Ono što se već neko vreme znalo, juče je ozvaničeno pošto je Evropski parlament odobrio novu Evropsku komisiju na čelu sa Ursulom fon der Lajen. Za Srbiju i ceo Zapadni Balkan možda i najbitniju ulogu u Evropskoj komisiji imaće Kalas, ali i Kos, pošto će se najviše baviti regionom i ovdašnjim problemima, a pre svega evropskim integracijama.
Kalas će, pored funkcije šefice diplomatije, imati i funkciju izvršne potpredsednice Evropske komisije. Ona je nedavno poručila da je Zapadni Balkan veoma važan za EU i da postoje dva koloseka za region:
- Put proširenja gde je neophodna zajednička saradnja sa komesarkom za proširenje Martom Kos
- Dijalog Beograda i Prištine što bi, kako kaže, donelo stabilnost regionu
“Treba da imamo uspešne priče”
Kalas je poručila da “zaista treba da imamo uspešne priče za pet godina u smislu proširenja”.
– Jer to nije samo zbog prosperiteta regiona, već i zbog davanja nade regionu – rekla je Kalas.
Pre imenovanja, Kalas je bila na saslušanju u vezi sa funkcijom na koju je izabrana, rekavši da su “u narednih pet godina potrebni jasni rezultati kada je reč o proširenju EU”. Pomenula je i dijalog Beograda i Prištine.
– Drugi kolosek je dijalog Beograda i Prištine, u koji su svi moji prethodnici uložili mnogo, što bi donelo stabilnost regionu – navela je, i naglasila da prema proširenju ne bi trebalo postupati kao prema “igri sa nultom sumom, gde su svi unutra ili su svi van”, već da treba koristiti princip zasnovan na zaslugama sa svakom pojedinačnom zemljom i videti šta je moguće uraditi.
“Poznajem ovaj kraj i njegov mentalitet”
Kalas i Kos će, između ostalog, biti tandem zadužen za dijalog Beograda i Prištine. To je nova komesarka za proširenje i najavila.
– Sigurno ću raditi sa Kalas na dijalogu. S druge strane, s obzirom na to da poznajem ovaj kraj i njegov mentalitet, mi smo se već srele i razgovarale o tome – navela je Kos pre nego što je ozvaničena na novoj funkciji.
Tom prilikom, u vezi sa dijalogom Beograda i Prištine, citirala je Alberta Ajnštajna da je “ludilo raditi istu stvar svaki dan i očekivati drugačije rezultate”.
– Želim da vidim drugačije rezultate – rekla je Kos.
Dodala je da treba videti šta funkcioniše jer je “sigurna da ako postoji volja, da će moći da pomerimo stvari napred”.
“Razmena teritorija ne dolazi u obzir”
Nova komesarka za proširenje suočila se i sa pitanjem o rešenju kosovskog problema i eventualnoj mogućnosti razmene teritorija, što se svojevremeno pominjalo tokom prvog mandata Donalda Trampa, američkog predsednika. Međutim, Kos je poručila da “razmena teritorija ne dolazi u obzir”.
U vezi sa proširenjem EU poručila je i da ne zna koja će država Zapadnog Balkana prva ući u EU, ali da se nada da će “i Srbija biti među njima”.
Kos donosi četiri prednosti za region
Branka Latinović, bivša ambasadorka OEBS, vidi četiri prednosti za ceo region nakon što je Kos postala komesarka za proširenje umesto Olivera Varheljija:
- Mnogo bolje razume čitav problem u vezi sa Kosovom
- Razume jezike sa prostora bivše Jugoslavije
- Shvata dijalog, tonalitet, raspoloženje u zemljama regiona
- Zna kako da podstakne evropski entuzijazam u regionu
Kako kaže, ne treba gledati samo ono što je u vezi sa Srbijom.
– Čitav region krenuo je ka stvaranju tog strateškog cilja da 2030. godine se stvori perspektiva za uključenje Zapadnog Balkana u Evropsku Uniju. Zato se mora gledati i doprinos svakom problemu pojedinačno – ocenila je Latinović.
“Kalas će raditi na povratku dijaloga”
Kada je reč o Kaji Kalas, Latinović smatra da ne može sve sama.
– Što se tiče njene uloge u ovom konkretnom poslu i zadatku, mislim tu pojedinac puno ne može da utiče, to je stvar politike koja će se voditi na nivou Evropske komisije i samog saveta. U prvom redu mislim da će ona raditi puno na povratku strana dijalogu za jedan dinamičniji odnos i efikasniji u smislu da strane što pre izvrše obaveze u vezi sa Briselskim sporazumom iz 2013. godine i Ohridskom agendom odnosno formiranjem Zajednice srpskih opština – navela je Latinović.
Ko je Kaja Kalas
- Na čelo estonske vlade došla je 2021. godine i postala prva žena na toj poziciji
- Estonskoj reformskoj partiji pridružila se pre 13 godina i bila lider te stranke od 2018. .
- Bila je u dva mandata članica estonskog parlamenta, kao i poslanica u Evropskom parlamentu
- Pre ulaska u politiku bila je advokat, specijalizovana za evropsko i estonsko pravo konkurencije, kao i partnerka u dve advokatske firme
- Njen otac, Sim Kalas, bio je premijer Estonije od 2002. do 2003, a evropski komesar od 2004. do 2014. godine.
- Njen pradeda Eduard Alver bio komandant Odbrambene lige Estonije tokom rata Estonije za nezavisnost od sovjetske Rusije.
- Rođena je u Talinu 1977. godine.
Ko je Marta Kos
- Bivša vrhunska plivačica, članica slovenačke i jugoslovenske plivačke reprezentacije
- Bila je ambasadorka Slovenije u Nemačkoj, Švajcarskoj, Letoniji i Lihtenštajnu
- Bila je i kandidat Slobodarskog pokreta za predsednika Slovenije, ali je kandidaturu povukla, a ubrzo nakon toga i napustila stranku navodeći da “to više nije njena stranka”.
- Do 2003. godine bila je potpredsednica za međunarodne odnose u Trgovinsko-industrijskoj komori Slovenije
- Od 2003. do 2013. vodila je Gustav Kaser Training International, firmu specijalizovanu za obuku liderstva i prodaje
- Studirala je novinarstvo u Ljubljani i pre svoje diplomatske karijere, radila je kao novinarka na Slovenačkoj nacionalnoj radio-televiziji, a potom i kao dopisnica u Nemačkoj za “Dojče vele”.
- Bila je direktorka Odeljenja za odnose s javnošću i medije u Vladi Slovenije i portparolka Vlade, i sa te pozicije upustila se u politiku.
- Dobitnica Prešernove nagrade za studente, kao i titule “Ambasador godine 2016. u Nemačkoj” i odlikovanja nemačkog predsednika, Velikog saveznog krsta zasluga Savezne Republike Nemačke..
- Rođena je 1965. godine