Zdravstvenim radnicima u celoj Srbiji ovog meseca umanjena je zarada od pet do 10 odsto, tačnije od 5.000 do 15.000 dinara u zavisnosti od visine plate, a zahvaljujući, kako tvrde medicinari, softveru „Iskra“ Siniše Malog, koji smo još 2020. platili 60 miliona evra iz budžeta.
Ovaj program Ministarstva finansija, objašnjavaju medicinari, ne obračunava prekovremene sate i dežurstva.
„Svima su isplatili niže zarade, jer su za akontaciju izračunali manji broj dana, odnosno sati. Ta platforma Iskra nije dobro prilagođena za različite vrste usluga koje pružaju zdravstveni radnici. Ne može da bude fleksibilna prema aneksima ugovora, potom ugovoru o radu, dodatnoj zaradi, dodataka na plate, prekovremenim satima, skraćenom radnom vremenu i tome slično. Prema analizama finansijskih veštaka, u većini slučajeva kod smanjenja zarada uzrok je ljudski faktor, do ove sad plate, koja je greška softvera“, kaže za Nova.rs dr Gorica Đokić, predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.
Problem je što je osnovni deo plate umanjen za pet do 10 odsto.
„Ovo je prvi deo osnovne plate koja je drastično smanjena. Nekome za 5.000 ili za 10.000 ili čak 15.000, u zavisnosti od toga ko ima koliku platu“, kaže dr Đokić.
Država reaguje samo na pritisak
Sistem za obračunavanje zarada koji je funkcionisao pre „Iskre“ je neobjašnjivo ukinut.
„Ako je taj sistem bio dobar, zašto su ga promenili i uveli ovaj koji prazni naše novčanike. Da nije bilo dece na ulicama ovih dana, ne bi se oglasio Siniša Mali, jer sad kaže da će od 1. januara da nam poveća akontaciju. Ova država jedino reaguje na pritiske i to je dokaz da državne institucije ne rade. Imali su jedan sistem koji je radio godinama unazad, pa su uveli ‚Iskru‘ koja je napravila haos. U prvom delu isplate nisu nam obračunali broj dežurstava i prekovremenih radnih sati“, objašnjava za Nova.rs prof. dr Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš.
Mali je, ističe on, priznao da vrše manipulacije sa zaradama zdravstvenih radnika.
„Treba da nam se izvini zbog gluposti koju su napravili. Pozdravljam što priznaju grešku, ali to se desilo samo zato što su ljudi na ulicama, pa je vlast uplašena. Sramota je šta su zdravstveni radnici doživeli. Rekli su nam da obračunavaju radne dane, ali ne i vanredne sate, odnosno samo su obračunavali ono što njima odgovara. Kako to da nikad ne naprave grešku u korist radnika, nego uvek na njihovu štetu, što izaziva sumnju da to rade namerno“, naglašava prof. dr Milić.
Zapretili štrajkom – oglasio se ministar
U bolničkim kuloarima, među lekarima, vlada mišljenje, da je Vlada Srbije na ivici sa budžetom i da čekaju sledeću godinu i rebalans, kako bi isplatili zdravstvene radnike, a do tada će na njima da štede.
Međutim, lekari su odlučili da Novu godinu ne čekaju u tišini. Nakon što su u više ustanova u Srbiji medicinari zapretili štrajkom zbog drastičnog smanjenja zarada, prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali, brže bolje se oglasio i najavio da će od 1. januara sistem obračuna zarada zaposlenih u zdravstvu biti promenjen tako što će akontacija za tekući mesec biti 50 odsto od plate, te tako više neće biti nikakvih nejasnoća u vezi sa obračunom.
Iz sindikata zdravstvenih radnika i ranije su se žalili na ovaj programski paket Ministarstva finansija, odnosno Centralni informacioni sistem za obračun zarada. Žalili su se na nejasnoće i nepreglednost platne liste, otežan unos podataka, kao i različit obračun zarade u zdravstvenim ustanovama.
Naime, ministar Mali je još 2021, pre uvođenja ovog programa, istakao da je reč o „ogromnom i važnom projektu pod nazivom ‚Iskra‘, koji će potpuno uvesti red u sistem zarada kod korisnika javnih sredstava“.
Podsećamo, posao izrade informacionih sistema za obračun plata u celom javnom sektoru „Iskra“, dodeljen je Wireless mediji, vlasnika Igora Žeželja, Telekom Srbiji i njihovim partnerima. Javni poziv za ponude Ministarstvo finansija objavilo je dva dana pred kraj 2020. godine, a sredinom februara 2021. na portalu javnih nabavki objavljeno je da je taj ugovor vredan 60 miliona evra. Opoziciona političarka Marinika Tepić tada je označila ovaj posao kao jedan od najkoruptivnijih jer je, kako je istakla, bio direktno namešten za Telekom i Wireless mediju.
***