Advokat Ardian Bajraktari je izjavio je za Gazetu Blic da je premijer Kosova, kao i svaki drugi građanin, dužan da se odazove pozivu tužilaštva da svedoči.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Kako ističe, to je zakonska obaveza koja se ne sme izbeći.

– Premijer je, kao i svaki drugi građanin, dužan da odgovori poziv tužilaštva da svedoči, jer je to zakonska obaveza. Čak ni premijer nije izuzet od te obaveze, a štaviše, trebalo bi da on upravo bude primer drugima – rekao je Bajraktari.

“Za ponovno nepojavljivanje na sudu preti zatvorska kazna”

Prema Krivičnom zakoniku, ukazuje, osoba koja je pozvana kao svedok, a ne pojavi se na ročištu, trebalo bi da bude kažnjena novčanom kaznom od 250 evra.

Za ponovno nepojavljivanje na sudu sledi zatvorska kazna, dodao je Bajraktari.

Zato smatra da bi Aljbin Kurti trebalo da razmotri situaciju, budući da je na jednoj od najodgovornijih pozicija i ispuni svoju zakonsku obavezu.

Advokat Skender Musa saglasan je sa Bajraktarijem da Kurti ne bi smeo da izbegava pozive tužilaštva.

“Svako je dužan da se pojavi na ročištu”

Pojašnjava da tužilaštvo nije dužno da se dogovara sa svedocima, ali da može da uzme u obzir obaveze koje Kurti kao premijer ima.

– Kada se uputi prvi poziv i kada je prvi poziv opravdan može da se razgovara o određivanju drugog roka, ali Tužilaštvo nije u obavezi da razgovara sa strankama. Međutim, s obzirom na to da je reč o premijeru, mogu da se dogovore o rokovima za razgovor – naveo je Musa.

.

Musa je naglasio da je svaki građanin, pa i premijer, dužan da se pojavi u rokovima koje je odredio tužilac.

– Postoji zakonski rok, ali je na tužiocu da odredi rok kada će nekoga pozvati. Svaki rok koji odredi tužilac obavezujući je za svakog građanina Kosova. Svako je dužan da se pojavi na ročištu, uključujući premijera, ministre i svakog javnog funkcionera – istakao je Musa.

“Tužilaštvo može kazniti novčanom kaznom od 250 evra”

Advokat Arber Jašari kaže da Kurtiju, prema Zakonu o krivičnom postupku, preti zatvorska kazna.

– Prema odredbama Zakonika o krivičnom postupku, tužilaštvo može tražiti od suda da se svedok prinudi. Ako se i po nalogu suda svedok ponovo ne pojavi, onda ga sud može kazniti novčanom kaznom do 250 evra, svaki put kada se ne pojavi. A ako svedok ponovo odbije da odgovara pravdi, onda može biti zatvoren. Zatvor traje dok svedok odbija da svedoči ili dok njegovo svedočenje ne postane nepotrebno, odnosno do okončanja postupka, ne duže od mesec dana – ukazuje Jašari.

(Kosovo online)