“Svi zahtevi studenta koje su postavili na početku protesta su ispunjeni – svi do jednoga. Predsednik Vučić je pokazao i Vlada Srbije je postavila sva dokumenta vezana za tragičan događaj u Novom Sadu – 195 dokumenta preko 40.000 strana i to je upravo ono što je bio prvi zahtev studenta”, rekao je Mali za TV Pink i dodao da je i drugi zahtev ispunjen, kao i da su svi uhapšenih zbog nasilja tokom protesta pušteni.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Neki studenti ponašaju se kao opzicione stranke

Mali je podsetio da je vlada donela odluku i da će za 20 odsto biti povećano pokriće materijalnih troškova Univerziteta.

“Pozivam sve studente koji su imali te zahteve, koji su smatrili da treba ti zahtevi da se ispune, da se vrate redovnim aktivnostima, jer su svi ispunjeni. Oni koji ne žele, hajdemo sada da vidimo ko su oni i zašto se protesti nastavljaju”, rekao je Mali i dodao da sada postoji težak narativ onih koji pokušvaju da objasne zašto se protesti nastavljaju.

Dodao je da se neki studenti ponašaju kao opzicione stranke koje nemaju nikavu politiku niti ideju.

Siniša Mali u Hit Tvitu

“Ovo nije prvi put da se slade tragedijama koje se dešavaju u Srbiji i da ih zlupotrebljavaju”, rekao je Mali i dodao da su iskoristili i tragediju u Novom Sadu u nedostatku politike jer im je svaka tragedija u Srbiji šansa da naprave neki protest, nered i da eventualno, kako oni misle, tako dođu na vlast.

Podsetio je su odbili predloge da parlament glasa o poverenju vlade i da se raspiše savetodavni referedum.

Od 230.000 studenata protestjue više od par hiljada

Kaže i da mu je drago što su svi građani imali prfiliku da vide čime se bave studenti koji protestuju.

“A onda se vratimo na ono što je predsednik govorio da je u poslednje četiri godine preko 400 miliona evra ušlo na račun raznih nevladinih organizacija, od Soroša…i otišlo upravo na račune pojedinih ljudi koji sada se predstavljaju kao nosioci demokratije, organizatori protesta”, rekao je Mali i naglasio da se jasno vidi da ništa nije slučajno kada se prati tok novca, ali i simboli koje opozicija koristi u drugim obojenim revolucijama.

Naglasio je i da mu je važno da od 230.000 studenata protestjue više od par hiljada i da ih je iz dana u dan sve manje.

Hit Tvit

“Srbija po njima mora da stane”, rekao je Mali i dodao da su to ciljevi onih za koje se u Srebrenici desio genocid, onih koji žele da se uvedu sankcije Rusiji, koji ne žele suverenu nezavinsu poltiku koju predsednik Srbije vodi, kojima nije u interesu ekonomski jaka Srbija.

Mali je u nastavku govorio i o potrebi unapređenja viskog sistema obrazovanja u Srbiji.

“Već godinu, dve dana pokušavamo da unapredimo sistem visokog obrazovanja u Srbiji kroz izmene Zakona o visokom obrazovanju, kroz način na koji fakulteti funkcionišu i mislim da je to veoma važna tema kojom treba obavezno veoma detaljno da se bavimo”, rekao je Mali i nalgasio da i predsednik i premijer Srbije već duže govore da je potrebno da unapredimo sistem obrazovanja.

Podsećajući na povećanja plata od 1. januara od 11 odsto svim prosvetarima, uključujući i zaposlene u visokom obrazovanju u odnosu na osam odsto za one koji rade u javnom sektoru, Mali je naglasio da se na taj način pokazuje želja države da se unapredi situacija u prosveti i obrazovanju.

Dovođenje svetskih univerziteta

Podsetio je da su najavili i da im je želja bila da u Srbiju dovedu i privatne svetske univerzitete – prvih 50 – 100 univerziteta, kako bi studenitma promenili okruženje u kojem uče, ponudili im veći izbor, nove tehnologije, napravili veću konkurenciju, ali je dodao da su naišli na optor Univerziteta.

Siniša Mali

Na pitanje da li se takav stav može dovesti u vezu sa time što su pojedini profesori prišil prosestima, kaže da ne može o tome da govori ali da građani mogu sami da zaključe.

“Mislim da je ulaganje u visoko obrazovanje, u obrazovanje izuzetno važno, dualno obrazovanje koje smo uveli po uzoru na Nematku, Švajcarsku, pokazuje odlične rezultate”, rekao je Mali i podsetio da je Srbija u ovom trenutku druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi.

Uprkos svim izazovima, imamo nikada nižu stopu nezaposlenosti, 8,2 odsto, a 2012. je bila 25,9 odsto, podsetio je Mali i nagalsio da je neophodno da mladi steknu pravo obrazovanje i da tako ostvare neke svoje životne ciljeve.

(Tanjug)