Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je “olakšicu” za mlade u Srbiji prilikom kupovine stana. On je rekao da će učešće za kupovinu nekretnine od 75.000 evra biti 750 evra, što i jeste povoljno. Ali, postavlja se pitanje kakvi su to stanovi koji koštaju 75.000 evra. Portal Nova.rs istraživao je šta može da se kupi za ovu sumu novca u Beogradu, Novom Sadu i Nišu i podaci do kojih smo došli potpuno su razočaravajući.

Nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio značajne olakšice za mlade ljude prilikom kupovine prvog stana ((u pokušaju da omekša studente koji blokiraju fakultete u Srbiji)) kao što je ta da će za kupovinu nekretnine od 75.000 evra biti potrebno učešće od svega 750 evra, istražili smo kakvi su to stanovi koji koštaju toliko.

Istraživali smo cenu stanova u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, a ono što smo pronašli za Vučićevih 75.000 evra, nikako se ne uklapa u ukus mladih ljudi (a teško i drugih građana).

Beograd

U srpskoj prestonici gotovo je nemoguće pronaći stan „pristojne“ površine, ali i izgleda, za manje od 100.000 evra. Ipak, još uvek povremeno izleti neki oglas u kome se nekretnina nudi za manje para.

U centru Beograda se za te pare mogu naći samo garsonjere i to manje – među oglasima može se naći jedna od 20 i jedna od 25 kvadrata, a nalaze se na Paliluli i Vračaru.

Na periferiji situacija je nešto drugačija i izbor je veći, pa se za ovu svotu novca nude i veći stanovi, recimo od 44 kvadrata u Resniku i čak 60 kvadrata u Malom Moktrom Lugu.

Stan od 42 kvadrata koji košta blizu 75.000 evra nudi se i na Batajničkom drumu, a  u pitanju je novogradnja. U halooglasi.com uočljivi su i stanovi na Karaburmi od tridesetak, 35 kvadrata koji koštaju 75.000, ali je potrebno izvesno ulaganje od, kako ističe vlasnik, „desetak-petnaest hiljada evra“.

U opštini Barajevo moguće je pazariti stan od čak 50 kvadrata za 75.000 evra, a slično je i u Grockoj, gde se nudi dvoiposoban stan za ovaj novac.

Novi Sad

Što se tiče Novog Sada, ovde je situacija nešto drugačija. Kako je ranije izvršni direktor jedne novosadske agencije za nekretnine objasnio za Nova.rs, cene nekretnina kreću se u opsegu od 1.800 do 2.800 evra.

Novi Sad ima lokacije koje jesu dislocirane od centra, ali ima velike komplekse zgrada, koje su grad u gradu. Takve mikrolokacije povlače sa sobom i veću tražnju i cenu. Imamo primere da neki dobar kompleks na Novom naselju ima višu cenu nego neke lokacije u centru zato što zadovoljavaju neke druge uslove kvaliteta života“, rekao je on.

Kuća, stan, kupovina, cena, ključevi, nekretnina, cena kvadrata

Ipak, stan od 75.000 evra o kojima priča predsednik Srbije, možete pronaći u Novom Sadu u Novom naselju, Begečkoj ulici, na Telepu, ali samo garsonjere.

I na novoj Detelinari samo garsonjera košta ovoliko, što znači da vam je za jednoiposoban sat potrebno barem još desetak hiljada evra.

A ako baš tražite veći, a za ove pare, pronaći ćete ga na periferiji Novog Sada i to staru gradnju, u koji je potrebno ulaganje od nekoliko hiljada evra.

Niš

S druge strane, u Nišu, na krajnjem jugu naše zemlje, tržište nekretnina bukvalno je procvetalo od maja. Prosečna oglašena cena kvadrata u Nišu u novogradnji iznosi oko 1.750 evra, dok je u starogradnji 1.570 evra.

To znači da bi za 75.000 evra mogli da pronađete stan od skoro 43 kvadrata i to u novogradnji. Naravno, ovih stanova nema u centru Niša, nego u naselju Pantelej, gde ovakvih stanova ima najviše, pa čak i veće kvadrature.

Centralne gradske lokacije poput Palilule, Crvenog pevca i Bulevara Nemanjića su trenutno najpopularnije za život u ovom gradu na jugu, međutim cene kvadrata takvih stanova idu i do 2.800 evra po kvadratu, što je bio slučaj sa stanom od 26 kvadrata u neposrednoj bilzini Medicinskog fakulteta.