Vladimir Pejić, izvršni direktor Cesida kaže za “Blic” da ne očekuje da će biti promena kada su u pitanju koalicioni partneri Srpske napredne stranke.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Možda neka stranka koja je sada deo Vlade ne da ministra, ali je podrži – kaže Pejić.

Kada su u pitanju ministri, on ocenjuje da će biti dosta iznenađenja.

– I poenta je da budu iznenađenje. Verujem da neće imati političku pozadinu, ali to ne znači da neće imati političku podršku. Mislim da će biti jasno politički opredeljena, ali sa ljudima koji se do sada nisu previše eksponirali – kaže Pejić.

Smatra da će, s obzirom na okolnosti, imati dva cilja pred sobom:

  • Stabilizaciju političke situacije u zemlji
  • Ekonomski oporavak

Vučić svim nosiocima lista i poslaničkim grupama poslao pismo

Svemu tome prethode konsultacije, o kojima je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da je svim nosiocima lista i poslaničkim grupama u Skupštini Srbije poslao pismo i da se “pet ili šest lista javilo da želi da dođe na konsultacije”.

– Dakle, primaćemo dve ili tri grupe dnevno – najavio je Vučić.

Aleksandar Vučić

Izrazio je očekivanje da će razgovarati sa njima, kao i da ga SNS, kao najveća poslanička grupa obaveste da li žele da formiraju vladu ili ne žele, ili žele nove izbore.

– Ono što je izvesno je da u SNS ne postoji raspoloženje za bilo kakvom prelaznom vladom, sa čime sam i ja saglasan – rekao je Vučić preksinoć za TV Pink.

Među onima koji su prihvatili poziv na konsultacije je koalicija Socijalističke partije Srbije, Jedinstvene Srbije i Zelenih Srbije. I lider SVM Balint Pastor je za “Blic” potvrdio da se odazvao pozivu.

.

Na razgovore neće doći Zeleno-levi front, SSP, NPS, PSG, Srcem NOVI DSS – POKS, ali i DS, Ekološki ustanak i “Mi snaga naroda” Branimira Nestorovića.

“Oročena vlada”

Vlada koja je sada u tehničkom mandatu izglasana je 2. maja prošle godine, sa 152 glasa “za“, 61 “protiv“ i bez uzdržanih, od 213 onih koji su pristupili glasanju. Ima 25 ministarstava i pet ministara bez portfelja.

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, a Pejić smatra i da će novoformirana Vlada biti oročena.

– Mislim da će pratiti predsedničke izbore 2027. godine. S obzirom na okolnosti, ne bih to smatrao neuspehom – napominje Pajić.

.

Isto smatra i Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida. On je za “Blic” ranije rekao da bi krajem 2026. godine trebalo da se uđe u izbornu kampanju.

Ocenio je da će u novoj Vladi sasvim sigurno biti novih ljudi, jer je to u skladu sa dosadašnjom praksom, ali i sa ranijim najavama da će biti zamenjena polovina ministara.

– U ovom društvenom kontekstu, interes Srpske napredne stranke (SNS) je da se formira Vlada koja bi bila koncept “prelazne vlade”, ali iz ugla SNS. A to znači da bi sledeći kabinet trebalo da se bavi rešavanjem i smirivanjem krize, političkih i društvenih tenzija, ostvarivanjem ekonomskih ciljeva i radu na evropskim integracijama – kaže Klačar.

Klačar smatra da bi Vlada mogla da bude manja, sa jakim imenima koja bi mogla da rade na komplikovanim stvarima, poput pristupanja EU.

– Ta nova imena bi trebalo da ponude platformu za dijalog, most ka drugoj strani – kaže Klačar.

Dvojica ministara na sigurnom

Klačar procenjuje i da će biti veliki broj eksperata u novoj Vladi, ali da ne isključuje i da bude isti broj ministarstava.

– Što se konkretnih imena tiče, bilo bi iznenađenje da nema mesta za neka imena koja su se provlačila u svakom ranijem kabinetu; da u Vladi nema Ivice Dačića i Siniše Malog, ali ne treba isključiti mogućnost da se formira drugačija vlada. – kaže Klačar.

Od 20. marta počeo je da teče zakonski rok za formiranje nove vlade. Propisima je određeno da je to rok od 30 dana, i posledično do 18. aprila Srbija bi mogla da dobije novu vladu.

Nova vlada je moguća jer vladajuća koalicija oko SNS ima natpolovičnu većinu od ukupno 250 poslanika u aktuelnom sazivu parlamenta nakon prošlogodišnjih izbora. To znači da može da sastavi novu vladu sa postojećom većinom.

U tom slučaju, ta Vlada bi nastavila započeti mandat koji traje do 2028. godine, kada ističe mandat aktuelnom sazivu Skupštine Srbije.

Ukoliko ne bude formirana Vlada, Srbija ide na vanredne parlamentarne izbore.