Zbog istorije, a ne zbog straha od studentskih blokada. Tako predsednik Srbije objašnjava zašto je naprasno, bez prethodnog planiranja u budžetu, ponudio mladima subvencionisanu kupovinu stanova.

„Ja znam – ja sam mogao da razmišljam o odlasku iz roditeljske kuće tek kada sam dobio stipendiju za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka“, rekao je predsednik Srbije Aleksnadar Vučić.

Da ne bi kroz tu tešku situaciju prolazila današnja omladina, razmišljao je predsednik nedeljama. Priznaje, morao je da „lomi ruke“ saradnicima, samo da što pre skući mlade.

Preciznije, one između 20 i 35 godina, hteo je da obuhvati i one u četrdesetim, ali to će ići teže, piše N1.

Ko zadovolji kriterijum „godišta“, moraće za učešće da iskešira svega 1 odsto vrednosti nekretnine, koja ne prelazi 100.000 evra. Za sada.

Nije bitno da li se radi o stanu, kući ili placu, maksimalno do 2.200 evra po kvadratnom metru, možda bude i više, ako predsednik ubedi ostale koji odlučuju.

Garancija za kredite iznosiće 40%, samo u prvih deset godina otplate. Svoje kvadrate moći će da kupe i nezaposleni.

„Ovde je zapravo ideja da njima njihovi roditelji umesto toga garantuju, odnosno da roditelji zapravo plaćaju te kredite, gde vi de facto odobravate tim roditeljima kredite, a ne njima“, kaže Aleksandar Milošević, novinar Nove ekonomije.

„Ja znam koliko bih se ja radovao i moj brat u to vreme da smo mogli da na takav način to rešavamo“, kaže Vučić.

Kako će se rešavati s obzirom na to da Zakon o budžetu za narednu godinu, usvojen pre samo nekokoliko nedelja, ne predviđa ni dinar za subvenciju kredita za mlade? Kaže predsednik – nije tačno.

„Ima pet miliona evra u klasifikaciji ‘425’, samo je trebalo neko da pročita“, kaže Vučić.

„Stavka ‘425’ se odnosi na tekuće popravke i održavanja. Mi imamo situaciju da se obrušila nadstrešnica i ubila 15 ljudi, zbog tog neodržavanja, zbog toga što nikada nije proveravano… I on sada u jednoj takvoj situaciji odlučuje da smanji izdatke koje država ima na raspolaganju za tekuće održavanje objekata“, kaže Milošević.

Spominje se kao opcija i rebalans budžeta. Tek donetog.

„Zakon o budžetu kad se donosi, on se sprema dva, tri meseca, očito je da ideje takve o subvencionisanju nije bilo kada je usvajan budžet za 2025. i ona se sad navrat-nanos realizuje“, kaže Milan Ćulibrk, urednik u nedeljniku „Radar“.

N1: Je l’ to zaista onda briga o mladima, ako se taj projekat nije spominjao ranije, do pre nedelju i po, dve? Ili je zapravo gašenje ovog nazovimo ga „požara“ među nezadovoljnim studentima?

„Nemam nikakav strah ni od koga, ni od čega. Niti imam požare. Ja ovo radim, mladi prijatelju, zbog istorije. Ja hoću da budem zapamćen kao rodonačelnik ovog projekta… Ovo k’o moje dete! U političkom smislu, naravno“, kaže Vučić.

Još samo da tu viziju prepozna još neko osim „Poštanske štedionice“. Za to će da se pobrine guvernerka.

„Jorgovanka, dobro žive banke u ovoj zemlji. Nikada ih nismo dirali, uvek poštovali sve, pritisnite ih. Bolje nego ja vas da pritiskam po tom pitanju“, rekao je Vučić.

„Ovo je još uvek vrlo, vrlo šupalj plan sa mnogo nedostataka koji mogu mnogo da koštaju poreske obveznike, jer država na kraju ne plaća ništa – sve to plaćaju građani“, ističe Ćulibrk.

A takav plan trebalo bi da krene da se primenjuje vrlo brzo, već u martu, najavljuje predsednik.