Tokom saslušanja Kalas je samo jednom pomenula dijalog Beograda i Prištine, koji će biti u njenoj nadležnosti ukoliko bude potvrđena za šeficu evropske diplomatije, navodeći da će to biti jedan od koloseka kada se govori o Zapadnom Balkanu, a u odgovoru na pitanje hrvatske poslanice u EP Željane Zovko o Zapadnom Balkanu i saradnji sa transatlanskim partnerima radi očuvanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i stabilnosti na jugoistočnoj granici EU.
“Zapadni Balkan veoma važan region”
Naglasila je da je Zapadni Balkan veoma važan region i da, kada se o njemu govori, postoje dva koloseka, od kojih je jedan put proširenja, na kome je potrebna zajednička saradnja sa komesarom za proširenje.
– Mislim da zaista treba da imamo uspešne priče za pet godina u smislu proširenja. Jer to nije samo zbog prosperiteta regiona, već i zbog davanje nade regionu – rekla je Kalas.
Ona je dodala da je proširenje “mašina za konvergenciju i kao primer navela da je prihod njene zemlje Estonije pre pridruživanja EU bio 36 odsto evropskog proseka, a sada je blizu 90 odsto.
– Drugi kolosek je dijalog Beograda i Prištine, gde su svi moji prethodnici uložili mnogo vremena u to, što bi donelo stabilnost regionu. U BiH imamo uspostavljenu misiju i vidimo da ima dosta tenzija u regionu, tako da mislim da u prvom delu mog mandata treba da odem u region i razgovaram sa zemljama tamo o tome šta možemo da uradimo – rekla je Kalas.
“Dejtonski sporazum bio veoma dobar”
Ona je dodala da je Dejtonski sporazum, kada je stupio na snagu, bio veoma dobar, ali da sada ljudi u regionu govore da nedostaju neki delovi i poručila da je potrebno to dalje razvijati i videti šta EU može da uradi kako bi pomogla BiH sa reformama koje treba da sprovede i u pogledu daljeg proširenja.
Kalas je naglasila da prema proširenju ne bi trebalo postupati kao prema “igri sa nultom sumom, gde su svi unutra ili su svi van”, već da treba koristiti princip zasnovan na zaslugama sa svakom pojedinačnom zemljom i videti šta je moguće uraditi.
(Tanjug)