Grupa kandidata koji su konkurisali za mesta 55 novih javnih tužilaca u Beogradu, uputila je pismo članovima Visokog saveta tužilaštva, uoči sutrašnjie sednice na kojoj će se odlučivati o tome ko će biti izabran na javnotužilačku funkciju. Kandidati u svom pismu izražavaju sumnju u nepristrasnost članova Saveta, smatrajući da se iz postupka izbora moraju izuzeti ministarka pravde Maja Popović, kao i istaknuti pravnik Vladimir Simić, inače suprug njene šefice kabineta, a protiv koje je, kako navode, VJT u Beogradu na čelu sa Nenadom Stefanovićem, odbacilo krivičnu prijavu za koruptivno delo.
Njihovo pismo prenosimo u celosti:
Uvaženi članovi, u svetlu saznanja do kojih smo došli, imajući u vidu želju da kao državni službenici i budući nosioci javnotužilačke funkcije štitimo javni interes, imamo pravo i obavezu da ukažemo na određene okolnosti za koje smatramo da izazivaju sumnju u nepristrasnost pojedinih članova VST, kako izbornih, tako i po položaju, koje ostavljamo svakome od Vas na ocenu, podsećajući Vas na član 44 stav 1 i stav 4 Poslovnika o radu VST.
Razlog našeg obraćanja nije želja da kao državni službenici učestvujemo u bilo kakvoj vrsti javne rasprave koja nema stručni karakter, već isključivo da se Savetu obratimo u vezi sa pitanjima koje se tiču samog javnog tužilaštva, odnosno ustavnosti i zakonitosti izbornog postupka pred VST. Posebno ističemo da smo motivisani sramnim odsustvovanjem članova VST, koje je dovelo do odlaganja sedinice zakazane dana 25.12.2024. godine, izjavom glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenada Stefanovića od 03.01.2025. godine da građani bez zadrške treba da prijave sumnju na koruptivna postupanja, kao i najavom predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića od 26.12.2024. godine da će građani do marta 2025. godine videti konkretne poteze protiv korupcije.
U svetlu svega navedenog, smatramo da tužilačka organizacija i Savet ne smeju da ostanu nemi u pogledu okolnosti koje izazivaju sumnju u nepristrasnost pojedinih članova VST, te da je krajnje vreme da se jasno ukaže na ono što je u samom tužilaštvu javna tajna, jer ne želimo da se u ovakvim okolnostima donose odluke o izboru javnih tužilaca u beogradskim osnovnim tužilaštvima.
Kada su u pitanju kandidati iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, koji su neskriveni favoriti Nenada Stefanovića i ne propuštaju da se time pohvale, a zbog čijih se ucena ovaj izbor odlaže unedogled, smatramo da se iz izbora moraju izuzeti Ministarska pravde Maja Popović i izborni član Vladimir Simić. Razlog je taj što je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu, na čijem se čelu nalazi Nenad Stefanović, odbacilo krivičnu prijavu za koruptivno krivično delo protiv šefa kabineta Ministarstva pravde, Marijane Savić Simić, koja je istovremeno i supruga izbornog člana VST Vladimira Simića.
Činjenica da je prijava odbačena sama po sebi ne znači da je nezakonita, ali način na koji je ista odbačena i provere koje su prethodile odluci, ukazuju da je postojala određena rešenost da ishod prijave bude upravo takav, što dalje govori o tome da makar dva člana VST imaju određenu zahvalnost ili naklonost prema glavnom javnom tužiocu VJT u Beogradu Nenadu Stefanoviću, pa samim tim i kandidatima koji su njegov predlog za izbor.
Da ne bude samo da su oni zahvalni isključivo njemu, već da postoji svojevrsna međusobna zahvalnost, govori u prilog činjenica da se dugogodišnja vanbračna partnerka glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Nenada Stefanovića nalazi na spisku kandidata koji su položili javnobeležnički ispit u majskom roku 2025. godine, te da se sve glasnije govori o tome da će se izvršna vlast odužiti Nenadu Stefanoviću za sav njegov profesionalizam u radu, kroz odluku ministarke pravde, koja će vanbračnu partnerku učiniti javnim beležnikom u strogom centru Beograda.
Pretpostavljamo da će javnost Srbije po prvi put biti svedok sasvim slučajnog niza događaja u kome VJT u Beogradu prvo odbacuje prijavu protiv sekretara Ministarstva pravde, da bi potom ministar pravde vanbračnog partnera tužioca na čelu tog tužilaštva proizveo u javnog beležnika, što deluje kao klasnično koruptivno ponašanje, iako ne možemo da isključimo da je upravo vanbračni partner istovremeno i najbolji kandidat, kao što ne možemo da isključimo da je sekretar ministarstva pravde nevin. Možemo samo da ukažemo na okolnosti koje ukazuju da objektivnosti ima sve manje i manje u predmetnim odnosima.
Takođe, vrlo je pohvalno, ali pomalo i neobjektivno to što ministarka pravde i izborni članovi Simić, Glušica i Đorđević predstavljaju počasne goste glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Nenada Stefanovića i prisustvuju novogodišnjoj proslavi VJT u Beogradu, pokazujući time da deo članova VST, koji u suštini predstavljaju politiku, odnosno kontrolni mehanizam drugih grana vlasti u VST, jasno i javno gravitira ka VJT u Beogradu i njegovom glavnom javnom tužiocu.
U vezi sa time, nikoga nije začudilo to što je glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović nedavno pozvao da isključivo članovi VST (izborni i po funkciji) koji predstavljaju javnotužilačku organizaciju podnesu ostavke, dok njegovi počasni gosti sa novogodišnje žurke to ne treba da učine, valjda smatrajući da su oni posao u VST obavljali mnogo savesnije i bolje kada je u pitanju zaštita javnih tužilaca od nedozvoljenih uticaja.
O posebnim vezama ministarke pravde i glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Nenada Stefanovića govori i stučno mišljenje ministarke pravde od 29.12.2024. godine, koje ide u prilog tezi glavnog javnog tužioca da je u skladu sa zakonom da glavni javni tužilac VJT u Beogradu ima ovlašćenja u pogledu rukovođenja upravom u javnom tužilaštvu, u smislu člana 38 ZJT, čime se glavni javni tužilac javno pohvalio, dostavljajući svima mejl sa mišljenjem ministra pravde.
Iako do sada u tužilačkoj organizaciji nije viđeno da ministar pravde mora da tumači propise, što unižava tužilaštvo vodeći ka zaključku da ono nije u stanju da samo protumači zakon, okolnost da je ministar pravde morao da interveniše na ovaj način, podržavajući javno stav koji je prethodno pokušao da nametne glavni javni tužilac VJT u Beogradu, u svetlu svega prethodno navedenog, dodatno govori o posebnom odnosu ova dva državna organa.
Kada se sve napred navedeno uzme u obzir, nesporno je da delu istaknutih pravnika i ministru pravde, malo je reći, nedostaje objektivnosti i nepristrasnosti kada je u pitanju glavni javni tužilac VJT u Beogradu i njegovi kandidati za izbor, te je u tom smislu sasvim zamislivo i realno očekivano da će navedena lica podržati kandidate Višeg javnog tužioca u Beogradu na predstojećim izborima za osnovna javna tužilaštva u Beogradu po svaku cenu, bez obzira na njihove kvalitete, eventualne ocene i činjenicu da mnogi od njih, pod rukovodstvom glavnog javnog tužioca u Beogradu, nikada nisu bili zaduženi niti jednim predmetom u radu godinama unazad.
Zato preventivno pozivamo navedene članove da razmotre svoje izuzeće iz odlučivanja kada su u pitanju kandidati iz Višeg javnog tužilatšva u Beogradu na čijem izboru insistira Nenad Stefanović i koči ceo oglas, a ukoliko to sami ne učine, pozivamo druge članove da iniciraju njihovo izuzeće i time stvore makar privid zakonitosti za sve one u tužilačkoj organizaciji koji se gnušaju toga što neki od najgorih među saradnicima u Beogradu priremaju flaše šampanjca jer im je ”šef preko ministarke pravde obećao izbor”.
Zbog čega se tvrdi da su neki istaknuti pravnici pod uticajem ministra pravde, zaista ne znamo, ali svi redovno gledamo sednice saveta tokom koji neki od ”počasnih gostiju” vrlo transparentno posmatraju projektora sa kojeg se na sednice uključuje ministarka pravde, ne bi li saznali kako treba da glasaju u konkretnom slučaju, a primetili smo i da niko od njih nikad nije podigao ruku kada to prethodno nije učinio ministar pravde.
GRUPA KANDIDATA IZ JAVNOTUŽILAČKE ORGANIZACIJE“