Srpsko pravosuđe proteklih dana potresa sukob između višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića i predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića, a sve je počelo nakon što je Stefanović izneo niz optužbi na račun Stamenkovića, tvrdeći da bi trebalo da podnese ostavku jer nije stao u njegovu zaštitu. Napadanje kolega već godinama je manir višeg tužioca Stefanovića, na čijem se udaru našao veliki broj njegovih kolega, a koji u pravosudnim krugovima slove za vrsne stručnjake.

Proteklih dana ne jenjava sukob između Stefanovića i Stamenkovića. Sve je počelo nakon što je viši tužilac Nenad Stefanović optužio predsednik VST Stamenkovića za nereagovanje na pretnje i zastoje u radu VST, tvrdeći da to stvara atmosferu linča pravosudnih funkcija. Pozvao ga je da se oglasi i osudi napade ili podnese ostavku, ukoliko nije spreman da se suoči s problemima.

Branko Stamenković Foto: Medija Centar Beograd

Stamenković je odgovorio kolegi, a u obraćanju je oštro kritikovao glavnog tužioca Višeg tužilaštva i optužio ga za neprilično ponašanje i pokušaje neprimerenog uticaja na rad VST, te da koristi medije naklonjene njemu za vršenje pritiska na Savet.

Nenad Stefanović proteklih godina se često nalazio u fokusu javnosti zbog obračuna sa kolegama u pravosuđu. Tako je svojevremeno redovno napadao javnog tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva Gorana Ilića. Prijavljivao ga je Etičkom odboru zbog izjava tvrdeći da su one neprimerene, a česti su bili i napadi na Ilića iza kojih je stajalo Udruženje sudija i tužilaca, na čijem je čelu upravo Stefanović.

O napadima je tužilac Ilić govorio svojevremeno u autorskom tekstu za nedeljnik NIN.

„Samo tokom 2019. Udruženje sudija i tužilaca i predsednik tog udruženja Nenad Stefanović imali su najmanje 101 saopštenje ili izjavu u kojima se kritikuju izborni članovi Državnog veća tužilaca (u to vreme sam izborni član DVT-a) ili ja lično u tadašnjem svojstvu poverenika za samostalnost javnog tužilaštva“, rekao je Ilić tada u autorskom tekstu.

Progon i šikaniranje

Ipak, možda najviše pritisaka od strane Nenada Stefanovića trpeli su tužioci u Višem javnom tužilaštvu koji su otvoreno odlučili da se suprotstave kršenju zakonu, a među njima su tužiteljke Bojana Savović i Jasmina Paunović.

Tako je tužiteljka Paunović proterana iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije, zajedno sa koleginicom Bojanom Savović, u trenutku kada je otpočelo hapšenje osumnjičenih za zloupotrebe u EPS, predmetu na kom su obe radile. Viši tužilac Nenad Stefanović ih je premestio u Odeljenje za opšti kriminal i oduzeo im sve predmete na kojima su radile. Obe su odlučile da javno progovore o svemu što se događa u VJT i od tog trenutka trpe progon i šikaniranje.

O razmerama progona svedoči i činjenica da je Nenad Stefanović u više navrata podnosio prijave Visokom savetu tužilaštva protiv Savovićeve, gotovo posle svakog njenog javnog nastupa. U prijavama je Stefanović, između ostalog, tražio da se ispita da li je Savovićeva svojim javnim istupanjima u medijima, a posebno na tribinama „ProGlasa“, prekršila kodeks javnih tužilaca.

Etički odbor je još ranije saopštio da u njenim nastupima nisu prepoznali kršenje profesionalnog kodeksa.

Sem Savovićeme i Paunovićeve, još jedna njihova koleginica se našla na udaru višeg tužioca. Reč je o Mileni Božović.

Tužiteljka Božović jedna je od prvih iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije koje je Stefanović smenio nakon što je postavljen za prvog čoveka VJT i to bez ikakvog obrazloženja. Ona je bila zamenica nekadašnje šefice tog odeljenja Ane Borović, koju je, kako tvrde dobro upućeni sagovornici iz VJT, Stefanović smenio zbog lične netrpeljivosti i odmazde koja datira od pre nekoliko godina.

Progon koji je Borovićeva trpela od Stefanovića rezultirao je njenim napuštanjem pravosuđa, dok je njena nekadašnja zamenica nastavila da radi u Odeljenju za opšti kriminal, u koji ju je premestio.

Pozadina oduzimanja predmeta

Božović je jedna od potpisnica građanske incijative „ProGlas“, a u fokusu javnosti našla se pre nekoliko meseci kada joj je oduzet predmet ubistva MMA borca Stefana Savića.

Kažnjavanje „nepodobne“ tužiteljke Milene Božović usledilo je dan nakon njenog gostovanja na televiziji N1, gde je izjavila da bi tužilaštvo trebalo da reaguje i formira predmet u vezi slučaja „Mala Krsna“ – navodnog izbornog inžinjeringa i prijavljivanju glasača u organizaciji aktivista Srpske napredne stranke (SNS) iz ovog sela iz okoline Smedera na beogradsku opštinu Voždovac.