokazuje da je USAID u Srbiji pomogao ukupno sedam (neimenovanih) političkih partija i pokreta, sa skoro 1.200 predstavnika. U teoriji, radilo se u pomoći na planu “strateške komunikacije, političkih poruka, razvoja politike i organizacionih struktura, postavljanja osnove za odgovornost, povezivanja sa građanima i zastupanja njihovih interesa”.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; } x.com

U praksi je to izgledalo malo drugačije. “Blic” je došao u posed dokumenta iz kojih se može zaključiti da je jedna od stranaka koja se našla na meti pomoći USAID-a bila Narodna stranka, na čijem čelu je u to vreme bio Vuk Jeremić.

Ovaj dokument je memorandum o aktivnostima USAID-a, Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) i Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) usmerenim na “gurkanje” Narodne stranke da promeni svoj stav prema pitanju nezavisnosti Kosova i Metohije bliže stavovima zapadnih sila.

U dokumentu se, prema uvidima “Blica”, detaljno objašnjava da je USAID, preko NDI i IRI, sprovodio koordinisani projekat unutar Narodne stranke.

Sve aktivnosti su, kako se da zaključiti iz dokumenta, sprovođene planski kako bi se Narodna stranka odvratila od politike protivljenja međunarodnim planovima za Kosovo i postepeno usmerila ka prihvatanju rešenja koje zagovaraju zapadne velesile.

Akcije su bile podeljene u četiri faze.

Faza 1: Pokušaj oblikovanja novog političkog narativa Narodne stranke

• Prema navodima iz dokumenta, NDI je bio zadužen za uspostavljanje odnosa sa rukovodstvom Narodne stranke, kreirajući unutrašnju strukturu i plasirajući političke sugestije.

• IRI je imao zadatak sprovođenja dubinskog skrininga članstva Narodne stranke, mapiranja ključnih pojedinaca i analiziranja internih odnosa unutar stranke.

NDI je sa rukovodstvom Narodne stranke delio istraživanja javnog mnjenja finansirana od strane USAID-a. Ključna poruka istraživanja bila je da “Kosovo i Metohija nije tema koja zanima građane”. Cilj je bio da Narodna stranka postepeno napusti svoje tadašnje i sadašnje stavove po ovom pitanju.

Vuk Jeremić

Faza 2: Pokušaj promena u Narodnoj stranci posle ulaska u parlament

Po ulasku Narodne stranke u parlament, USAID je, prema ovom dokumentu, prešao na drugu fazu projekta, sa ciljem promene rukovodstva stranke i usmeravanja njene politike u skladu sa rešenjem koje zagovaraju zapadne velesile.

• USAID angažuje stručnjaka iz Crne Gore (čije ime i prezime je precrtano crnom bojom u dokumentu) kako bi sproveo strategiju smenjivanja Vuka Jeremića i postavljanja alternativnog vođstva stranke.

• Organizuju se fokus grupe u kojima se članovima stranke plasira narativ da bi Miroslav Miki Aleksić biračkom telu bio poželjniji lider od Jeremića.

• Pojedini članovi rukovodstva dobijaju informacije od zaposlenih u IRI da američka ambasada prekida kontakte sa Narodnom strankom, što destabilizuje situaciju unutar stranke.

Projekti USAID-a

Faza 3: Reakcija na odbacivanje francusko-nemačkog plana za Kosovo

Početkom 2023. godine, Narodna stranka zauzima stav protiv francusko-nemačkog plana za Kosovo i pokreće političku inicijativu u tom pravcu. Ova odluka, prema dokumentu u koji je “Blic” imao uvid, predstavlja prelomni trenutak projekta za USAID.

• USAID angažuje osobu iz Srbije (čije ime i prezime je takođe precrtano crnom bojom u dokumentu), označenu u memorandumu kao “dugogodišnji operativac NDI”, sa zadatkom da pruži podršku Aleksiću u pokušaju preuzimanja Narodne stranke.

• Kada preuzimanje stranke ne uspeva, USAID menja taktiku i daje podršku osnivanju Narodnog pokreta Srbije, kao alternative Narodnoj stranci.

Faza 4: Medijsko rađanje novog političkog subjekta

U dokumentu se dalje navodi medijska strategija USAID i sestrinskih organizacija u 4. fazi projekta:

• Preko tri medija u Srbiji (čiji su nazivi u dokumentu precrtani crnom bojom) plasiraju se pozitivni sadržaji o Narodnom pokretu Srbije.

• Daje se podrška tezi da je Narodna stranka oslabljena, a da se Aleksić ističe kao novi lider opozicije.

Bura na sednici Predsedništva Narodne stranke

Drugi izvor “Blica”, nepovezan sa ovim dokumentom ali upućen u zbivanja u Narodnoj stranci u to vreme, tvrdi da je rukovodstvo Narodne stranke od početka znalo da Aleksić održava kontakte s jednom osobom iz NDI. Navodno, o tome ih je informisao jedan službenik američke ambasade.

– Mesec dana pre odluke Aleksića da napusti stranku Vuk Jeremić ga je na sednici Predsedništva NS suočio sa ovim saznanjem i pitao s kim se viđa iz NDI i da li je tačno da želi sa podeli stranku. Aleksić je to negirao – kaže izvor “Blica” i dodaje da su na toj sednici Predsedništva bili i drugi visoki funkcioneri Narodne stranke.

Aleksić: To su notorne neistine, nisam održavao kontakt s predstavnikom NDI

Ipak, Miroslav Miki Aleksić, tadašnji potpredsednik Narodne stranke a aktuelni predsednik Narodne partije Srbije, kategorički tvrdi da navodi iz pomenutog dokumenta nisu tačni.

– Ovo su notorne neistine! Nikada niko iz ovih organizacija nije sa mnom razgovarao o promeni politike, niti o izlasku iz stranke, niti bi to mogla biti tema razgovora sa mnom. Moj stav i politika NPS vezano za KiM je konzistentna i nepromenjiva od samog početka: da je ta teritorija deo Srbije i da bezbednost našeg naroda mora biti glavni prioritet svake vlasti – kaže Aleksić za “Blic”.

Miroslav Aleksić

Aleksić kaže da je o razlozima odlaska iz stranke “već više puta govorio”, a da “svakako nema veze s ovim navodima”.

– Lično bih voleo da vidim taj dokument koji spominjete. U svakom slučaju, to je sada pitanje za Narodnu stranku, koje više nisam deo. Politika Narodnog pokreta Srbije je dosledna i transparentna – rekao je Aleksić.

Aleksić kategorički demantuje i da je održavao kontakt sa jednim od predstavnika NDI.

Gajić: Imali smo informacije iz NDI o detronizaciji Jeremića zbog nacionalne politike

S druge strane, Vladimir Gajić, aktuelni predsednik Narodne stranke, potvrđuje saznanja o pomenutim dešavanjima na sednici Predsedništva Narodne stranke, i tvrdi da je Jeremić tada suočio sa informacijama neke članove Predsedništva.

– Oni su rekli da to nije tačno. Slabljenje Narodne stranke počelo je sa Ponošem, ali je ovaj udarac bio veći jer je Aleksić samostalno vodio unutrašnju organizaciju stranke i imao je veliku pomoć NVO koje je finansirao USAID – kaže Gajić za “Blic”.

Vladimir Gajić

Gajić tvrdi da je u to vreme Narodna stranka sarađivala sa USAID oko obuke za buduće članove biračkog odbora i nastupa u medijima. Za “Blic” je ispričao jednu epizodu iz vremena kada je Aleksić još bio u Narodnoj stranci.

– U martu 2023. godine sam razgovarao sa Aleksićem oko politike stranke. On je na moju konstataciju oko politike oko Kosova i Metohije konstatovao da će “sve biti kako kažu Amerikanci”. Kasnije smo imali informacije iz NDI, od njihovih predavača i drugih ljudi iz ambasade SAD, da se sprema detronizacija Vuka Jeremića zbog te nacionalne politike – tvrdi Gajić.

Vuk Jeremić do trenutka objavljivanja teksta nije odgovorio na pitanja “Blica” o ovoj temi.